Підготовка гладіолусів до садіння

Підготовка гладіолусів до садіння

Наприкінці квітня, коли земля прогріється до 8–10°С, можна висаджувати гладіолуси. А до того не зайве підготувати насіннєвий матеріал. Починати потрібно з попереднього огляду цибулин. Усі хворі або дуже пошкоджені необхідно вибракувати. Якщо ж пошкодження на цибулині незначне, його можна акуратно вирізати дуже гострим ножем, а місце «операції» обов’язково обробити зеленкою. Пам’ятайте, що такі цибулини у жодному разі не можна висаджувати відразу після проведення операції, вони обов’язково повинні полежати п’ять днів, так місце зрізу зарубцюється і не гнитиме.

Щоб прискорити подальше проростання цибулин, тим самим наблизивши період цвітіння, необхідно очистити їх від лусочок. Проводити цю процедуру слід дуже обережно, щоб ненароком не пошкодити ростки, які до того часу вже утворилися.
Наступний етап – пророщування цибулин гладіолусів, перед яким бажано провести їх термічну обробку в гарячій воді. Обов’язково дотримуйтеся температурного режиму, вода має бути нагріта до 28–32°С, не більше, лише така температура прискорить подальший ріст і розвиток рослини. Після такої обробки вологі цибулини обов’язково необхідно гарненько просушити у приміщенні при температурі 24–26°С, розклавши в один шар на сухому матеріалі так, щоб навіть бочками вони не стикалися. Приміщення, в якому просушуються цибулини, обов’язково має бути сухим, в іншому разі активізується ріст кореневої системи, коріння почне інтенсивно рости. Так цибулини втрачають даремно енергію і при потраплянні у ґрунт починають відставати у розвитку.
Зазвичай при зберіганні в належних умовах протягом трьох тижнів на цибулинах утворюються паростки і невеликі горбики на місці майбутніх коренів, такі цибулини є ідеально підготовленими до садіння. Якщо ж за цей період нічого не утворилося, то цибулину саджати не варто.
Наступний обов’язковий етап – обробка цибулин марганцівкою. Зазвичай цибулини замочують у розчині перманганату калію на 1–1,5 години. Крім марганцю або замість нього можна використовувати будь-який стимулятор росту, який можна придбати в магазині. У ньому цибулини замочують на ніч. Обробляють цибулини безпосередньо перед висаджуванням. За нормами разом висаджувати найкраще цибулини однакового розміру, так вони ростимуть однієї висоти.
Насамкінець кілька порад щодо передпосадкової обробки «діток» гладіолусів. Зазвичай вони покриті кіркою, яка слугує захистом від проникнення бактерій. Радимо перед садінням видалити повністю цю оболонку, акуратно підчепивши нігтем. Якщо цього не зробити, то сходи з’являться набагато пізніше, а іноді «дітки» не проростають зовсім. Оптимальний час для зняття оболонки – за два тижні до висаджування. Обробку марганцівкою або замочування в розчині стимулятора росту у випадку з «дітками» можна не проводити.

Н. ХРОМОВ,
кандидат біологічних наук.

Поділися:

Добавить комментарий