Перша християнка  на київському престолі

Перша християнка на київському престолі

Пам’ять рiвноапостольної Ольги, Великої княгині Київської, у Хрещеннi Єлени, Православна Церква вшановує 24 липня. На утрені цього дня звучать дуже красиві й проникливі слова: “Величаємо тебе, свята рівноапостольна княгине Ольго, як зорю ранню, що на землі нашій засяяла і світло віри православної народу своєму сповістила”.

Свята Ольга – перша просвітителька й учителька християнської віри на наших землях. У сонмі українських православних святих блаженна княгиня Ольга особливо шанована як перша жінка – володарка держави, як та, що перша від нашого народу ввійшла в Небесні Оселі Господа.
У 945 році, під час конфлікту з древлянами через данину, загинув Ольгин чоловік, князь Ігор. Відтоді сильна волею вдова міцно взяла владу в свої руки. Будучи на той час язичницею, вона жорстоко помстилася жителям Іскоростеня.
На чолі Київського князівства Ольга зуміла централізувати державне управління за допомогою системи “погостів”, одного із видів сільських громад; підтримувала дружні зв’язки з Візантією, а згодом налагодила їх й із Заходом. Імовірно, в 957 році в Константинополі Ольга прийняла Святе Хрещення від Вселенського Патріарха Феофілакта. Хрещеним батьком був сам імператор Візантії Константин Багрянородний.
Приєднавшись до християнства грецького, Велика княгиня надійно заклала фундамент православної віри у Київській Русі на всі подальші часи. У цьому і був її рівноапостольський подвиг. Повернувшись додому, свята турбувалася про поширення віри Христової серед народу Київської держави. Вона збудувала в Києві церкву в ім’я святителя Миколая, у Вітебську (тепер Білорусь) – церкву Благовіщення Пресвятої Богородиці, започаткувала встановлення придорожних хрестів, які так і називаються – “Ольжині” .
Утім на схилі літ Ольга зазнала багато скорбот. Син Святослав разом із відданою йому язичницькою знаттю зробив усе, щоб усунути матір від влади, а християнських місіонерів прогнав. Боячись антихристиянських настроїв, Ольга навіть священика тримала біля себе таємно. Вона вчила християнської віри своїх онуків Ярополка, Олега та Володимира, але охрестити їх не наважилася, бо боялася гніву сина.
Причастившись Святих Божественних Тайн, свята Ольга відійшла в Небесні Оселі 24 липня 969 року. На її прохання Святослав поховав матір за християнським звичаєм. Канонізована свята рівноапостольна княгиня Ольга в 1547 році.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий