Оздоровлює дихальні шляхи

Оздоровлює дихальні шляхи

«Як вилікувати бронхіт за допомогою лікарських рослин?»
П.К.ЯРОШ.

Дивина густоквіткова (дивина скіпетровидна, коров’як скіпетровидний; коровяк густоцветковый; Verbascum densiflorum, синонім V. thapsiforme) – дворічна або однорічна повстисто-опушена рослина родини ранникових. Стебло просте або у верхній частині розгалужене, прямостояче, 50–180 сантиметрів заввишки. Листки видовженоеліптичні, городчасті, загострені. Квітки двостатеві, неправильні, жовті, зібрані в густе переривчасте колосовидне суцвіття. Плід – коробочка. Цвіте у червні – серпні.
Росте на відкритих місцях, схилах, луках та піскуватих грунтах майже по всій території України.
Для виготовлення ліків використовують квітки. Збирають лише віночки з тичинками, висмикуючи їх із чашечки. Заготівлю проводять у сонячну погоду після того, як спаде роса, і бажано в першій половині дня, бо квітка тримається тільки один день. Надвечір віночок в’яне і стає непридатним для використання. Сушать квітки одразу після збирання в затінку на вільному повітрі, на горищі або в теплому приміщенні з хорошою вентиляцією, розкладаючи їх тоненьким шаром на тканині чи папері. Сухої сировини виходить 16–18 відсотків. Зберігають її у металевих коробочках або в скляному посуді з притертою пробкою. Термін придатності – рік.
Сировина містить до 2,5% слизу, сапоніни, камедь, близько 11% цукрів (у т. ч. 3,5% глюкози), іридоїдний глікозид аукубін, флавоноїд гесперидин, каротиноїди (a-кроцетин і b-каротин), дубильні речовини, аскорбінову кислоту та сліди ефірної олії.
Препарати дивини виявляють пом’якшувальну, відхаркувальну, протиспазматичну та легку наркотичну дію. Вони тамують біль, зменшують судому, набряки тканин. Окремо або в поєднанні з подібними за дією рослинами дивину використовують при запаленнях слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, кашлі, коклюші, бронхіті, бронхіальній астмі, емфіземі й запаленні легень, кровохарканні, при захворюваннях травного каналу, печінки та селезінки, у випадках патологічного схуднення або нервового виснаження.
Місцево використовують: настойку квіток – для натирань при невралгії й болю в суглобах; порошок квіток – для присипань тріщин, саден і ран, попередньо змащених морквяним соком; припарки квіток разом із листям – до ран, запальних вогнищ та опіків; сидячі ванни з квіток або коріння – при защемленні гемороїдальних вузлів. Квітки дивини входять до складу грудних чаїв.
Внутрішньо вживають настій квіток (столова ложка квіток на 200 мл окропу) – по столовій ложці через кожні 3 години як пом’якшувальний і відхаркувальний засіб.
15 г суміші взятих порівну квіток дивини і коріння алтеї лікарської варять у 200 мл води 15–20 хвилин, проціджують, додають 200 г цукру, кип’ятять, поки не вийде сироп, і дають пити дітям по 3–4 чайні ложки на день при кашлі. Суміш столової ложки квіток дивини і по чайній ложці квіток нагідок лікарських і ромашки лікарської кип’ятять у склянці води п’ять хвилин, охолоджують, проціджують, додають столову ложку цукру і дають пити дітям замість риб’ячого жиру по столовій ложці тричі на день при схудненні або нервовому виснаженні.
Чайну ложку суміші взятих порівну квіток дивини, калачиків лісових, цмину піскового і алтеї лікарської заливають склянкою окропу, кип’ятять 5 хвилин і п’ють по 1–2 склянки на день при кашлі у дорослих.
Столову ложку суміші взятих порівну квіток дивини, калачиків лісових, бузини чорної, липи серцелистої й сушених ягід малини заливають у термосі двома склянками окропу, парять півгодини й випивають гарячим на ніч як потогінний засіб.
Для зовнішнього використання чотири жмені квіток або подрібненого коріння дивини заварюють у 5 л окропу, настоюють до охолодження і одержаний настій використовують для сидячої 15-хвилинної холодної ванни при защемленні гемороїдальних вузлів, повторюючи процедуру через 2 дні.

Поділися:

Добавить комментарий