Перцевий бонсай – новий тренд садівництва

Перцевий бонсай – новий тренд садівництва

В останні роки поряд з колекціонуванням декоративних кімнатних рослин все більшої популярності набувають міні-овочі для контейнерного городика на підвіконні, балконі або лоджії. Фаворити таких міні-городів – гіркі та декоративні перці. Неможливо залишитися байдужим до їхньої незвичайної форми, яскравого різноманітного забарвлення плодів, строкатого листя і ніжних квіток – просто очі не відвести. Здається, в ці дивовижні перці укладена якась особлива життєва сила, добра магія, яка поліпшує настрій і викликає позитивні емоції. Щоб надати своїй колекції особливий шарм, невгамовні поціновувачі перців не тільки полюють за незвичайними новинками, а й намагаються постійно дізнаватися у колекціонерів зі стажем щось нове про агротехнічні й дизайнерські прийоми вирощування перцевих «дерев».

Перці у вигляді дерева

«Коли я вперше побачила, наскільки привабливі й незвичайні мініатюрні перці – «дерева» Юккі Кілпеніна – засновника цього нового напрямку бонсай, у мене відразу з’явилося бажання виростити такі ж, – розповіла овочівниця-експериментаторка з Харківщини Світлана Внукова. – Вони казково красиві, з густою кроною, яскравим листям і блискучими глянцевими плодами. У професіоналів чилі-бонсай виходять настільки респектабельні, що їх важко навіть порівнювати зі звичайними перцями, які ростуть на наших грядках. Міні-городи можуть стати оригінальною прикрасою для міської квартири або офісу, здатні додати інтер’єру фантастичного вигляду.
Дуже приємно і цікаво зі звичайних рослин створювати унікальні екземпляри, що вражають уяву. Таке заняття припаде до душі як новачкам, так і тим, хто давно вирощує гіркі перці. Особливих клопотів воно не завдасть. До того ж на відміну від класичних бонсай з дерев і ліан, які вирощують десятиліттями, перці-бонсай не змусять довго чекати результату.
Перчики можна посадити в окремі горщики і, ущільнивши, розмістити в одному контейнері. Так ваша колекція щасливо перезимує до весни, а потім відправиться у відкритий ґрунт – на грядки і в квітники. У вересні-жовтні аналогічну процедуру можна виконати із сортами солодких перців, щоб заново не вирощувати розсаду. Від дворічних екземплярів ви отримаєте більший урожай.
Слово «бонсай» («бонч») в перекладі означає «рослина в мисці». Отже, перш за все потрібно подбати про «будиночки» для «вихованців». Як варіант – можна купити спеціальні контейнери для бонсай. Однак їх нескладно зробити і самостійно з підручних засобів, наприклад, керамічних мисок. Потрібно тільки просвердлити в денці отвори для дренажу та за допомогою суперклею «посадити» місткість на три невисокі «ніжки» – підставки з деревини або пробок. Для надання декоративності миски можна пофарбувати в кольори, що гармонують із загальним інтер’єром, облицювати мозаїкою з битого скла або кераміки, шматочками кори – будь-яким декором, який підкаже вам фантазія. Оригінальними і дуже органічними виходять миски з висушених плодів лагенарії. Щоб ґрунт не висипався крізь дренажні отвори, на дно помістіть клаптик пластикової сітки, можна протимоскітної. Потім насипте невеликий шар акадами (гранульована природна глина для бонсай) або наповнювача для котячих туалетів (дешевий замінник акадами, нічим їй не поступається). Такий прошарок буде утримувати вологу, щоб коріння рослин відчували себе комфортно. Весь інший простір миски заповніть родючим продезінфікованим ґрунтом.

Доглядаємо правильно міні-город

Для створення міні-городу підійдуть середньорослі (Sea linc, Троль, Лисеня) або високорослі сорти перців (Візир, Кайєнський і ін.). У рослини обов’язково повинен бути досить товстий і здерев’янілий стовбур. Виймаємо рослину з горщика і проводимо обрізку крони і коренів за допомогою ножиць або хорошого секатора. В кореневій системі видаляємо центральний стрижневий корінь і всі довгі бічні корінці, залишивши 1/3 від довжини коренів.
Обрізку крони проводимо трохи вище останніх листочків, щоб рослина могла легше перенести формування. Видаляємо всі бічні гілки, які ростуть з нижньої частини центрального стовбура, і формуємо симетричну крону. Надалі пагони, що відростають, прищипують таким чином, щоб вийшла пишна куполоподібна або плоска крона. Пагони можна також направити вниз, надаючи їм «плакучу» форму. Для цього на деякий час їх потрібно оповити м’яким дротом, щоб закріпити в напрямку зростання.
Поверхню ґрунту біля стовбурів перців можна прикрасити черепашками, камінчиками або живим мохом. Впевнена, ці творчі процеси принесуть вам багато радості і задоволення. Після обрізки і посадки в миску перець можна накрити скляним або поліетиленовим ковпаком, щоб створити мікроклімат, в якому рослині буде легше прижитися на новому місці. У перший час освітлення не повинно бути занадто інтенсивним. Поки не відновиться коренева система, відкрите сонячне місце для «вихованця» протипоказане.
У цей період рослину не можна підгодовувати. Подальший догляд включає своєчасний полив, захист від павутинного кліща, позакореневе і кореневі підживлення тими елементами живлення, які рослина потребуватиме в певній фазі розвитку.
Нині у продажу є готові добрива зі збалансованим складом спеціально для конкретних фаз розсади, бутонізації та плодоношення овочевих рослин. Якщо їх застосовувати для позакореневого підживлення бонсай в правильній пропорції, маленьких пакетиків вистачить надовго. А досвідчені «перцівники» самі складають «раціон» для своїх перців, вони знають, яким добривом і на якому етапі розвитку рослину необхідно підживити.
Важливо також дотримуватися режиму вологості. Найчастіше в приміщеннях, що обігріваються, повітря буває дуже сухим. У таких умовах рослини потрібно «пестити» теплим душем з обприскувача.
При природному освітленні кращі терміни для перетворення звичайного кімнатного перчика в бонсай на міні-городі – січень–березень. У цю пору світловий день починає збільшуватися, тому у рослин активізується процес росту. Якщо рослину пересадити з відкритого ґрунту і обрізати перед заморозками, її розвиток може трохи затриматися. Не поспішайте і не хвилюйтеся! Уже в січні чилі-бонсай порадує вас молодими пагонами.

Невдалий досвід – теж досвід

Серед сортів гірких перців є багато карликових, які відрізняються дуже короткими міжвузлями і рясним плодоношенням. Наприклад, високо декоративні плодовиті сорти Клоун, Голдфінгер, Полум’я прерій, Філіус Блу. Створити з них міні-город з товстим «фірмовим» стволом не вийде, але в оригінальному міні-садку вони будуть імітувати рясно квітуючі плодові чагарники. Для його створення висадіть в широкий неглибокий контейнер кілька рослин карликових сортів перцю і чилі-бонсай (виконуватиме роль дерев). Між ними влаштуйте імпровізовані доріжки з дрібної гальки або камінчиків, містки, встановіть плетені «меблі» або хатинку з тонких гілочок або сірників, розставте мініатюрні статуетки.
Я вирішила ще більше ущільнити свій перцевий міні-садок на балконі й у центрі місткості з перцями посадила карликовий сорт томата Тайгер Тамблер. На початку літа перенесла цю конструкцію на сонячне місце у відкритому ґрунті. І перці, і томат рясно родили. Кущ томата, що добряче розрісся, захищав перець від палючого сонця, але трохи прим’яв його мініатюрні пагони. Як виявилося, склад ґрунту я підібрала правильно: всім рослинам було достатньо вологи і живлення. А ось естетичний вигляд мого першого міні-саду не заслуговує навіть задовільної оцінки. Словом, є над чим попрацювати. Але це мене навіть тішить, справа ж цікава і захоплююча! Важливо й те, що для створення чилі-бонсай і міні-садка не потрібно ні великих фізичних зусиль, ні значних фінансових вкладень. Цим можуть займатися люди будь-якого віку. Необхідні любов, турбота, трохи часу і бажання здобувати нові знання та навички».

Поділися:

Добавить комментарий