Підвищення тарифів на електрику: чи зміниться ситуація з відключеннями світла?

Підвищення тарифів на електрику: чи зміниться ситуація з відключеннями світла?

Масовані обстріли РФ призвели до серйозних руйнувань української енергосистеми: починаючи з 22 березня, Україна втратила понад 8 ГВт потужностей. Це величезний дефіцит, і стабільність енергосистеми вдається підтримувати завдяки «нелюдським зусиллям», – повідомляє РБК-Україна з посиланням на заступницю міністра енергетики Світлану Гринчук.
Стабілізувати енергосистему вдається, зокрема, завдяки погодинним відключенням світла, які тривають наразі по всій країні. І навіть очікуване найближчим часом підвищення тарифів на електроенергію для населення, на думку фахівців, не дасть нам можливості бути зі світлом 24/7.
«Відключення світла, які пов’язані з суттєвими руйнуваннями в енергетиці, можуть застосовуватись найближчі два роки», – про це заявив віце-президент Energy Club Максим Немчинов, повідомляє РБК-Україна з посиланням на його виступ. Експерт наголосив, що доведеться підняти тариф на електроенергію, щоб були кошти на відновлення пошкоджених та зруйнованих енергооб’єктів.
Підготовка до опалювального сезону – це ще один великий виклик. В уряді прораховують, на які ресурси можуть покластися, і вже зрозуміло, що без підвищення тарифу для населення не обійтися.
Зростання може відбутися з 1 червня або з 1 липня. Дата, за інформацією джерел РБК-Україна, ще не визначена. Офіційно про неї поки теж не повідомляли. Але очевидно, що це буде не останній етап.
За словами міністра енергетики Германа Галущенка, в Україні повернуться до диференційованого підходу. «Не думаю, що буде просто один тариф змінено на інший. Буде диференціація залежно від обсягів споживання електроенергії», – наголосив він.
До 1 червня 2023 року, коли з’явився єдиний тариф 2,64 гривні, ті, хто споживав до 250 кВт/год на місяць, платили 1,44 гривні за кіловат, за більшого споживання тариф становив 1,68 гривні за кіловат.
Директор енергетичних програм «Центру Разумкова» Володимир Омельченко вважає, що цього разу тариф також розділять на до та понад 100 кіловат на місяць.
«Найімовірніше, що на перші 100 кВт/год залишиться 2,64 гривні. На все, що понад 100 кВт/год на місяць, думаю, піднімуть до 4,8 гривні», – розповів він.
«На сьогодні діючий тариф на рівні 2,64 гривні за кВт/год не покриває навіть витрати на передачу, розподіл та постачання (в середньому 2,88 гривні за кВт/год). Тобто побутові споживачі одержують електроенергію як товар безкоштовно», – пояснює віце-президент Energy Club Максим Білявський. А ринкова ціна набагато вища.
На думку Білявського, тим, хто споживає понад 250 кВт, є сенс встановити ринковий рівень. А вирівнювати тариф для домогосподарств треба послідовно. Наприклад, у декілька черг протягом 18 місяців.
Зазначимо, ще минулого року Нацкомісія (НКРЕКП) пропонувала підвищити тариф у два етапи. На першому – до 2,88 гривні, на другому – до 5,5 гривні за кіловат. Тоді в уряді вирішили зупинитися на тарифі 2,64 гривні, який мінімально дозволяв зберегти енергосистему в умовах 2023-го. Але стало зрозуміло, що ціни на електроенергію поступово наближатимуться до ринкових.
Директор енергетичних програм «Центру Разумкова» Володимир Омельченко вважає, що головним принципом має бути, щоб ті, хто може заплатити, платили, а хто ні – отримували субсидії. Тому що при зростанні тарифів збільшуються податкові надходження. І відповідно зростає можливість компенсацій малозабезпеченим категоріям, додав він.
Зазначимо, тарифи в Україні – найнижчі в Європі. У перерахунку на євро це близько 0,06 євро за кВт/год. Підвищення до умовних 5 гривень означатиме 0,11 євро за кіловат. Майже стільки платять у Сербії, Албанії та Угорщині. Трохи більше – у Молдові та Хорватії, удвічі вище – у Норвегії, Румунії, Польщі та більшості країн Євросоюзу. Лідери – Італія, Кіпр, Бельгія, Ірландія та Німеччина. В останній платять по 0,40 євро за кіловат.
Підвищення тарифу на світло, ймовірно, спровокує зростання заборгованості з оплати комунальних послуг. Однак інших варіантів немає, пояснює Володимир Омельченко.
Різницю між ринковою ціною та тарифом для населення покривають «Енергоатом» та «Укргідроенерго». Перший ще 2022 року втратив Запорізьку АЕС – свій найбільший актив, і зараз фактично проходить пік ремонтної кампанії. А після російських ударів цієї весни зруйновано 50% потужностей гідроенерго. Можливості продовжувати дотації більше немає, наголосив експерт.
Підвищення тарифів – це можливість профінансувати ремонти державних електростанцій, що дозволить забезпечити країну світлом і зараз, і наступної зими.
«Якщо не буде ухвалено рішення про підвищення тарифу на електроенергію для населення, то взимку в енергосистемі буде величезний дефіцит, і світло може відключатися не на кілька годин, а на кілька діб», – зазначив Максим Білявський.
Нині дефіцит генеруючих потужностей призвів до того, що в Україні знову повернулися до графіків відключення світла. Поки з понеділка по п’ятницю. Причому графіки діють не цілодобово, а переважно в пікові години, якщо дозволяють ліміти від «Укренерго».
Підвищення тарифу на світло допоможе скоротити борги на ринку та дещо оздоровити фінансову ситуацію в енергетичних компаніях, але не позбавить необхідності подавати електрику за графіком, каже Омельченко.
«Принаймні у короткостроковій перспективі. Сказати, що якщо з 1 червня піднімуть тарифи для населення, то вже через місяць повністю відновлять 8 ГВт потужностей, – неправильно. Це може прискорити відновлення, але це буде не швидко», – зазначає він.
Крім того, є реальний ризик, що після підвищення тарифів ще більше обмежуватимуть населення. Пов’язано це насамперед із літом, коли на ремонтну кампанію накладається спекотна погода та зростання споживання через ті ж кондиціонери. «Тому дефіцит у системі збільшиться і може бути особливо великим уже в липні. І терміни відключень можуть серйозно збільшитися», – розповів Омельченко.
Поки інформації про те, коли та як може відбутися підвищення тарифів на електроенергію, від офіційних осіб не надходить, Центр Громадського моніторингу і контролю теж зібрав імовірні сценарії.
Про вірогідність перегляду тарифу на електроенергію для населення нещодавно заявив голова державної інспекції енергетичного нагляду Руслан Слободян. За його словами, це необхідно, щоб знайти фінансування на відновлення пошкодженої росіянами генерації до початку опалювального сезону.
«Оскільки потрібен справді значний фінансовий ресурс для відновлення об’єктів електроенергетики, перший етап такого підвищення, можливо, доцільний вже цьогоріч», – сказав Слободян.
Чимало експертів переконані, що підвищення вартості електроенергії для населення відбудеться вже влітку. Так, Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко заявив, що тарифи зростуть з червня, адже Міністерство енергетики України нібито заздалегідь підготувало відповідний пакет документів. «Точні цифри поки не затверджені, але орієнтовно йдеться про 3,5–4 грн за кВт/год. Втім, якщо ви встановите собі двозонний лічильник електроенергії, то друга зона – це нічний тариф, і ви будете сплачувати 50% від нового тарифу», – наголосив він. Заступник голови парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко також прогнозує, що рішення про підвищення вартості електроенергії для побутових споживачів може бути ухвалене найближчими часом. Він нагадує, що з 1 червня закінчується покладання спецобовязків на учасників ринку, відповідно до якого встановлено фіксовану ціну на електроенергію для побутових споживачів на рівні 2,64 грн за кВт/год. «Знаю, що обговорюється ціна в діапазоні 3,5–4 гривні. Тобто йдеться про зростання приблизно у півтора разу», – заявив Кучеренко.
Утім, новий тариф все ж таки буде значно нижчим за ринковий, вважає директор енергетичних програм «Центру Разумкова» Володимир Омельченко. Адже ринкова вартість електроенергії для населення, за його розрахунками, мала б становити близько 6 грн за кВт/год.
У тому, що підвищення до ринкового рівня малоймовірне, переконаний і експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев. «Економічно обґрунтований рівень зараз набагато вищий, ніж 5 гривень за кВт/год. Але, якщо казати про те, наскільки можуть підняти ціну, то може йтися про рівень нижче, аніж 4 грн за кВт/год», – вважає Рябцев.
Зазначимо, що минулого тижня профільний регулятор НКРЕКП підвищив максимальні граничні ціни на електроенергію для бізнесу. Нові ціни почнуть діяти вже з 1 червня 2024 року. Це істотно вплине на промислових виробників, погіршить становище бізнесу, подекуди знизить рентабельність виробництва. Населення ж відчує вплив підвищення тарифу не лише в платіжках за електроенергію, воно позначиться й на цінах на продукти харчування та промислові товари. Крім цього, поки що незрозуміло, чи потягне за собою зміна тарифів на електрику здорожчання водопостачання. Рішення про підвищення тарифу можуть ухвалити вже цього тижня.

При підготовці використані матеріали РБК-Україна, Центру Громадського моніторингу і контролю.

Поділися:

Добавить комментарий