Оновлений календар щеплень:  коли треба вакцинувати дитину

Світлана Писаренко

Оновлений календар щеплень: коли треба вакцинувати дитину

Міністерство охорони здоров’я України оновило Національний календар профілактичних щеплень. Оновлення базуються на міжнародній практиці проведення імунізації, а також відповідають рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

– 3 липня поточного року вступив у дію новий календар щеплень, затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18 травня 2018 року № 947, – розповідає експерт Департаменту охорони здоров’я за напрямом «Педіатрія», заступник головного лікаря Полтавської обласної дитячої клінічної лікарні з організаційно-методичної роботи, національний тренер Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні з імунізації Світлана Писаренко. – У календарі щеплень відбулися незначні зміни, які стосуються вакцинації проти гепатиту В та туберкульозу.
Так, відтепер другу дозу вакцини проти гепатиту В перенесено з першого місяця життя на другий. У два місяці ми щеплюємо дитинку проти дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту, гепатиту В і гемофільної інфекції. Тобто за один візит можливо зробити ці щеплення, використовуючи комбіновану багатокомпонентну вакцину.
Також скасовано ревакцинацію дітей проти туберкульозу в 7 років. Діти отримуватимуть єдине щеплення проти туберкульозу (БЦЖ) на 3-тю–5-ту добу життя або ж якомога раніше протягом першого місяця життя. Адже особливість вакцини в тому, що вона не захищає від інфікування туберкульозом, а захищає від важких його форм. А ось ревакцинація в сім років проти туберкульозу визнана низькоефективною. Це доказово обґрунтований підхід, який відповідає рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я та визнаний світовою медичною спільнотою.
Вакцинація ж у перші дні життя – це дуже висока гарантія захисту дитини від захворювання на тяжкі форми туберкульозу, такі, як, наприклад, туберкульоз кісток чи туберкульозний менінгіт.
Оновлений календар щеплень:  коли треба вакцинувати дитину– Чи зміниться у зв’язку з цим проведення проби Манту?
– З цього приводу ніяких змін не відбувається. Адже ми проводимо туберкулінодіагностику, щоб виявити, чи дитина не заражена туберкульозом. Тому що туберкульоз не є вакцинокерованою інфекцією. Якщо вакцинація проти інших інфекцій є гарантією того, що дитина не захворіє на них або ж захворіє в легкій формі, то вакцинація проти туберкульозу захищає лише від важких форм туберкульозу. Тому за допомогою проби Манту ми перевіряємо, чи дитина не захворіла. Тим більше, що в нашій країні важка епідемічна ситуація.
Нагадаємо, наразі в Україні обов’язковою є вакцинація дітей від 10 небезпечних хвороб: гепатиту В, туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, правця, гемофільної інфекції, кору, краснухи, епідемічного паротиту.
Усі вакцини для дітей, необхідні для імунізації згідно з Національним календарем щеплень, передані в регіони та доступні безоплатно в закладах первинної медичної допомоги України. Усі ці вакцини є якісними, ефективними та безпечними, прекваліфіковані ВООЗ. Деякі вакцини є однокомпонентними (захищають від одного захворювання), інші – багатокомпонентними (захищають від двох чи більше захворювань одночасно). Вакцини, що закуповується для України за кошти державного бюджету, закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).
Довічний імунітет формується тільки після деяких щеплень, наприклад, проти кору, паротиту, краснухи. Імунітет проти дифтерії, правця та кашлюку зберігається протягом 7–10 років. Перша ревакцинація для профілактики останніх захворювань у дорослих повинна пройти в 26 років. Потім її треба повторювати кожні 10 років.

Поділися:

Добавить комментарий