Під знаком козацької Покрови

Під знаком козацької Покрови

Відновлені в нашій державі з початком російсько-української війни традиції пошанування лицарського подвигу захисників Батьківщини на свято козацької Заступниці, Покрови Пресвятої Богородиці повернули цьому дню його історичне наповнення, споконвіків зрозумілу й святу для нашого народу суть.
Отож минулого понеділка, 14 жовтня, Полтавщина, як і вся Україна, відзначала Покрову, День захисника України та День українського козацтва. Дійства з нагоди свят розпочалися в обласному центрі ще на передсвятковому тижні: фестивалі, виставки, спортивні змагання, виховні заходи для юні. Кожному небайдужому було про що замислитися, чому порадіти й кому доземно вклонитися.

«Нехай вічна буде слава, Же през шаблі маєм права!»

«Думою» гетьмана Івана Мазепи розпочалися 11 жовтня в Полтавському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені М. В. Гоголя урочистості з нагоди Дня захисника України та Дня українського козацтва: «Всі покою щиро прагнуть, А не в єден гуж всі тягнуть…»
Під знаком козацької ПокровиПоетичний твір, створений, імовірно, в 1688 році, є літературною пам’яткою української національно-політичної думки того часу й не втратив актуальності понині, адже закликає до національної єдності України. На сцені «Думу» виконав народний артист України Василь Голуб. Сильне й зболене його слово було звернене до кожного в залі й спонукало до історичних аналогій. На екрані, за плечима гетьмана, чубаті українські лицарі гарцювали на конях. Згодом зображення змінювалося іконописним образом споконвічної Заступниці українського воїнства – Покрови Пресвятої Богородиці.
Музичне вітання-повчання «Як же нам жити на рідній землі» присутнім подарував пісенно-танцювальний ансамбль «Полтава» обласної філармонії. Відкрилися урочистості спільним виконанням Державного Гімну України. Полеглих за Вітчизну вшанували хвилиною мовчання. До пам’ятних знаків Героям Небесної Сотні та загиблим учасникам АТО понесли корзини квітів.
Зі святом захисників Батьківщини привітали т.в.о. голови Полтавської ОДА Олег Пругло, заступник голови Полтавської обласної ради Анатолій Ханко, секретар Полтавської міської ради Олександр Шамота. Військових, учасників АТО, волонтерів нагородили грамотами, почесними відзнаками. Нагрудні знаки «За вірність народу України» вручили знаним в області волонтерам: засновниці ГО «Полтавський батальйон небайдужих» Наталії Гранчак, координатору «Команди небайдужих» Наталії Святцевій.

Унікальний подарунок від музейників

Значуща для музейної царини України подія відбулася 11 жовтня в Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського. У залі №9 відкрили нову експозицію «Полтавщина в ХІV – ХVІІ ст.». Переважна більшість експонатів, а загалом їх близько тисячі, представлені вперше. Деякими раритетами могли б хизуватися у музейних скарбівнях навіть європейського рівня.
Загалом експозиція розповідає про життя на території Полтавщини за часів Князівства Литовського та Речі Посполитої. Найбільша увага приділена козацькій добі.
Директор Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Олександр Супруненко зазначив, що раніше в музеї не було постійної експозиції з козацької історії. Втілити давній задум у життя вдалося, зокрема, завдяки фінансуванню департаменту культури і туризму ОДА. Реставрацією експонатів займалися місцеві фахівці, спеціалісти Харківської філії Національного реставраційного центру. Деякі раритети ще залишаються в роботі.
Автор експозиції, заступник директора музею Володимир Мокляк розповів, що від вивчення літератури й документів до становлення експозиції минуло кілька десятиліть безупинної праці всього колективу закладу. Оформлювати її почали 2018 року.
Під знаком козацької ПокровиБагато зусиль для завершення спільної справи, наданню експозиції унікального «обличчя» доклали художник Валерій Побоков та художник-реставратор Олег Подрєзов.
Першими нову експозицію побачили курсанти Військового коледжу сержантського складу, представники козацьких громадських організацій, духовенства, науковці, журналісти. У козацькій залі виставлені документи тієї епохи пізнього середньовіччя, географічні карти, портрети відомих особистостей, доля яких була пов’язана з нашим краєм, – литовського князя Вітовта, польського короля Сізізмунда ІІІ, родини Вишневецьких, гетьманів Богдана і Юрія Хмельницьких, Петра Дорошенка …
Значний інтерес у відвідувачів викликала унікальна знахідка з Котелевського району – заготовка кілевої частини козацької чайки кінця XVII – початку XVIII століття, а також сучасний макет цього судна; так званий «Диканський скарб» 1620-х років: горщик з монетками, намистом, гачком, ґудзиками, захований, імовірно, дівчинкою під час татарського набігу; «Кухарський скарб» середини ХVІІ століття: рідкісний як для археологічної практики набір мідного кухонного начиння козаків, виявлений у Новосанжарському районі.
Цікавила екскурсантів також козацька та турецька зброя, бойові обладунки, створене відомим українським антропологом з Полтави Сергієм Горбенком скульптурне зображення голови монгольського воїна, давні монети, люльки-носогрійки, глиняний і скляний посуд, казани для селітроваріння тощо.
Подарована полтавськими музейниками поціновувачам історії до Дня козацтва експозиція буде й надалі поповнюватися цікавими артефактами. Раритетами, що були свідками формування національної самосвідомості українського народу.

Пам’яті льотчиків, які прийняли перший бій

У суботу, 12 жовтня, у Полтаві, у філії Національного військово-історичного музею України – Музеї важкої бомбардувальної авіації, відкрили пам’ятний знак загиблим військовим льотчикам. Подію приурочили до Дня захисника Вітчизни, щоб вшанувати пам’ять льотчиків Полтавського авіагарнізону, які загинули у перші місяці вторгнення фашистської орди на нашу землю в 1941 році. За існуючими даними, тоді з бойових вильотів до полтавського летовища не повернулися понад 100 екіпажів.
Під знаком козацької ПокровиЗа словами завідувача філії Віктора Дейнеги, найбільші втрати припадають на 14 – 18 вересня, коли льотчикам доводилося відбивати наступ ворога на Полтаву.
На пам’ятному знакові зображено Вічний вогонь та вміщено текст, який починається словами: «Шановний відвідувачу! Місце, де ти знаходишся, пронизане сторінками історії становлення та розвитку військової авіації…» Першими в списку полеглих героїв зазначені екіпажі Полтавської вищої школи штурманів ВПС. Звісно, що замість поки що не встановлених прізвищ полеглих увічнені типи літаків, на яких вони вирушили в останній бій. Науковці філії «по крупинках» збирають інформацію про той трагічний період.
До підніжжя пам’ятного знаку поклали квіти. Проведений священиком обряд освячення нагадав присутнім, що всі ми маємо молитися за спокій героїв, які віддали своє життя за рідну землю та її народ.

Герої усіх поколінь

Зранку в День захисника України, 14 жовтня, полтавці прийшли до пам’ятника Українським загиблим козакам. Участь в урочистостях взяли керівники області й міста, представники громадських організацій, трудових колективів, духовенства, студентська молодь.
Під знаком козацької ПокровиБіля пам’ятника майоріли синьо-жовті прапори. Група полтавців розгорнула барвистий кількаметровий вишитий рушник-оберіг «Україна всіх єднає», краї якого увінчані портретами наших світочів – Тараса Шевченка та Івана Франка.
Загиблих захисників Вітчизни, українських лицарів усіх часів, які не шкодували свого життя заради свободи прийдешніх поколінь у незалежній державі, вшанували хвилиною мовчання. До пам’ятника поклали квіти.
Цього ж дня небайдужі полтавці, рідні й побратими воїнів, які загинули, захищаючи Україну на Донбасі, представники обласної та міської влади, військові прийшли вклонитися могилам полеглих учасників АТО/ООС на Алеї Героїв, що на центральному міському кладовищі Полтави.
Заступник голови облдержадміністрації Микола Білокінь зазначив, що наймолодший воїн, який покоїться на Алеї, прожив лише 20 років, найстаршому було трішки більше за 50. «Не вилікувати материнські рани, що кровоточать, не втамувати горе батьків, дружин, дітей. Вічні пам’ять і слава нашим воїнам, які поховані тут, всім полеглим захисникам України», – сказав він.
Пам’ять Героїв вшанували хвилиною мовчання. До могил поклали квіти. Рідні й бойові товариші загиблих воїнів поділилися спогадами про їхні характери, переконання, мрії.

«Я – Україна!»

Із нагоди 76-ї річниці від дня народження нашої видатної землячки, Героя України, повного кавалера ордена Княгині Ольги, народної артистки України, лауреата Національної премії України імені Т. Г. Шевченка Раїси Панасівни Кириченко шанувальники її таланту прийшли до пам’ятника Берегині української пісні, що на вулиці її імені, біля колишнього Будинку радіо ОДТРК «Лтава». Як і щороку, разом згадали, що народилася наша славна краянка на велике свято Покрови, 14 жовтня, 1943 року й була за вдачею справжньою українською козачкою, яка зачарувала своїм голосом та майстерним виконанням мільйони слухачів по всьому світу.
Під знаком козацької ПокровиБіля пам’ятника лунали записи улюблених багатьма поколіннями українців пісень народної артистки. Кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент кафедри журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка Гліб Кудряшов, який уже багато років досліджує творчість Раїси Кириченко, нагадав загалу, що життя великої співачки було прикладом справжнього патріотизму й любові до рідного краю, закликав молодь вбачати в ньому духовний орієнтир.
Квіти до пам’ятника Берегині полтавці несли упродовж всього пам’ятного дня.
У Полтавській міській школі мистецтв «Мала академія мистецтв» 14 жовтня відвирував традиційний фестиваль-конкурс «Пісенні крила Чураївни».
* * *
Святкові заходи відбулися в усіх містах та районах області.

Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий