Освічена добром дорога  до Великодня

Освічена добром дорога до Великодня

У вітчизняних мистецьких колах ім’я нашого краянина Кіма Григоровича Скалацького має особливу вагу й для багатьох є синонімом великого авторитету. Його шанують як історика мистецтва, художника-реставратора, досвідченого музейника, а віднедавна ще й талановитого поета-лірика.
Отож на тих, хто звик вважати, що все головне в творчій біографії нашого відомого земляка вже відбулося, днями чекав приємний сюрприз. У Полтавському літературно-меморіальному музеї І. П. Котляревського відкрилася перша персональна виставка художніх робіт Кіма Скалацького.

Ведуча творчого дійства старший науковий співробітник музею Валентина Скриль закликала присутніх замислитися про те, що Кім Григорович Скалацький запросив їх на мистецькі гостини в особливий для кожного християнина період. У час наближення до Світлого Христового Воскресіння, коли кожна людська душа прагне очищення. А зустріч із прекрасним, з істинним талантом, який прославляє створений Всевишнім світ, – чи не найкраща для цього спонука. Заклик до плекання добра і любові.
Привітати художника прийшло щире товариство його друзів – колеги-митці, учні, музейники. Багато з них добре пам’ятають Кіма Григоровича на посаді директора Полтавського художнього музею імені М. Ярошенка, яку він обіймав упродовж кількох десятиліть, і не за переказами знають, як багато він зробив задля поповнення фондової збірки полотнами видатних майстрів світового живопису.
Ясна річ, що і спроби окреслити внесок Кіма Григоровича у повернення з небуття імен майстрів народної картини та іконопису (Данило Герцик, Григорій Ксьондз, Олександра Шабатура…), і штрихи до його дослідницьких праць, присвячених західноєвропейському та вітчизняному мистецтву, могли б перетворитися на багатогодинну доповідь. У колі друзів, на відкритті виставки, потреби в цьому не було. Натомість звучали переповнені емоціями спогади про різні неординарні ситуації із життя музейника. Чимало таких Кіму Григоровичу нагадали колишній начальник обласного управління культури Петро Бондаревський, заслужений художник України Микола Підгорний, відомий художник-авангардист, поет, режисер Олег Мінгальов.
Полтавський поет-лірик і сатирик Микола Максимов привітав автора виставки віршами. Музичний подарунок другові зробив заслужений художник України, лірник, кобзар-бандурист Іван Новобранець. Упродовж усієї творчої зустрічі й Кім Скалацький, і його гості багато жартували. Власне такого легкого «відтінку» Кім Григорович намагався надати словам визнання і вдячності, які лунали на його адресу.
Представлені на виставці полотна виконані в техніці олійного живопису, створені в різний час і вирізняються великим форматом. У ці дні наближення до Великодня погляд зупиняється, передусім, на образі Господа Вседержителя, а потім надовго затримується на зображенні особливо шанованої в нашому народі святої великомучениці Варвари: у Кіма Скалацького вона постає як молода прекрасна українка, заквітчана вінком, у білій вишиванці й намистах із дукачами.
В експозиції представлені портретні зображення гетьмана Івана Мазепи, українського Пророка Тараса Шевченка, а також натюрморти, пейзажна лірика. Радісного передсвяткового настрою виставці додає сюжетна картина «Курочки, що несуть великодні яйця».

Вікторія КОРНЄВА
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий