Корективи, що їх внесли в життя школи карантинні обмеження у зв’язку з коронавірусом, вплинуть і на складання випускними класами ЗНО, і на перебіг вступної кампанії до закладів вищої освіти. Авжеж, одинадцятикласники та їхні батьки схвильовані. По-перше, сумніваються у якості двомісячного онлайн-навчання. По-друге, побоюються щодо безпечних умов перебування юні в пунктах складання ЗНО.
Відповідні роз’яснення опубліковані на сайті Міністерства освіти і науки України. Їх жваво обговорюють і випускники, і їхні батьки.
У масці, але без рукавичок
«Формат і процедура проведення ЗНО у 2020 році не зміняться… Обов’язковою є дистанція 1,5 метра між учасниками в аудиторії, яка, безумовно, буде дотримана у зв’язку з епідемією. Соціальне дистанціювання також буде забезпечене і біля входу в приміщення, у якому проходитиме тестування, щоб уникнути скупчення людей, – ідеться на спеціальному інформаційному ресурсі mon-covid19.info. – У зв’язку із поширенням коронавірусної інфекції всі учасники ЗНО та інструктори будуть забезпечені засобами індивідуального захисту та антисептиками. Приміщення будуть провітрюватись та дезінфікуватись».
На переконання заступника міністра освіти і науки України Єгора Стадного, формат проведення ЗНО є набагато безпечнішим за вступні іспити в університетах, передусім тому, що його складають у пунктах тестування за місцем проживання. «Натомість для складання вступних іспитів більшості вступників та їхнім батькам доведеться по кілька разів їздити в інші міста, що в рази збільшить кількість переміщень по країні», – роз’яснює чиновник.
Як не прикро, але окреслені в цих міркуваннях переваги актуальні лише для родин міських абітурієнтів. Дівчатам та юнакам із сільської місцевості все одно доведеться приїздити на тестування до райцентрів автобусом. Тож твердити про повне зняття проблеми переміщень, на нашу думку, некоректно.
Із рубрики коментарів на сайті Міністерства освіти і науки України нескладно помітити, наскільки роздратовані ситуацією зі складанням ЗНО в умовах пандемії батьки одинадцятикласників. Власне, реакція цілком природна, адже цей процес щороку викликав стрес і паніку в родинах випускників. Що й говорити нині – заспокійливих пігулок знадобиться набагато більше.
«Я думаю, що ідея з рукавичками і масками на ЗНО є точно трохи ненормальною. Уявіть, яка спека буде в тих кабінетах просто тому, що це червень. Тим паче рукавички й маска будуть заважати. Вважаю, що їх використовувати потрібно на добровільній основі», – коментує пані Оксана. «Зараз усім байдуже до одинадцятикласників. Їх просто поставили в рамки – рукавички, маски. І це під час такої ситуації в країні, коли взагалі страшно кудись іти!» – ділиться інша дописувачка, пані Катерина.
Прикметно, що обидва коментарі з’явилися під інформацією про другий етап пом’якшення карантину, в якій ідеться про проведення ЗНО, але немає жодного слова ні про маски, ні про рукавички. Водночас причина паніки матусь також зрозуміла. Якби Міністерство охорони здоров’я не зволікало з документом про вимоги безпечного проведення ЗНО, не було б і фейкових домислів.
Першою гасити обурення батьківської спільноти взялася директорка Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти Лариса Середяк: «Рукавичок там точно не буде. Як можуть діти писати у рукавичках?! Ми обговорювали, що мають бути маски, можливо, буде вимірювання температури безконтактними термометрами, зрозуміло, що буде і рідке мило, і антисептики – усе, що має бути у людних місцях…»
На Полтавщині, як і на Сумщині, організацією ЗНО опікується Харківський регіональний центр оцінювання якості освіти.
Сесія пробна, основна, додаткова
Якщо сталося так, що майбутній учасник ЗНО контактував із хворими чи має підтверджений діагноз коронавірусу, головна для нього турбота – одужання, а тести почекають до додаткової сесії, яка відбудеться в період з 23 липня по 11 серпня (чи за другим сценарієм – з 22 вересня по 6 жовтня, в залежності від часу завершення карантину в країні). Якщо через самоізоляцію чи хворобу випускники будуть змушені пропустити й додаткове тестування, це також не позбавить їх можливості вступу до закладів вищої освіти, адже вони потраплять до категорії абітурієнтів, звільнених від ЗНО за станом здоров’я (така категорія була й раніше). Особливості проведення для них вступних іспитів визначаються й затверджуються Міністерством щороку.
За попередньою реєстрацією кожен учасник має можливість пройти тестування максимум із чотирьох навчальних предметів. Уже відомо, що обов’язкову для всіх українську мову та літературу складатиме майже 370 тисяч юнаків та дівчат. Майже 264 тисячі учасників продемонструють свої знання з історії України. Понад 186 тисяч складатимуть математику. З інших предметів на вибір – біологія, географія, фізика, хімія, іноземна мова.
Занепокоєння одинадцятикласників і їхніх батьків наявністю у тестах ЗНО питань із програми цьогорічних карантинних квітня-травня, за запевненням фахівців Міністерства освіти, занадто перебільшене, адже таке завдання може бути в переліку питань лише одне. Передруковувати весь тираж тестів заради його виключення недоцільно.
На минулорічний травень одинадцятикласники вже мали за плечима досвід складання пробного ЗНО. Нині в МОН планують провести його у червні (15 і 17 червня), а в разі погіршення епідситуації із коронавірусом – у першій половині серпня. Відповідно відтермінується у часі й основна сесія ЗНО.
«Міністерством освіти було оприлюднено сценарії завершення навчального року та проведення зовнішнього незалежного оцінювання. Зараз ми працюємо над реалізацією першого сценарію. Тобто ми проводимо зовнішнє незалежне оцінювання з 25 червня по 17 липня», – зазначила в.о. міністра освіти і науки Любомира Мандзій на засіданні Кабінету Міністрів. За менш оптимістичним сценарієм тестування може відбутися з 17 серпня по 4 вересня.
Від проведення випускних вечорів цьогоріч рекомендовано відмовитися. Ясна річ, для юні це неабияке розчарування, адже багато модників продумували свій образ до свята задовго наперед, дехто вже й встиг придбати омріяну сукню. А от батьки, чиї гаманці значно схудли за час карантину, скасування випускних вечорів розцінюють як відчутне полегшення.
Особливий перший курс
Так само із запізненням стартує цьогоріч в Україні й вступна кампанія до закладів вищої освіти. Для випускників шкіл реєстрація електронних кабінетів розпочнеться 1 серпня, що на місяць пізніше, ніж минулого року. Для тих, хто вступає за результатами ЗНО, прийом заяв та документів триватиме з 13 до 22 серпня.
Найважливішим днем для абітурієнтів, які прагнуть потрапити в нечисленні лави розумників-бюджетників, буде 27 серпня. Саме цього дня оприлюднять результати широкого конкурсу й кращі з кращих отримають своє заслужене право навчатися за державний кошт. Подавати документи для зарахування їм дозволять аж до вечора 31 серпня. У 2019 році на це передбачалося менше двох діб. Важливо, що оригінали документів нині дозволяється висилати поштою.
Зарахування і дозарахування на навчання контрактників можливе до 30 вересня. Тож уперше в Україні навчальний рік для першого курсу стартує пізніше, ніж зазвичай (за другим сценарієм, якого поки що всі сподіваються уникнути, реєстрація електронних кабінетів почнеться тільки 25 серпня, а заняття – аж 2 листопада).
Утім чи не доведеться новоспеченим студентам відразу ж і переривати звичайне стаціонарне навчання через другу хвилю пандемії коронавірусу, ніхто сьогодні достеменно не скаже. Усі надії – на створення ефективної вакцини, а також на здоровий глузд тих, хто ухвалює рішення про особливості нашого життя в умовах пандемії.
А майбутнім студентам нехай здоровиться й цікаво навчається в обраному університеті. Справжньої їм, а не віртуальної присутності на лекціях і семінарах, бо ж жодні відеозаняття не замінять безпосереднього спілкування з висококласними викладачами, які є в кожному університеті й без яких у молодості не зрозуміти, що таке вищий пілотаж у своїй професії, а де неперехідні, на все життя дискваліфікаційні, червоні лінії.
Вікторія КОРНЄВА
“Зоря Полтавщини”
Вам також може сподобатись
Анастасія Клімнюк, керівник ГО «Дім порятунку тварин»: «Мій дім там, де живуть хвостики! Це наша родина!»
Шановні читачі, передплатники «Зорі Полтавщини»!
Як дерусифікований десерт і бойовий печеник «Піксель» заробляють кошти для ЗСУ
Моделює судини головного мозку, шукає причини інсульту: що може новий ангіограф, який почав працювати в Полтаві
Анастасія Клімнюк, керівник ГО «Дім порятунку тварин»: «Мій дім там, де живуть хвостики! Це наша родина»!