Пам'ятаємо, поминаємо, шануємо

Пам’ятаємо, поминаємо, шануємо

У церковному календарі є шість батьківських субот, в які у храмах поминають усіх “одвіку спочилих” християн. Димитрівська батьківська субота цього року припадає на 3 листопада (вона завжди передує дню пам’яті святого великомученика Димитрія Солунського). Цього дня моляться також за упокій душ усіх воїнів, які загинули на полі бою за свою Вітчизну.
Серед святих, яких молитовно згадують 3 листопада, – священномученик Даміан, архієпископ Полтавський і Переяславський.
4 листопада віряни вшановують одну з найбільших святинь православного світу – Казанську ікону Божої Матері.

У дні поминання спочилих віруючі люди подають у храмі записки з іменами покійних родичів. Але тільки в тому разі, якщо вони були охрещені. В інших випадках за покійних треба молитися вдома чи на цвинтарі.
Під час поминання запалюються свічки. Ставлячи їх у церкві в свічники, подумки називають імена спочилих родичів і просять Бога про їхній спокій.
За доброю традицією, у дні поминання спочилих віряни приносять до храму продукти, які освячують під час богослужіння і потім роздають усім, хто забажає. Перед їх споживанням люди моляться “за всіх, що тут нині поминаються”. Інший добрий звичай – подавати цього дня милостиню із проханням помолитися за покійних.
У п’ятницю ввечері у церквах звершується особлива поминальна служба, яка називається Парастасом (з грецької – “клопотання”). Вона трактується як наше клопотання перед Богом за тих, кому вже більше нічого не можемо дати, крім пам’яті й молитви. У суботу в храмах служиться поминальна літургія.
* * *
Cвітське ім’я священномученика Даміана – Дмитро Воскресенський. Він – уродженець Курської губернії. Служив псаломщиком, священиком. Чернечий постриг прийняв під час навчання у Санкт-Петербурзькій духовній академії. Мав також світський фах археолога.
Викладав у духовних закладах на Смоленщині, а в 1918 році був висвячений на єпископа Переяславського. Уперше потрапив до в’язниці за вироком ревтрибуналу в 1920 році “за зберігання контрреволюційної літератури”. І це був тільки початок випробувань. Другий арешт відбувся у 1922-му, архієрея вислали в Середню Азію. Після звільнення керував Володимирською єпархією, а з 1927 року – Полтавською і Катеринославською.
Наступне призначення на рідну Курську кафедру стало в його житті останнім. Звинуваченого під час арешту в 1932 році “в керівництві контрреволюційною церковно-монархічною організацією” владику кинули до Соловецького табору особливого призначення. 3 листопада 1937 року архієпископа Даміана розстріляли в урочищі Сандормох. Канонізований священномученик у 2000-му році.
* * *
Казанська ікона Божої Матері була явлена в 1579 році в Казані, в час, коли місто відбудовувалося після нищівної пожежі. Де шукати на згарищах святиню, приховану таємними християнами від мусульман, Богородиця вказала дев’ятирічній дівчинці Мотроні.
Коли священики урочисто переносили віднайдену ікону з Миколаївської церкви до Благовіщенського собору, звершувалися чудеса зцілення недужих. На місці явлення святині було споруджено храм, присвячений Казанській іконі Божої Матері. Саме в ньому й зберігався святий образ. Мотрона з матір’ю стали черницями Казанського Богородицького жіночого монастиря.
Доля чудотворної ікони драматична. У ніч з 28 на 29 червня 1904 року Казанський образ Пресвятої Богородиці, а також ікона Спасителя були викрадені з обителі. Одного зі злодіїв упіймали, ним виявився молодий селянин Варфоломій Чайкін. Його “подільників” також затримали. При обшуку помешкання Чайкіна натрапили на коштовності й частинки прикрас з ікон Богородиці та Спасителя. Проте самих ікон не знайшли. За словами арештованих, їх знищили у вогні. У цю версію повірили не всі. Багато хто припускав, що зловмисники продали чудотворну ікону. Утім справжня її доля так і не відома.
Нині в Казанській обителі зберігається список зі святині, який дивним чином був виявлений у 1993 році при папському дворі у Ватикані. Образ датується кінцем XVII – першою половиною XVIII століть.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий