Підтримує роботу серця

Підтримує роботу серця

«Хочу розширити свої знання про трави, які здатні підтримувати серце».
В.С.ПОЛІЩУК.

Жовтушник сіруватий (жовтушник розлогий; желтушник раскидистый; Erysimum diffusum, синонім Е. canescens) – однорічна або дворічна трав’яниста рослина родини капустяних (хрестоцвітих). Стебла одиничні або їх по кілька, вони розгалужені, по 30–90 сантиметрів заввишки. Листки довгасті або лінійні, цілокраї; нижні – черешкові, решта – сидячі. Квітки двостатеві, чотирироздільні, жовті, зібрані у верхівкові китицевидні суцвіття. Плід – чотиригранний стручок. Цвіте у травні-червні. Плоди дозрівають у червні-липні.
Жовтушник сіруватий трапляється в степах, на схилах, відслоненнях різних порід по всій території України, крім Карпат.
Для виготовлення ліків використовують траву, яку заготовляють під час цвітіння рослини, зрізуючи на висоті 10–15 сантиметрів від поверхні грунту. Її використовують свіжою для одержання соку або сушать. Сухої сировини виходить 20–25 відсотків. Термін придатності – 2 роки. Аптеки сировини не відпускають.
Трава і насіння містять серцеві глікозиди еризимін і еризимозид (у насінні й квітках – 2–6% , листках – 1–1,5 %, стеблі – 0,5–0,7 %), органічні кислоти (лимонна, виннокам’яна, яблучна). Крім цього, в насінні знайдено інші серцеві глікозиди, а також жирну олію, до складу якої входять лінолева, олеїнова, пальметинова та ерукова кислоти.
Фармакологічна активність цієї рослини залежить від вмісту в її траві глікозидів – еризиміну та еризимозиду. Клінічними та фармакологічними дослідженнями встановлено важливе значення жовтушника як активного серцевого засобу. За характером дії препарати з нього наближаються до строфанту, відрізняючись від нього тим, що діють вони швидше, але менш тривало, швидко виводяться з серцевого м’яза.
Крім цього, препарати мають відхаркувальні й сечогінні властивості, заспокійливо діють на центральну нервову систему.
Препарати призначають при гострій і хронічній недостатності серцево-судинної системи з тяжкими порушеннями кровообігу, при гіпертонії, стенокардії й кардіосклерозі, при всіх легеневих і грудних хворобах, зокрема від хрипоти та при водянці. Хоч препарати рослини й не кумулюються в організмі, проте, зважаючи на їхню високу біологічну активність, призначати їх слід обережно.
Внутрішньо вживають настойку трави (20 г сировини на 100 г спирту) – по 10 крапель тричі на день; настій трави (чайна ложка сировини на 150 мл окропу – по столовій ложці 3–4 рази на день.
Готовий комплексний препарат кардіовален призначають по 15–20 крапель 1–2 рази на день при ревматичних пороках серця, вегетативних неврозах та стенокардії.

Поділися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Добавить комментарий