Первоверховні апостоли Петро і Павло

Первоверховні апостоли Петро і Павло

День славних і всехвальних первоверховних апостолів Петра і Павла відзначається 12 липня. Після святкової Божественної літургії, яка звершується у всіх храмах, віруючі збираються вдома за щедрими столами й розговляються, бо ж святу передував Петропавлівський (Петрів) піст.

Апостол Петро, брат апостола Андрія, жив зі своєю сім’єю у Капернаумі (нині залишки древнього міста належать до системи ізраїльських національних парків) і займався рибальством. Звали його Симоном, а символічне ім’я Петро, що в перекладі означає «камінь, скеля», він отримав від Ісуса Христа за тверду віру в Божі об’явлення – сильний і полум’яний духом, він перший рішуче сповідав Господа Ісуса Христа Месією.
Життя Петра більше за життя інших апостолів висвітлене в євангельських оповідях, тому що він увесь час знаходився поряд із Христом, був особливо сильно до Нього прив’язаний, беззастережно вірив у Божественне послання Господа. У Гефсиманському саду, коли Іуда прийшов із воїнами, щоб арештувати Спасителя, лише один учень заступився за Нього – то був апостол Петро. Вихопивши меч, він відсік вухо одному зі служників первосвященика, але Христос у передсмертну Свою годину зцілив раба.
Петро слідував за Христом до будинку первосвященика, ввійшов із Ним у двір і стояв там, гріючись біля вогнища. Але тричі, відповідаючи на запитання оточуючих, відрікався від Свого Учителя. Після третього відречення раптом зустрівся з поглядом Ісуса і почув спів півня. «І згадав Петро слово, сказане йому Ісусом: перш ніж проспіває півень, тричі відречешся від Мене! І, вийшовши геть, плакав гірко» (Мф.27,75).
Та немає такого гріха, якого не може простити Милосердний Господь. Покаяння Петра було таким щирим і глибоким, що саме йому, першому з учнів, явився Христос після Свого Воскресіння і відновив його в апостольському достоїнстві. Після Вознесіння Господнього та П’ятидесятниці, коли Дух Святий зійшов на апостолів, Петро став очільником першохристиянської громади. Чудесні знамення супроводжували проповідування Петром Христової віри: мертві воскресали, хворі зцілювалися, викриті в злочинах помирали.
Відомі два Соборних послання святого апостола Петра. У другому посланні (близько 67 року) він пише про свою близьку смерть. За наказом римського імператора Нерона апостола Петра за проповідь християнства приговорили до розп’яття. Вважаючи себе негідним прийняти таку ж мученицьку смерть, як і Учитель, він просив, щоб його розп’яли головою вниз, бажаючи навіть під час смерті схилити свою голову перед Богом.
***
Апостол Павло з народження носив ім’я Савл і лише через деякий час після навернення до Христа став називатися Павлом. Спершу євангельська проповідь Христових апостолів викликала в нього гаряче несприйняття і обурення, і він став одним із затятих їх гонителів. Проте одного разу, на шляху до Дамаска, Савл був чудовим чином навернений до Христової віри Самим Господом. Після цього хрестився і перетворився на непохитного і, вочевидь, найактивнішого і найрезультативнішого проповідника та будівничого Христової Церкви, а також видатного теолога й апологета християнства.
Здійснивши кілька подорожей по Середземномор’ю, він заснував християнські спільноти в Малій Азії, Греції і Римі. За непорушну віру в Христа апостол Павло був обезголовлений мечем у тому ж році, що і апостол Петро.
***
Протягом тисячоліть християни з великим благоговінням вшановують пам’ять цих святих подвижників, будуючи на їхню честь храми й обителі, прославляють у псалмах, пишуть їхні ікони, підносять до них молитви за свій край, за свої родини, за тих, що відійшли у вічність.
За звичаями нашого народу, до свята Петра і Павла прибирали садибу, підбілювали та підфарбовували хату, вішали над святими образами свіжі рушники. На церковну службу йшли з квітами й віночками, окрасою яких були червоні маки. Ритуальною стравою вважалися так звані мандрики. Випікали ці коржики з пшеничного тіста, зібраних під час Петрівки сколотин (продукт, що одержують при збиванні масла) та перевареної сироватки, а також додавали сир та яйця. Назву випічки в народі пов’язували з легендою про мандрування світом апостолів Петра й Павла.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий