У січні саме час зайнятися висадкою розсади овочевих культур. Що може бути ще приємніше, ніж ці ранні клопоти?
Отже, насіння куплене, ґрунт до посадки теж готовий – можна починати. У чому привабливість раннього висіву насіння:
– ви отримуєте ранній урожай;
– розсада, посаджена в січні, міцніша та стійкіша до захворювань;
– можливість виростити дуже рідкісні та ексклюзивні сорти культур;
– економія.
Але хочемо вам нагадати, що овочі діляться за категоріями:
– ранньостиглі;
– середньостиглі;
– пізньостиглі.
Тому бажано було б враховувати терміни і час дозрівання (по днях), які написані на етикетках селекціонерами.
Перець (ранньостиглий і середньостиглий)
Висаджується в середині місяця (хоча все залежить від регіону). Насіння висаджується в контейнер висотою близько п’яти сантиметрів.
Вегетаційний період триває від ста десяти до ста сорока днів. Час схожості цього овоча – від семи до п’ятнадцяти днів.
Температура до появи сходів повинна підтримуватися в районі двадцяти двох–двадцяти п’яти градусів тепла. Після cходів температурний режим опускається до п’ятнадцяти–вісімнадцяти градусів тепла. Після появи сіянців харчова плівка з контейнера знімається, а сама ємність переноситься на підвіконня або в будь-яке інше добре освітлене місце. Якщо цей момент пропустити, то розсада почне витягуватися, стане блідою.
Світловий день для розсади перцю повинен тривати від чотирнадцяти до шістнадцяти годин. Саме тому рослина потребує підсвічування. Намагайтеся стежити, щоб розсада не «завалювалася» у напрямку світла, достатньо буде контейнер просто регулярно повертати.
Як тільки з’явилася перша пара справжнього листя, його пікірують і пересаджують в окремі стаканчики. У ґрунт вже готову розсаду висаджують на шестидесятий-семидесятий день.
У висоту здорова розсада повинна бути двадцять сантиметрів і мати від восьми до дванадцяти листочків.
Помідори
Під час висадки насіння томатів на розсаду правильно і грамотно виберіть сорти для січневого (раннього) посіву. І знову ж, враховуйте свої кліматичні умови, уважно вивчайте інструкції, які написані на етикетках насіння.
Рослина теплолюбна, має довгий вегетаційний період (від ста до ста тридцяти днів). Пам’ятайте, що для вирощування здорової розсади необхідно провести кілька різних операцій, а для цього будуть потрібні додаткові зусилля і час.
Ґрунтова суміш для посіву використовується поживна й легка. Складається з піску, перегною і дернової землі.
Як і при вирощуванні перцю, температура в приміщенні не повинна опускатися нижче двадцяти п’яти градусів тепла. Як тільки з’явилися перші сходи, температура знижується до вісімнадцяти градусів тепла.
Не забувайте про короткий світловий день і про те, що розсада потребує досвічування.
Як тільки перші два листочки проклюнулися, приступайте до пікірування. І як тільки настали теплі і стабільні весняні дні, здорова і міцна розсада висаджується в ґрунт або теплицю (все залежить від вашого регіону).
Баклажани
Рослина дуже теплолюбна. Сприятлива температура ґрунту для того, щоб насіння добре зійшло, – плюс п’ятнадцять градусів, в приміщенні ж температура не повинна опускатися нижче, ніж плюс двадцять вісім градусів.
Насіння цього овочу прокльовується через два тижні після висадки. В землю готовий розсадний матеріал висаджується через сімдесят п’ять днів.
Селера
Виростити селеру просто посадкою у відкритий ґрунт не вдасться. Адже тільки вегетаційний період у неї триває від ста двадцяти до ста дев’яноста днів. Тому, посіявши насіння на розсаду в січні, є всі шанси отримати багатий і своєчасний урожай. Насіння садять в суміш, яка наполовину складається з піску і на половину з універсального грунту.
Цибуля-порей
Вегетаційний період триватиме приблизно шість місяців, тому вона вимагає розсадного способу посадки. Перед висадкою насіння цибулі замочують на півгодини в теплій воді, а потім загортають у вологу тканину на кілька днів. Насіння висівається негусто, і тоді рослина не потребуватиме пікірування.
Уважно розраховуйте терміни висадки насіння на розсаду, дуже уважно зчитуйте інформацію, яка подається на упаковках (вегетаційний період в тому числі)! В іншому випадку ви можете отримати перерослу і витягнуту розсаду, яка вже буде не така ефективна, а це значить, що ви не отримаєте запланований урожай. А врахувавши всі нюанси, зможете виростити соковиті й смачні овочі.
***
У січні, окрім городини, висаджуються і квіткові культури, у яких вегетаційний період коливається від ста тридцяти до ста вісімдесяти днів.
До цієї групи належать не тільки однорічні, а й багаторічні (неквапливі) рослини.
Антирринум великий (левиний зів)
Однорічна культура, яка особлива великою колекцією сортів та забарвлень. Готовий розсадний матеріал виросте до травня, якщо рослину посадити взимку.
Ємність з посіяним матеріалом накривається плівкою і переноситься в добре освітлену кімнату.
Важливо! Не допускайте попадання сонячних (прямих) промінчиків на розсадний матеріал.
Температурний режим – від п’ятнадцяти до двадцяти градусів тепла. Термін дозрівання насіннєвого матеріалу – від восьми до дванадцяти діб. Оскільки насіння антирринуму проростає дуже повільно, то пікіровку слід проводити через місяць після появи сходів. Після пікіровки сіянці вкорінюються в ґрунті в проміжку від семи до десяти днів, в цей же час можна проводити і підгодівлю мінеральними добривами.
Висаджується розсадний матеріал в землю після першої половини травня, коли загроза заморозків (зворотних) мине. При висаджуванні дотримуйтесь відстані – двадцять-тридцять сантиметрів між культурами.
Гайлардія
Гайлардія – багаторічна рослина (але часто вирощується як однорічник). Квітка холодостійка, стійка до невеликих весняно-осінніх заморозків. Ідеальне місце для висадки – сонячні ділянки, з сухим і рихлим ґрунтом.
Насіння (досить велике), висівається в горщик по чотири-п’ять штучок. Перші сходи з’являться на дванадцятий-п’ятнадцятий день. Після загартовування проводиться висадка розсади у відкритий ґрунт в травні (коли не буде загрози заморозків).
Садова гвоздика
Багаторічник налічує багато сортів (здебільшого гібридних). Приступати до його вирощування можна у січні-лютому.
Вегетаційний період – від п’яти до шести місяців, розквітає в липні-серпні. Гвоздика любить сонячні і відкриті місця, любить не занадто вологий ґрунт, тому рекомендується вибирати підвищені ділянки, де рано сходить сніг і не застоюється вода після поливу. Дуже болісно переносить пересадки у «дорослому» віці.
У ґрунті/субстраті роблять борозненки (три міліметри вглибину) і на відстані двох-двох з половиною сантиметрів починають висівати насіння.
Важливо! Сходи гвоздики схильні до грибкового захворювання «чорна ніжка», тому при висадці насіння їх слід присипати прожареним піском!
Далі на ємність з висадженим насінням надягається поліетилен і виставляється на підвіконня та притіняється газетою. Повинен дотримуватися температурний режим від вісімнадцяти до двадцяти градусів тепла. Як тільки з’явилися перші паростки, газета і поліетилен забирається. Пікіровка проводиться два рази. Сіянці повинні знаходитися в добре освітленому місці. Якщо світла не вистачає і вони почали витягуватися – необхідно досвічувати лампами.
Петунія
Користується популярністю через велику сортову різноманітність. Рослині властиве тривале цвітіння. З середини січня до початку березня насіння петунії можна висаджувати на розсаду.
Всю ґрунтову поверхню слід рівномірно засіяти. Якщо хочете уберегти себе від майбутньої пікіровки, можна заздалегідь розподілити насіння по
1 штучці в кожну торф’яну таблетку – це полегшить процес висадки розсади у відкритий ґрунт і контейнери. Паростки можна побачити на 10 добу. Розсаду, яка підросла, пересаджують в окремі горщики. Цвітіння петунії після висадки в клумбу можна спостерігати до наступних заморозків.
У січні також висаджують аквілегію, дзвіночок карпатський, пеларгонію, лобелію, примулу, молочай багатоквітковий і багато інших рослин.
Тобто посівних робіт чимало, та вони принесуть гаму яскравих фарб і ароматів на вашу клумбу та гарний урожай у майбутньому сезоні.
Підготовлено за матеріалами відкритих інтернет-джерел.