Петрівський піст

Через тиждень після Трійці починається Петрівський, або Апостольський, піст. Цього року перший його день припадає на 24 червня.
До наших днів дійшов пам’ятник ранньохристиянської писемності, відомий як «Постанови святих апостолів». У п’ятій книзі «Постанов…» читаємо: «…відсвяткувавши П’ятдесятницю, святкуйте одну седмицю, а після неї одну седмицю постіть, бо справедливо, щоб ви і веселилися за дар Божий, і постили після послаблення».
Першої частини цієї постанови Церква дотримується і донині: після П’ятдесятниці йде так звана загальна седмиця, протягом якої не постують. Друга частина постанови (щодо тривалості постування) з часом зазнала змін. Це було пов’язано з будівництвом у Константинополі й Римі храмів на честь первоверховних апостолів Петра і Павла та встановленням присвяченого їм свята на 12 липня.
Піст триває до дня святих апостолів і є змінним за тривалістю: від півтора до шести тижнів. Його початок залежить від дня, на який випадає святкування П’ятдесятниці.
Петрівка вважається несуворим постом, адже дозволяється вживати їжу рослинного походження з олією (крім понеділка, середи і п’ятниці) та рибу (в суботу, неділю, дні пам’яті великих святих, храмові свята).
У нашому народі в перший день Петрівки починали косовицю сіна. Дівчата пускали на воду клечальні вінки – з квітів, які стояли в хаті на Зелені свята. Саме в цей літній час жіноцтво поралося біля конопель, білило полотно й прядиво – звідси й пісня: «Ой мала нічка-петрівочка, не виспалася Наталочка: по горі ходила, тонку біль білила…»

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий