Пам'яті воїнів, які полягли  в Битві на Ворсклі

Пам’яті воїнів, які полягли в Битві на Ворсклі

У Полтавському Свято-Успенському кафедральному соборі УПЦ КП звершили заупокійну літію за воїнами, які загинули понад шість століть тому в Битві на Ворсклі. Це одна з найбільших битв XIV століття в Східній Європі, про яку, на жаль, наші сучасники згадують дуже рідко. На богослужінні був присутній Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс.

Заупокійну літію за воїнами, полеглими в історичній битві з ординцями 12 серпня 1399 року, звершив архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір у співслужінні духовенства Свято-Успенського собору. Владика Федір також освятив пам’ятну дошку, присвячену тій далекій події.
Битва на Ворсклі – одне з найбільших і найтяжчих за наслідками побоїщ епохи Середньовіччя. Вона відбулася під проводом литовського князя Вітовта і завершилася поразкою – десятки тисяч воїнів Русі, Польщі, Литви, Волощини (князівство, яке розташовувалось на північ від Дунаю), Молдови, тевтонських лицарів (вихідці зі східно-німецьких земель) полягли на берегах Ворскли, вбиті золотоординцями.
Імовірне місце остаточного розгрому війська Вітовта – на території сучасного Котелевського району. Неподалік села Лихачівка височіє курган із промовистою назвою «Вітова Могила».
У російській імперській, а згодом і не менш ідеологізованій радянській історичній науці Битву на Ворсклі зумисне замовчували. Якось «недоречно» було висвітлювати боротьбу проти Золотої Орди без не те що проводу, а навіть участі Москви. Так, здається, недовго було б і до ще «недоречнішого» факту про набагато раніше звільнення земель «молодшого», а не «старшого брата» від ординського ярма.
Власне час вшанувати пам’ять і пом’янути в молитвах загиблих в бою з ординцями влітку 1399 року настав саме в наші дні. Пам’ятний знак, присвячений Битві на Ворсклі, незабаром має з’явитися поблизу Полтавського Свято-Успенського кафедрального собору. За власний кошт цією справою опікується громадська організація «Добродії Полтавщини».
Після служби в соборі до слова були запрошені голова цієї громадської організації Віталій Закладний та полтавський краєзнавець Віталій Григор’єв.
Архієпископ Федір подарував Надзвичайному і Повноважному Послу Литовської Республіки Марюсу Януконісу книгу «Київський Патріархат під омофором Святійшого Патріарха Філарета». Пан Посол вручив «Добродіям Полтавщини» символічний меч князя Вітовта – «меч миру».

Поділися:

Добавить комментарий