Осереддя української  ідентичності

Осереддя української ідентичності

У селі Березова Лука відзначили 30-річчя Декларації про державний суверенітет та вшанували командира полку «Чорні запорожці» Армії УНР

У рамках відзначення Дня незалежності та з нагоди 30-ї річниці проголошення Декларації про державний суверенітет України у селі Березова Лука Гадяцького району відбувся патріотичний захід громадської організації «Українська ініціатива», Петрівсько-Роменської ОТГ та Північно-Східного відділу Інституту нацпам’яті. Голова правління ГО «Українська ініціатива» Юрій Косенко разом з активістами, молодими патріотами з Національної скаутської організації «Пласт» та ГО «Дозор» з Чернігівщини, зібралися на подвір’ї унікальної садиби-музею, де народився легендарний командир полку «Чорних запорожців» Армії УНР Петро Дяченко.

У заході взяли участь також мешканці села Березова Лука, долучилися й громадські активісти з Ніжина Чернігівської області.
Регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар наголосив: «Нитка боротьби за державність у 20 столітті не переривалася ні на мить. Сьогодні впевнено кажемо, що ідея Петра Дяченка та інших звитяжців армії УНР перемогла, бо українці наприкінці століття відновили свою державність: саме очільник Державного центру УНР в екзилі Микола Плав’юк на початку 1992 року передав атрибути і символи держави УНР тодішньому президенту Леоніду Кравчуку. Декларація про державний суверенітет, прийнята Верховною Радою 16 липня 30 років тому, стала каталізатором незворотності процесів з розпаду СРСР. Це був один із найвагоміших політичних кроків до схвалення Акта про незалежність. Депутати Верховної Ради України першого скликання – а це, передусім, колишні політв’язні комуністичних концтаборів, дисиденти-шістдесятники, учасники парламентського об’єднання «Народна рада» – продовжили справу попередників – діячів УНР, зокрема й Петра Дяченка та полку «Чорні запорожці», який виборював незалежність у боях як з червоною, так і з білою Росією. Нині знову тяжкі випробування для державності: вже у 21 столітті триває боротьба за незалежність. Нинішня російсько-українська війна – це війна за суверенітет і територіальну цілісність, за українську ідентичність, за звільнення від нашого споконвічного ворога – російського імперіалізму».
Олег Пустовгар зазначив, що хата Петра Дяченка, громадський музей йому присвячений, – це унікальне місце. «На Полтавщині зі споруд – місць пам’яті Української революції 1917 – 21 років – збереглося лише три: хата Патріарха Мстислава, приміщення колишньої української гімназії на Павленках у Полтаві та хата Петра Дяченка». Він висловив сподівання, що це місце пам’яті стане одним із туристичних магнітів гадяцького краю.
Голова Петрівсько-Роменської ОТГ Валентина Бугайова зауважила: «Ми з вами знаходимося на садибі нашого славного земляка Петра Дяченка, який боровся за незалежність, який був відданий цій справі. Ми пишаємося, що він зріс на нашій землі, що він народився і проживав у цьому будинку. Віримо, що справу, за яку боровся Петро Дяченко, продовжуватимуть нинішні й наступні покоління українців».
Очільники Петрівсько-Роменської сільради отримали для бібліотек ОТГ підбірку національно-патріотичної літератури від громадської організації «Українська ініціатива». Гості з Чернігівщини були глибоко зворушені побаченими меморіальними дошками, встановленими на будівлі місцевої школи, – одному з легендарних командирів УПА Миколі Савченку «Байді» та українському воїну Олександру Пономаренку, який загинув у 2014 році, захищаючи незалежність Батьківщини у війні з російськими агресорами.

Роман ДОРОШЕНКО
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий