Ось і травень вже буяє, літо в гості закликає

Ось і травень вже буяє, літо в гості закликає

Травень можна назвати найвідповідальнішим місяцем весни. Від вчасного початку і швидкого завершення всіх робіт залежить урожай. Треба встигнути попрацювати і в городі, і в садку, на клумбі та на подвір’ї. Час активно сіяти, саджати, досаджувати і пересаджувати рослини, прополювати і підживлювати грядки, боротися з першими шкідниками і першими хворобами.

На городі

Настав час для масової пізньовесняної сівби і садіння у відкритий грунт теплолюбних овочевих культур: квасолі, огірків, динь, кавунів, кабачків, патисонів, гарбузів. Починаючи з другої- третьої декади, висаджують розсаду помідорів, перцю, баклажанів, а в останніх числах травня – розсаду білоголовкової капусти середньостиглих і пізньостиглих сортів. Можна також вдруге висівати ранні зелені рослини та коренеплоди, салат, шпинат і редиску.
Добрі результати дає спільне вирощування огірка і моркви або буряка. Морква захищає огірок від вітру і підвищує його врожайність. Ущільнення моркви і редиски також сприятливе для обох рослин. Доречно спробувати виростити разом з картоплею квасолю кущову. Це певною мірою захищає картоплю від навали колорадського жука, а квасоля стримує розвиток фітофторозу та бактеріозу.
Якщо травень видасться сухим, рясно поливають білоголовкову та кольорову капусту, зелені однорічні рослини, а також висаджену розсаду, вперше поливають огірки. У цей місяць корисні часті поливи, але не надмірні. Огірки та редиску бажано поливати через 2–3 доби, а коли стоїть спека – щодня. Капусту білоголовкову ранню поливають двічі на тиждень великими нормами, попередньо розпушивши грунт. До речі, розпушувати потрібно і після дощу: це запобігає утворенню грунтової кірки, поліпшує водно-повітряний режим рослин.
Якщо ріст рослин затримується, їх підживлюють аміачною селітрою (3 ст.ложки) або сечовиною (2 ст. ложки на відро води). Чим молодші рослини, тим меншою має бути концентрація розчину.

Щоб квітнув і родив сад

У перших числах травня слід закінчити всі роботи, що були не виконані у квітні: формування та обрізку, посадку і пересадку плодових дерев та кущів, щеплення і перещеплення дерев, обробку грунту в пристовбурових колах і в міжряддях, мульчування пристовбурових кіл. Одне з найбільш важливих завдань у травні для садівника – захист плодових дерев, ягідних чагарників та інших рослин від шкідників і хвороб. Намагайтеся уникати при цьому отрутохімікатів. Для цих цілей краще використовувати «дідівські» способи – ручний збір шкідників і обприскування різними відварами і настоями рослин, що зустрічаються в саду або поруч з ним: полину, кульбаби, ромашки, деревію тощо.
Чимало уваги варто приділити полуниці. В цей час знищують старе та хворе листя, видаляють вусики, проріджують, садять, пересаджують, прополюють і підживлюють рослини. Добрива загортають у грунт між рядами і мульчують перегноєм, торфом, синтетичною плівкою. Посаджені в цей час рослини на наступний рік сформують нормальний урожай ягід. Для залучення запилювачів саду, і насамперед бджіл, вздовж парканів, в інших зручних для цього місцях висівають нектароносні рослини: кріп, гірчицю, конюшину, пряні рослини. Вони ж приваблюють в сад і корисних комах: златоглазок, журчалок, наїзників і сонечок.

Облаштовуємо яскраві клумби

При створенні квітників спочатку планують і очищають ділянку, а потім викопують котлован відповідного розміру і конфігурації. На ґрунтах з легким механічним складом (пісок, супісок) на дно укладають шар глини товщиною не менше 10 см, на глинистих ґрунтах роблять дренаж. У котлован насипають заздалегідь підготовлену, заправлену добривами рослинну землю, враховуючи, що грунт дає усадку близько 5 см. Від середини квітника до краю повинен бути невеликий ухил, а сам квітник повинен підійматися на 5–10 см над поверхнею газону і доріжок.
Для посадки беруть добре сформовану розсаду в стадії цвітіння чи сіють насіння у заздалегідь підготовлений грунт. До теплолюбних однорічних культур, які у травні час сіяти, належать: настурція, портулак, нагідки, левкой, запашний горошок, резеда, іпомея, соняшник. До розсадних культур – ротики, пеларгонія, гвоздика Шабо, чорнобривці, космеї, цинії та ін. Наприкінці травня сіють дворічники: садовий дзвіночок, гвоздику Гренадін, незабудку, наперстянку, гвоздику бородату, стокротку, рожу.

“Садовий центр”, “Гал сад”, “Дача” та інші відкриті джерела.

Поділися:

Добавить комментарий