Осінні акорди хорольських солодких гектарів

Осінні акорди хорольських солодких гектарів

У народі кажуть, що весняний день рік годує. В агрофірмі “Хорольська” це прислів’я трактують на свій лад. Тут селян рік годують “бурякові жнива”. Бо ж недарма цукор в усі часи вважався твердою валютою. А в агропромхолдингу “Астарта-Київ”, однією з філій якого є агрофірма “Хорольська”, цукровий буряк – фаворит серед сільгоспкультур. І висока репутація агропромхолдингу на аграрному ринку пов’язана саме з успіхами у вирощуванні солодких коренів. Мало хто знає, але кожна четверта ложка цукру у каві чи чаї полтавців вирощена саме на полях “Астарти”. А скільки хорольського цукру споживають жителі сусідніх країн, взагалі підрахувати важко…

Український цукор – найкращий

Цього року під цукровий буряк в агрофірмі “Хорольська” відвели 2,5 тисячі гектарів. З року в рік площі практично не зменшують. Багаторічний досвід господарювання та відпрацьована до деталей технологія вирощування цукристих – запорука щедрих “солодких жнив”. 2017-го аграрії зібрали рекордний урожай – 600 ц/га. Нині результати також вагомі, хоча примхи погоди завадили встановити новий рекорд.
– Добігає до завершення збирання цукрового буряку, – говорить генеральний директор агрофірми “Хорольська” Павло Кандиба. – Місцями він вийшов зрідженим, бо весняні потужні зливи змили частину насіння. Але загалом урожай непоганий. Більше двох місяців працюємо цілодобово у чотири зміни. Буряк – вибаглива культура, яку мало хто хоче вирощувати, бо це затратно і клопітно. Якщо інші культури можна посіяти, кілька разів обробити і урожай зібрати, то про буряк потрібно піклуватися весь сезон. Цукровиробництво здавна було одним із стратегічних напрямків сільського господарства в нашій державі. Український цукор у всьому світі здобув визнання. Не так давно в Об’єднаних Арабських Еміратах робили незалежне дослідження його якості. Найвищу оцінку отримав саме експортований із нашої країни солодкий продукт.
На зборі цукристих працюють два виробничих бурякозбиральних комплекси, які обслуговують по 20 людей кожен. Відвозять та кагатують солодкі корені п’ять тракторів, допоміжна техніка. Щодня вдається відвантажити чотири-пять тисяч тонн буряку. Його оперативно доставляють у селище Новооржицьке на місцевий цукровий завод.

51 мільйон гривень податків на рік

В агрофірмі “Хорольська” – чотири виробничих підрозділи. Окрім цукристих, спеціалізуються на вирощуванні кукурудзи, озимої пшениці, соняшнику та кормових культур. Люцерна та кукурудза на силос займають п’яту частину сільськогосподарських угідь. Нещодавно закінчили збір качанистої, якою цьогоріч засіяли 4700 гектарів. Ставку зробили на посухостійкий гібрид “Адевей”, який при оптимальних умовах вирощування може давати до 120 ц/га. У “Зорі”, одному з виробничих підрозділів агрофірми, кукурудза цього сорту вродила найкраще – 113 ц/га. На сусідніх полях урожайність була дещо нижчою – близько 110 ц/га. Керівник виробничого підрозділу “Зоря” Андрій Масляний розповідає:
– У нас є свій науковий центр та власні, перевірені роками технології вирощування кукурудзи. Але на досягнутому не зупиняємося, продовжуємо поглиблювати знання. На своїй базі проводимо наукові семінари, куди приїздять запрошені спеціалісти з Австрії. Це не порожні розмови, а теорія, підкріплена практичною роботою в полі. Зарубіжні спеціалісти демонструють нам свою технологію, ми їм – свою. Таким чином ділимося досвідом.
Також у господарстві закінчили посів озимини та післяжнивний обробіток грунту напередодні свята Івана Богослова. Бо ж недарма у народі говорять: хто не встиг завершити весь комплекс осінньо-польових робіт до Богослова, той не вартий доброго слова. А трударі у “Хорольській” вже точно заслужили на добре слово за вправність та сумлінність. Хоча, якщо порівнювати сучасні агротехнічні строки з тими, в які намагалися вкластися ще принаймні півстоліття тому, то вони суттєво змінилися.

Щоб сільську молодь не вабив “закордон”

Особлива турбота в агрофірмі “Хорольська” – про кадри. Тут з дорогою душею готові прийняти на роботу спеціаліста – випускника профільного вишу і забезпечити достойною заробітною платою. Було б лише бажання працювати.
У сезон робочих рук не вистачає. Зазвичай у господарстві працюють 560–580 людей, а в пору збору урожаю – до 700. Додатково залучені працівники – це переважно пайовики агроформування. Орендна плата за пай – на рівні 12 відсотків, і вона є однією з найвищих в Україні. А окрім цього, агрофірма безкоштовно обробляє городи пайовиків та надає іншу соціальну підтримку.
Нещодавно у їдальні агрофірми зробили сучасний ремонт. Завершуються утеплення зовнішніх стін, інші опоряджувальні роботи. Отож працювати кухарям у оновленому приміщенні стало комфортніше, до того ж
у “гарячий сезон” додалося роботи. Організовано три-чотириразове харчування для трудівників.
Загалом агрофірма “Хорольська” господарює на 12 тисячах гектарів землі, сплачуючи до бюджетів усіх рівнів 51 мільйон гривень податку на рік. Виходить понад чотири тисячі гривень з кожного гектара. А якщо врахувати те, що сільське господарство є головним двигуном для розвитку регіону, то за допомогою також звертаються до аграріїв. За підтримки “Астарти” вдалося вирішити чимало соціально-побутових проблем місцевих громад. Зокрема – відновити школи, ФАПи і будинки культури. Поблизу адміністративної будівлі агрофірми в Староаврамівці – затишний майданчик для відпочинку молодих родин із дітьми. Можливо, саме тут тренуватиметься і майбутній переможець Олімпійських ігор. Принаймні належні умови для цього створено – у парку розташовані тренажери для спортсменів.
Агрофірма забезпечила безкоштовним харчуванням учнів місцевих шкіл. А в рахунок соціальних угод відновлює в районі дороги.

Українська малеча зростає на хорольському молоці

У господарстві розвивається й тваринництво. Тут вдалося зберегти 7 тваринницьких ферм, серед яких – 5 молочнотоварних. Головний зоотехнік агрофірми Віктор Олексенко ділиться роздумами:
– Галузь тваринництва залишається рентабельною, хоча ця рентабельність тримається на рівні 20 відсотків. Зараз ми утримуємо 3350 голів великої рогатої худоби, у тому числі 1840 корів. По всій групі дорощування приріст на тварину складає 750–800 грамів.
Середній добовий надій з дійної корови складає 24 літри молока, з фуражної – 20 літрів. Загалом за добу надоюємо 36,5 тисячі літрів молока екстра та вищого ґатунків. Проблем зі збутом готової молочної продукції не виникає. Більшу частину молока здаємо на завод дитячого харчування Вінницької області.
Держава виплачує певні дотації на розвиток тваринництва. Хоча 750 гривень на одну голову худоби є краплиною в морі. Поголів’я не зменшуємо, тож запрошуємо на роботу спеціалістів галузі. Нині плануємо облаштувати сучасний доїльний зал, адже майбутнє тваринництва – за передовими технологіями. Також плануємо купити гранулятор – він допоможе нам у боротьбі з мікотоксинами, які становлять значну небезпеку для тварин.
Цьогоріч у господарстві закінчили реконструкцію тваринницького приміщення на 120 голів молодняку ВРХ. А також завершили облаштування нової системи штучної притяжно-витяжної вентиляції у корівниках.
Агрофірма може гордитися кіньми. Звісно, левову частку роботи виконує техніка. Проте, якщо виникне потреба, гужовим транспортом можуть і городину чи будматеріали до оселі селянина привезти. Упряж, сідло, віз та весь необхідний реманент місцеві мешканці можуть взяти у господарстві в оренду. А ще тут сталося свого роду диво – у коней темної масті народилося лошатко-напівальбінос. Чарівна кобилка на кличку Бабочка стала місцевою улюбленицею.
Про збалансований вітамінний раціон для худоби у холодну пору року в господарстві подбали заздалегідь, заготовивши 2,5 тисячі тонн сіна. Також непогані укоси дали кукурудза на силос і люцерна – 47 та 11 т/га.
Місцеві мешканці відмовлятися від утримання великої рогатої худоби також не планують – беруть у господарстві бичків на дорощування. Агрофірма “Хорольська” реалізує ВРХ породи українська червоно-ряба віком до 10 днів по 30 гривень за кілограм живої ваги.
* * *
Справжніми господарями на своїй землі є трудівники агрофірми “Хорольська”, орендодавці сільгосппідприємства. А де є господар, там і врожаї високі, й молочна ріка не міліє.

Юлія ХОМЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий