Особливості запуску корови

Особливості запуску корови

Раніше вважалося, що існує три типи корів. Одні самі запускаються, других треба запускати, а третіх взагалі не можна запустити, тобто вони дояться до самого отелення.
Зрозуміло, що з коровами першого типу ніякого клопоту немає, бо все відбувається за режимом тварини. Біля других вже потрібно попрацювати. І тут є свої особливості. Для правильного запуску найбільше значення має годівля тварин, а в різні періоди року і корми, як відомо, різні. Отже, потрібно бути дуже уважним, визначаючи раціон тільної корови, добираючи корми. Які корми найбільше «виробляють» у корови молоко? Соковиті. Значить, запускаючи корову, потрібно зменшити даванку соковитих кормів. Але ж влітку вона пасеться і може поїдати трави скільки захоче. Не зовсім так. Виявляється, що лише тієї трави, яку корова поїдає на пасовищі, замало, на один денний удій молока. І досвідчені господарі про це знають, тому готують для неї додаткові даванки з варених овочів. Отже коли ваша корова тільна влітку і ви хочете її перед отеленням запустити, поступово зменшуйте домашню годівлю, привчаючи організм тварини до нового раціону. Але різко обмежувати його не слід, бо це може негативно вплинути на розвиток плоду.
Запуск тільної корови взимку також має свої особливості. Багато господарів у цей період тільності хочуть взяти від корови якомога більше молока, а тому дають їй подрібнену сиру картоплю, досхочу згодовують подрібнені кормові буряки, а коли є, то й цукрові. А потрібно навпаки зменшити даванки цих кормів. Корисніше в цей час різати січку з якісної ячмінної чи вівсяної соломи і обмішувати з вареною картоплею, перед тим пом’явши її в тій воді, в якій вона варилася. Під час тільності організм корови дуже чутливий до їжі, і якщо часом, приготувати корм з прілої січки чи полови або нагодувати прілим сіном, то вона може абортуватися. Якщо немає соломи, з якої можна нарізати січки, а корову годуєте сіном, то січку можна нарізати з залишків соломи у яслах. Але таку січку потрібно добре запарювати. Сіна потрібно класти стільки, щоб корова поїдала все, і в яслах не залишалося зїдин. Інакше кажучи, даванка має бути такою, аби тільки підтримати нормальний функціональний стан організму, а не «працювати» на велике молоко. Справа в тому, що від сіна корова ніколи не погладшає, скільки б його не клали до ясел, але після надмірного його поїдання їй дуже хочеться вгамувати спрагу. Але саме в цей період воду треба давати в розумних межах, тобто і за такої годівлі організм тварини необхідно привчати до передільного режиму.
А коли ж, зрештою, починати запуск? Як свідчить практика, строк запуску для кожної корови свій. Деякі самі запускаються навіть за чотири місяці до отелення. Здебільшого це трапляється тоді, коли корову кілька разів водять на штучне осіменіння, неправильно годують. На мою думку, найкращий час для запуску — півтора місяці до отелення.
Т. Святовець
«Дім Сад Город».

Поділися:

Добавить комментарий