Перипетії минулого й аналогії з сьогоденням

Перипетії минулого й аналогії з сьогоденням

У літературній вітальні Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П.Котляревського презентували книгу «Горе переможеним. Репресовані міністри Української революції» (Київ, 2018). Подію присвятили тридцятій річниці всенародного референдуму про незалежність України, що відбувся 1 грудня 1991 року.

Модерувала патріотично-просвітницький захід завідувачка відділу обслуговування користувачів головної книгозбірні області Ніна Климко. Вона нагадала запрошеній на презентацію юні, що сто років тому, коли постала Українська Народна Республіка, на нашу землю вдерлися білогвардійська й червона Росія. Акцентувала на паралелях із днем сьогоднішнім, адже сучасна Українська держава є правонаступницею УНР.
«Перипетії становлення Української держави сто років тому викликають чимало аналогій з моментом сучасним. Створення нових державних інституцій, гібридна російська агресія, реформи та дискусії про оптимальний шлях розвитку потребують вивчення історії Української революції, щоб не повторити помилок минулого. Адже ціна втрати власної національної державності для України була надто дорогою – мільйони вбитих та репресованих тоталітарним режимом, – йдеться в передмові до видання. – У пропонованій читачу книзі ми зібрали документи, що розповідають про репресії проти двадцяти трьох міністрів періоду Української революції. Їхня робота в урядах незалежної України була підставою або однією з вагомих причин політичних переслідувань з боку комуністичного режиму».
Книга створена Галузевим державним архівом Служби безпеки України за сприяння Інституту історії НАН України, Українського інституту національної пам’яті, Центру досліджень визвольного руху, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України і Центрального державного архіву громадських об’єднань України на основі розсекречених архівних документів комуністичних репресивних органів. У назві книги використано переклад відомого вислову на латині «Vae victis» («Горе переможеним»), що нагадує, як вчиняли з переможеними переможці ще за давніх часів.
У режимі відеозв’язку участь у презентації взяв кандидат історичних наук, старший науковий співробітник, учений секретар відділу історії державного терору радянської доби Інституту історії України Національної академії наук України Роман Подкур. Про тоталітарний комуністичний режим і знищених ним борців за незалежність України розповіла докторка історичних наук, завідувачка кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Людмила Бабенко. Відомостями про життя і трагічну загибель двох наших земляків – міністра фінансів УНР Петра Климовича, уродженця села Орлик (нині Кобеляцька міська територіальна громада), та міністра юстиції УНР Григорія Сиротенка, уродженця Нових Санжар, поділився регіональний представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар.

Вікторія СЕРГІЄНКО
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий