Інформаційний кур’єр

«…Перед Тінями Українських Вояків»

80 років тому полтавці уперше змогли пошанувати загиблих вояків УНР під Базаром

За більшовицької влади про героїчні сторінки Української революції 1917–1921 років було заборонено говорити і писати, тим більше пошановувати пам’ять загиблих борців за незалежність України. Документи і матеріали періодичних видань цього періоду більшовиками свідомо знищувалися або зберігалися у «спецхранах». Своїми діями окупаційна більшовицька влада прагнула якомога швидше знищити українську ідентичність, перетворити людей на невігласів без роду, мови, історії, культури, віри. Навіть українське компартійне керівництво викликало у Москві недовіру стосовно відданості ідеям робітничого класу та інтернаціоналізму.
Під час тимчасової нацистської окупації краю в 1941–1943 роках у періодичних виданнях почали з’являтися публікації про численні злочини більшовицького режиму: Голодомору 1932–1933 років, створення потужної мережі репресивних каральних органів (ЧК, ДПУ, НКВС), нищення культових та історичних пам’яток, репресій та розстрілів опонентів більшовизму. Водночас зі сторінок, зокрема «Голосу Полтавщини», краяни дізнавалися про славетних державних, громадсько-політичних і культурних діячів України, провідників національно-визвольного руху, знакові події історії. Тож чи не вперше, тепер уже за інших окупантів, містяни отримали можливість відправити панахиди за загиблими героями, у тому числі під містечком Базар (нині село Житомирської області), де 23 листопада 1921 року більшовики стратили 359 полонених українських вояків-лицарів, які брали участь у Другому зимовому поході у складі армії УНР.
Будемо відвертими, фашистські загарбники зовсім не прагнули відроджувати справжню історію українців, розправлялися з провідниками й учасниками українського підпілля. Водночас національно свідомі люди все ж знаходили можливість, використовуючи антибільшовицьке спрямування нацистської пропаганди, нагадувати співвітчизникам трагічні й героїчні події недалекого минулого України.
До речі, напередодні 100-річчя зазначеного героїчного рейду Полтавське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка видало книгу «Другий зимовий похід. Листопадовий рейд. Базар. Спогади учасників Походу. Вірші, присвячені учасникам Походу /Упорядник М. Г. Кульчинський. – Полтава: ТОВ «РІК», 2021. – 288 с. (за обліком 17-та книга просвітницької книгозбірні).
З нагоди 100-річних роковин Базарської трагедії пропонуємо читачам «Зорі Полтавщини» повідомлення з газети «Голос Полтавщини» про перше пошанування загиблих під Базаром в окупованій Полтаві в 1941 році.

Тарас ПУСТОВІТ,
заступник директора Державного архіву Полтавської області, голова Полтавського міського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка.

Повідомлення газети «Голос Полтавщини» про вшанування пам’яті загиблих українських вояків під Базаром

У неділю, 23 листопада, в Спаській церкві, після Служби Божої, відбулася небувала досі в Полтаві врочиста панахида за душі 359 Старшин і Козаків Української Армії, які 20 років тому в збройній боротьбі за Волю України згинули лицарською смертю, були розстріляні московсько-більшовицькими катами.
Ще до початку панахиди церква не могла вмістити всіх українців, що прийшли помолитися за душі і схилитися в глибокій пошані перед Тінями Українських Вояків, Героїв і Творців Невмирущої Слави.
Тепла була проповідь панотця Павла Бойка про славних Лицарів Української Землі. Панахиду, покладену на музику українським композитором Стеценком, співала Українська Полтавська Хорова Капела під керівництвом П. П. Шаповаленка.
«Голос Полтавщини». – 1941. – 30 листоп. – Ч.11.

Добавить комментарий