Отелення корів і догляд за новонародженими телятами

Отелення корів і догляд за новонародженими телятами

Щоб отелення корови пройшло вдало, господарю потрібно подбати про Лиску чи Берізку. В останні 7–10 днів до передбаченого терміну зменшіть у раціоні тварини кількість концентрованих кормів. Комбікорму потрібно давати не більше 1–2 кілограмів на добу. На період отелення варто виключити з раціону і соковиті корми (силос, буряк, моркву), а збільшити кількість високоякісного сіна. Напувати теплою водою тварину потрібно не менше трьох разів на добу. Важливо, щоб отелення проходило у чистому і теплому приміщенні, без протягів. За 5–7 днів до цього корові слід підстелити товсту суху солом’яну підстилку і змінювати її щодня.
Для новонародженого теляти потрібно підготувати окреме приміщення. Під рукою мають постійно бути йод, марганцівка, ножиці, відро, мило, чистий рушник і мішковина.
На що ще потрібно звертати увагу при підготовці тварини до отелення, розповів засновник і директор компанії “Генетика і Селекція” Володимир Фильчак:
– Процес отелення має бути контрольованим, але дайте тварині зробити це самій. Якщо впродовж 10 годин їй не вдалося отелитися, є потреба надати допомогу, але силою не більше двох чоловік. У решті випадків для збереження корови і приплоду слід робити кесарів розтин. Якщо отелення пройшло без ускладнень, послід відходить упродовж 12 годин після отелення. Здоровим коровам доцільно випоїти навколоплідну рідину, що сприяє відторгненню плаценти.
Одразу після народження ротову порожнину, ніздрі й вуха теляти очищають від слизу. Якщо пуповина не відірвалась, її перев’язують стерильною шовковою ниткою i відрізають на відстані 10–15 см від черева. Пуповину дезінфікують 5–7-процентним спиртовим настоєм йоду або розчином марганцевокислого калію (1:100) по 2–3 рази на добу впродовж 3 днів. Здоровій корові дають змогу облизати новонародженого.
Організм теляти не виробляє антитіл у перший місяць життя. Єдиним джерелом пасивного імунітету є молозиво, яке теля має отримати у перші 40–60 хвилин після народження. Не зволікайте з першим випоюванням! Уже через 6 годин рівень імуноглобулінів у молозиві зменшується вдвічі, навіть якщо корову не доїли. Слід зазначити, що організм теляти втрачає здатність поглинати антитіла вже через 24 години після народження.
Теля не варто залишати з коровою для самостійного випоювання: ви не зможете контролювати час і кількість спожитого молозива, адже всю норму воно ще не може висмоктати без допомоги людини. Не намагайтесь одразу привчити теля пити молозиво і молоко з відра! Можливість захворювання травного тракту теляти за годівлі з відра на 47% більша, ніж у тих, кого годували з соски. Температура молозива, що випоюється, має бути 38–39°С, молока після 7 днів життя – 25–30°С. Категорично забороняється годівля телят молоком від корів, хворих на мастит. Це збільшує ризик виникнення захворювань органів травлення.
У перші тижні життя єдиним відділом шлунку, що функціонує у телят, є сичуг. Тому і корми для годівлі мають бути відповідними – вода, молоко і комбікорм. Помилковим є намагання згодовувати грубі корми: організм теляти їх не перетравить. Привчання до грубих кормів можна розпочинати з віку 6 тижнів. Кількість добової норми молока не може перевищувати 4 літрів упродовж усього молочного періоду.

Юлія ХОМЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий