Із нагоди Дня пам’яті та примирення, 76-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 8 та 9 травня на Полтавщині відбулися меморіальні заходи. Ветерани, діти війни, представники влади, громадських організацій поклали квіти до пам’ятників солдатам, вшанували загиблих оборонців рідної землі хвилиною мовчання. Духовенство відслужило панахиди.
Із 2015 року обидва пам’ятні дні відзначаються в Україні з акцентом на цінність миру й недопущення повторення трагічних подій, уже вшосте – під гаслом «1939– 1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо». За невеликим винятком, домінував такий формат і на Полтавщині.
У Полтаві біля меморіалу Солдатської слави було людно як восьмого, так і дев’ятого травня. У День пам’яті та примирення вшанувати пам’ять борців із нацизмом та всіх загиблих у воєнне лихоліття до Вічного вогню прийшли представники обласної влади, ветерани Другої світової війни й ветерани АТО\ООС, небайдужі краяни. На лівому плечі в учасників заходу майоріли червоні маки – європейський і водночас давній український символ скорботи за загиблими оборонцями Батьківщини. До підніжжя меморіалу Солдатської слави поклали квіти. Ветеранам і всім спочилим воїнам подякували за мужність та бойові звитяги.
У День перемоги над нацизмом, 9 травня, зібрання біля меморіалу пройшло за участю керівництва Полтавської ОТГ. Духовенство на чолі з митрополитом Полтавським і Миргородським Филипом піднесло молитви за полеглими в роки Другої світової війни.
***
9 травня покладання квітів відбулося на території Меморіального комплексу воїнам Південно-Західного фронту в урочищі Шумейкове, що на Лохвиччині. У вересні 1941 року, за твердженням ряду істориків, у цій місцині загинуло до трьох тисяч бійців Південно-Західного фронту на чолі з командувачем Київським Особливим військовим округом, Героєм Радянського Союзу, генерал-полковником Михайлом Кирпоносом.
Останки полеглих продовжують виявляти в урочищі й до сьогодні. Протягом десяти років розкопок було знайдено рештки 43 бійців. У вересні цього року перепоховають прах іще 7 воїнів.
***
У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського підготували фотовиставку до Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні «Перший день миру в історичних світлинах: травень 1945 року». До перегляду представили фотокопію Попереднього протоколу про капітуляцію нацистської Німеччини, підписаного 7 травня 1945 року о 02.41 у м. Реймс (Франція), а також зафіксовані у світлинах святкування беззастережної капітуляції Німеччини у Києві на Хрещатику, в Парижі, Лондоні, Москві, Стокгольмі, Празі, Нью-Йорку, Торонто, Мінську.
«У числі перших європейських столиць, де ще 7 травня 1945 року вітали закінчення Другої світової війни в Європі, були Париж і Лондон, йдеться у тексті виставки. – Уже 8 травня багатолюдні урочистості з нагоди капітуляції нацистської Німеччини відбулися в багатьох містах Європи та США. 9 травня День Перемоги офіційно святкували мешканці міст і сіл України, яка тоді перебувала у складі СРСР. Дорогою ціною дісталася та перемога: загальні людські втрати народу України у цій війні склали близько 9 мільйонів осіб. Але для живих навіть горе втрат не могло затьмарити радість миру».
У краєзнавчому музеї відбулася також зустріч із завідувачем сектору пам’яткознавчих досліджень музею, членом Національної спілки краєзнавців України, автором науково-популярного видання «У вересні 41-го. Київське оточення. Спогади, свідчення, документи» Олегом Скирдою. Книга розповідає про бої та вихід з оточення на Полтавщині військ Південно-Західного фронту у вересні 1941 року.
***
У всіх районах області лягли квіти до пам’ятників воїнам.
Вікторія СЕРГІЄНКО
Журналіст