Підтримка альтернативних сімейних форм виховання

На Полтавщині з робочою поїздкою побували міністр соціальної політики України Юлія Соколовська та Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба. Вони зустрілися з керівниками області, об’єднаних територіальних громад та освітянами, обговорили реформу системи догляду за дітьми, запропонували механізми допомоги, яку органи влади на місцях можуть отримати від держави чи благодійників.

Наразі понад 100 тисяч дітей в Україні виховуються в інтернатах, і лише близько 20 відсотків з них є сиротами. Інші потрапили туди при живих батьках чи родичах, які мають змогу самостійно займатися їхнім вихованням. На Полтавщині близько 95 відсотків вихованців таких закладів є так званими «не статусними сиротами», але з тих чи інших причин «вирвані» зі своїх сімей. Причому 17 відсотків з них мають інвалідність, тому потребують додаткового догляду. Омбудсмен з прав дитини Микола Кулеба глибоко переконаний, що навіть найкращі інтернати не можуть замінити дитині спілкування з рідними.
«За статистикою у 30 відсотків дітей, що проживають у закладах інтернатного типу, батьки також виховувалися у таких умовах. Ця негативна тенденція переслідує родини у кількох поколіннях. Тому всі розвинені держави світу відмовилися від такої системи, надавши перевагу родинним формам виховання», – наголосив Микола Кулеба.
За словами міністра соціальної політики Юлії Соколовської, реформа в першу чергу передбачає зміну підходу до виховання молодого покоління та має допомогти країні вийти з демографічної кризи. Загалом ключовими напрямками державної політики на 2020 рік є підтримка альтернативних сімейних форм виховання. Таким чином, родинам, які виховують прийомних дітей, та дітям-інвалідам будуть збільшені соціальні виплати. Приміром, сім’ї, які візьмуть опіку над дитиною на півроку, можуть в рамках пілотного проекту отримати до 10 тисяч гривень соціальної допомоги. Ще одним вектором державної політики стане розвиток у громадах спектру соціальних послуг, і зокрема тих, які стосуються захисту прав їх наймолодших жителів. Наразі вже розроблений пілотний проект з розвитку соціальних послуг у регіонах, до якого за бажанням може приєднатися кожна ОТГ і отримати підтримку «згори». На його фінансування у Державному бюджеті закладено 100 мільйонів гривень. Також триває розробка стандартів нових послуг та підрахунок, які будуть повністю покриватися з Державного бюджету, а які – з місцевого.
«Сьогодні потрібно навчити молоде покоління ставитися правильно до сімейного життя, до подружніх стосунків, народження і виховання дітей, – додає Микола Кулеба. – На мою думку, найефективнішою шкільною програмою має бути програма усвідомленого батьківства. За останні п’ять років фінансування інтернатних закладів зросло більш ніж вдвічі. За часткою розподілу цих коштів – 85 відсотків йде на утримання приміщення і персонал, причому 50 відсотків – технічний персонал, який не залучений у процес виховання дітей. І лише залишок грошей спрямовується безпосередньо на сиріт».
За словами дитячого омбудсмена, триває формування системи підтримки сім’ї на рівні громади. Соціальні працівники на місцях мають виявляти на ранніх стадіях неблагополучні родини і працювати з ними. Також відповідні фахівці можуть пройти додаткове навчання. Говорив Микола Кулеба і про необхідність розвитку у державі інклюзивної освіти для дітей з особливими потребами, впровадження патронатних родин.
«Наразі не стоїть гостро питання закриття самих інтернатів, – наголосив Микола Кулеба. – Керівництво держави більше цікавить створення комфортних умов для кожної дитини, щоб вона могла спілкуватися зі своїми батьками і насолоджуватися життям. Ми маємо побудувати спроможні громади, які будуть здатні піклуватися про своє підростаюче покоління, про молоді сім’ї, створювати для них належні умови».
Про намір побудувати у Семенівській громаді будинок захищеного дитинства повідомила на зібранні голова Семенівської селищної ради Людмила Милашевич:
– У громаді є достатньо соціальних фахівців. Свого часу вдалося втілити заповітну мрію – заснувати будинок захищеної старості. Нині хочемо оптимізувати малокомплектну школу і створити в ній новий дитячий заклад – будинок захищеного дитинства. Зараз держава націлена на впровадження закордонного досвіду, але не завжди варто порівнювати рівень життя закордонних громадян і рівень нашого життя. Достаток у кожної громади Полтавщини різний, тому потрібно і це враховувати.
На зібранні представили закордонних партнерів, які допомагають області готувати відповідних спеціалістів. Ними стали представники Міжнародного благодійного фонду Lumos, засновницею якого виступила відома дитяча письменниця Джоан Роулінг. Наразі фонд працює у 12 країнах світу.
На завершення зустрічі керівники Полтави підписали Меморандум щодо співпраці в реалізації реформи системи догляду за дітьми.
Юлія Соколовська і Микола Кулеба також відвідали Горбанівський геріатричний пансіонат для ветеранів війни та праці.

Поділися:

Добавить комментарий