Переваги обприскування  у фазі "зеленого конуса"

Переваги обприскування у фазі «зеленого конуса»

Найпоширеніший ворог саду – парша, грибкова хвороба. Ушкоджує плоди, викривлює їх, покриває чітко помітними темними, майже чорними, плямами та ще й з тріщинами. Візьмете такий плід в руки, роздивитеся з усіх боків – та й подумаєте: ні собі, ні людям. Парша ще й листя псує, утворює на ньому плями. В яблуні вони бувають переважно на верхньому боці листка, у груші – на нижньому. Таке листя вже не здатне засвоювати енергію сонячного проміння. Воно засихає і передчасно опадає. Уражена паршею зав’язь припиняє ріст і врешті теж опиняється на землі.
До яких же профілактичних заходів слід вдатися садівникові проти цієї напасті? Чи не найефективніший – обприскування плодових дерев бордоською рідиною. І ось чому. До її складу входять мідний купорос, а це отрута, що вбиває грибкових збудників парші, та вапно, яке нейтралізує кислотність розчину. Завдяки цьому й запобігається обпік дерев та листочків. Встановлено, що мідний купорос у порівняно малих концентраціях і саме в суміші з вапном стає нешкідливим для плодових дерев. Варто зазначити, що його використовують не для лікування, а лише для запобігання захворюванню. Ця отрута вбиває лише спори парші та їхні проростки, водночас заважає їхньому проникненню в клітини і тканини дерева. Грибницю, яка вже проникла всередину тканин листочків та плодів, мідний купорос не вбиває. Отже, дуже важливо обприскати плодові насадження рано навесні ще до зараження їх паршею. Якщо говорити конкретніше, то зробити це треба на самому початку розпускання бруньок. У цей же час вони із загострених перетворюються в тупуваті, стають трішечки «волохатими». У спеціальній літературі цей період називають фазою «зеленого конуса». У груші вона настає раніше, ніж у яблуні, однак у обох порід триває від трьох до шести днів – залежно від температури повітря.
Фаза «зеленого конуса» – найкращий період боротьби з паршею. Саме о цій порі слід застосувати так зване «блакитне обприскування». Чим же воно відрізняється від усіх інших? Тим, що концентрація розчину бордоської суміші дещо підвищена – 5% (500 г мідного купоросу, 500 г вапна на 10 л води). Він інтенсивно діє на спори хвороби, але ще не завдає шкоди недорозвиненим брунькам.
Коли найкраще робити обробляння дерев? Вранці або ввечері, коли немає вітру. Обприскувати дерево треба рівномірно від основи стовбура до верхніх пагонів крони. Рідина добре прилипає до кори. Засихаючи, вона надає деревам світло-блакитного кольору. На доросле дерево слід витрачати 7–8 літрів суміші, а на молоде – 2–3.
Багаторічні спостереження свідчать, що кожен весняний дощ, змочуючи дерева, поступово розчиняє залишки бордоської суміші. Вони капають з гілок на землю, при цьому підтримується несприятливе середовище для проростоння нових спор парші, які за звичайних умов розносяться по саду вітром. Ось і виходить, що застосування «блакитного обприскування» по «зеленому конусу» звільняє сад від парші на весь весняний період.
Щоб запобігти спалахам парші влітку, зробіть ще й друге обприскування незадовго до закінчення цвітіння, коли на деревах залишиться близько 10% квіту. На відміну від попереднього, цього разу користуйтеся слабким розчином однопроцентної концентрації (100 г мідного купоросу, 100 г вапна на 10 л води). «Блакитне обприскування» ефективне не тільки в боротьбі зі збудниками парші яблуні та груші, а й плодової гнилі, антрокнозу та іншими хворобами. А ще ви водночас знищите таких поширених шкідників, як зелена, сіра та бура попелиці, попелицю-медяницю тощо.

В. Ткаченко,
садівник.

Поділися:

Добавить комментарий