Передзимовий захист суниці

Передзимовий захист суниці

Із настанням осені багатьох дачників цікавить питання, як правильно прикривати суницю на зиму, щоб рослини не замерзли. Мульчування тирсою, хвоєю, соломою, сіном, агроволокном, чорною плівкою, стеблами малини захистить рослини від морозу, а дотримання технології допоможе кущам перезимувати без випрівання. Але як це правильно зробити?

Укривати чи ні?

Одразу зазначу, що кущі суниці садової можуть зимувати і без додаткового утеплення. Снігового покриву товщиною 30 см і більше вистачить, щоб рослини не пошкодив мороз і вони добре збереглися. Однак все частіше в нашому регіоні трапляються безсніжні або малосніжні зими. Тому при виборі методу укриття слід враховувати погодні прогнози й не надто “кутати” суничну грядку, щоб не отримати протилежний ефект.
Якщо температура повітря знизиться до – 8°С при відсутності снігового покриву або при мінімальній його товщині, то такий заморозок може бути небезпечним для суничних насаджень. Якщо ж стовпчик термометра опуститься ще нижче, кущі улюбленої ягоди можуть і зовсім загинути. Тому кожен господар присадибної ділянки повинен сам вирішувати, чи є в його регіоні потреба в укритті суничника. Так, якщо зимовий період у вашій місцевості зазвичай не надто суворий (наприклад, якщо ділянка знаходиться біля великої водойми чи на пагорбі), мульчування полуниці сіном може бути цілком достатньо. А от у низинній місцевості завжди температура значно нижча, тож краще подбати про додатковий захист ягідника від зимових морозів й пронизливих вітрів.
Дуже важливо дотримуватися й термінів початку укривних робіт. Робити це необхідно при настанні перших заморозків, тобто до того, як грунт встигне промерзнути на кілька сантиметрів углиб. Якщо ж поспішити з укриттям, то можна спровокувати випрівання суничних насаджень й ураження їх грибковими захворюваннями.

Який матеріал кращий

Навіть садівники “зі стажем” не завжди знають, чим краще вкривати суницю садову на зиму. Щоб це з’ясувати, спочатку потрібно ретельно оглянути рослини й визначити, в якому стані вони йдуть у зиму й чи здатні будуть самі себе захистити від холодів.
Як відомо, найнадійніший захист кущів взимку – власне листя. Тому перед початком зимового сезону обов’язково необхідно підживити рослини, щоб вони наростили потужну зелену масу. Так необхідно подбати про захист їх від шкідників, особливо – від тих, які харчуються зеленню.
Загалом основне правило підготовки суничних кущів до зимівлі – вчасне осіннє підгортання і мульчування. Рихлити землю навколо рослин потрібно на самому початку осені. Чому саме тоді? Нерідко під час спушування грунту травмуються корінці, й якщо вони до заморозків не встигнуть відновитися, коренева система рослини не зможе повноцінно виконувати свої функції, і через це рослини можуть загинути.
У ході підготовчих робіт у суничнику прополювання – теж необхідний етап. Знищення бур’янів до того, як вони дадуть насіння, допоможе зберегти в землі достатньо поживи для раннього весняного розвитку суниці.
Найкраще природне укриття, як ми вже говорили, – це сніговий замет. Але чим захистити суницю взимку від морозу, якщо снігу немає й не передбачається? Згодяться натуральні та штучні матеріали, що мають здатність затримувати тепло, але при цьому пропускати повітря. Так, із природних видів накриття можна використати сіно, хвою чи солому. Дехто радить і тирсу, але якщо вона спочатку намокне, а потім замерзне, то перетвориться на крижану кірку й навряд чи зможе бути добрим утеплювачем. До того ж тирса підкислює грунт, і велика її кількість може спричинити здрібніння ягід та загальну хворобливість рослин.
Корисно знати, як мульчувати суницю хвоєю. Перш ніж притрушувати кущі ялиновими чи сосновими голками, бажано спочатку вкрити їх шаром перегною або опалого листя. Хвою можна перемішати з іншими рослинними залишками, але ефект від її застосування сильно не зміниться. До того ж хвоя, як і тирса, дають підкислюючий ефект, а суниця, як ми говорили, цього не любить.
Стебла малини, що вже відплодоносили й підлягають вирізанню, можна використати в суничнику для укриття. Вони затримуватимуть сніг на ділянці, й рослини під ним добре перезимують.
Солома і суха трава не менш ефективні, але вони можуть спричинити іншу проблему – приваблення на ділянку гризунів. Тож дачники й городники зі стажем віддають перевагу спеціальному агроволокну – агротексу, спанбонду, лутрасилу, що продаються в спеціальних садових магазинах.
Деякі садівники встеляють суничні грядки на зиму чорною плівкою, але такий спосіб укриття не надто вдалий, бо плівка не пропускає повітря, не дає тепла, до того ж під нею рослини часто випрівають у періоди відлиг.

Марія ПРИХОДЬКО
Агроном

Поділися:

Добавить комментарий