Пік вступної кампанії:  які спеціальності найпопулярніші  в полтавських університетах

Пік вступної кампанії: які спеціальності найпопулярніші в полтавських університетах

Як і щороку, літо принесло цілу лавину хвилювань у родини, де вчорашні випускники шкіл набули статусу абітурієнтів. Кульмінаційним днем нинішньої вступної кампанії до закладів вищої освіти стало 28 липня, коли в електронних кабінетах вступників з’явились рекомендації для зарахування на бюджет. Загалом в Україні їх отримали майже 65 тисяч вступників на бакалавра (магістра медичного, ветеринарного та фармацевтичного спрямування). Багато це чи мало? Якщо взяти до уваги, що, за даними ДП «Інфоресурс», було зареєстровано 195 тисяч 705 електронних кабінетів вступників на бакалаврат, – держава дала зелене світло на навчання за бюджетні кошти кожному третьому.
Інша справа, що не всі абітурієнти, які отримали «бюджет» за четвертим чи останнім – п’ятим – пріоритетом, почуваються задоволеними. Але в такому разі реалізувати амбітну мрію про навчання у найбажанішому університеті буде в прямому сенсі дорого, адже доведеться приєднатися до численних лав тих, хто не отримав бюджетного місця взагалі й чиї батьки готові оплачувати навчання за контрактом.
Найбільше заяв майбутні студенти подали до Київського національного університету імені Тараса Шевченка (53 777 заяв), Львівського національного університету імені Івана Франка (47 326) та Національного технічного університету «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» (46 235). Найпопулярніші спеціальності бакалаврату: «Філологія» (76 371 заяв), «Право (67 720) та «Комп’ютерні науки» (66 123).
У розпалі вступна кампанія і в полтавських закладах вищої освіти.

Наступного дня після отримання рекомендації на бюджет Владислав Калько з Бірок, що на Гадяччині, привіз усі необхідні документи до Полтавського державного аграрного університету. Юнак задоволений. Саме в цей заклад вищої освіти подавав заяву з пріоритетом номер 1. Отож невдовзі почне здобувати фах агронома.
– Мені старші друзі й знайомі розповідали, що вчитися тут цікаво, є можливість під час практики світ побачити, – поділився Владислав. – У майбутньому хочу й працювати за цією спеціальністю.
Документи до університету юнак привіз разом із батьками. І Володимир Михайлович, і Лариса Миколаївна радіють за вибір сина. Кажуть, що з такою професією, можливо, буде шукати роботу і ближче до рідного дому. Утім, наперед не загадують. Задоволені також, що до ЗНО син готувався без допомоги репетиторів чи спеціальних курсів.
У черзі до приймальної комісії майже всі «без п’яти хвилин» студенти були того дня з батьками. Переважно це юнаки й дівчата з різних куточків області, тож у родині відразу ж хочуть з’ясувати й шанси щодо поселення в університетські гуртожитки. Хвилювання через це зайві: як запевняють у приймальній комісії, першокурсникам місць у гуртожитках вистачає завжди.
– У цьогорічну вступну кампанію ми отримали 251 бюджетне місце для вступників на основі повної загальної середньої освіти, – розповіла відповідальний секретар приймальної комісії ПДАУ Валерія Осташова. – Як і багато років поспіль, найбільшою популярністю у нас користується спеціальність «Агрономія». На неї ми отримали 71 бюджетне місце. Це загалом максимум, який і могли взяти. Причому найнижчий конкурсний бал вступника, який пройшов до нас на бюджет, дещо вищий, ніж в цілому по Україні. Тобто наші вступники на спеціальність «Агрономія» сильніші. І це, звісно, дуже приємно.
Загалом у виші нинішнього року пропонують підготовку за 23 спеціальностями. Найновіша у цьому переліку – «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка»; традиційні – «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва», «Ветеринарна медицина»; серед нещодавно акредитованих – «Філологія. Германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська», «Політологія», «Право», «Інформаційні системи та технології», «Галузеве машинобудування», «Харчові технології».
– Як і кожного року, доволі багато маємо заяв від вступників пільгових категорій, – відзначила Валерія Осташова. – Найбільше серед них – дітей учасників бойових дій. Якщо говорити конкретно про цю категорію, то спочатку вони беруть участь у загальному конкурсі. А якщо самостійно не отримують бюджетне місце, ми їх зараховуємо на контракт, а потім надсилаємо до міністерства лист із проханням надати адресні місця уже під цих конкретних студентів. Така практика діє кілька років, і відмов ми практично не отримуємо. Головне, щоб бал претендента на переведення був не нижчим 125.
Таким чином, переведення з контрактної форми навчання на бюджетну в університеті завершується, як правило, до початку жовтня.
***
До приймальної комісії Полтавського національного педагогічного університету імені
В. Г. Короленка чимало рекомендованих до зарахування на бюджет почали звертатися з документами вже через лічені години після отримання щасливої звістки в своїх електронних кабінетах. Ясна річ, першими були полтавці та абітурієнти з відносно недалеких від обласного центру Диканьки та Решетилівки.
– Уже традиційно найпопулярнішими спеціальностями в університеті є «Психологія», «Дошкільна освіта», «Початкова освіта», «Середня освіта. Українська мова і література», – розповів відповідальний секретар приймальної комісії Олексій Хорольський. – Також у цьому році ми спостерігаємо інтерес до спеціальностей «Середня освіта. Історія» та «Середня освіта. Математика», що, звісно, тішить. Як правило, навчатися до нашого закладу вищої освіти їдуть із різних куточків нашої області та з населених пунктів інших областей, що межують із Полтавщиною – Дніпропетровщина, Сумщина, Харківщина. Є, до речі, вступники і з Київської області.
Рекомендації для зарахування на бюджет до Полтавського національного педагогічного університету отримали 296 абітурієнтів.
– Наказ про зарахування на бюджет буде видано 9 серпня, і вже наступного дня в електронних кабінетах усіх інших вступників з’явиться інформація про рекомендації на контракт. Процес зарахування контрактників проходить кількома хвилями, триває до кінця вересня. Утім, як свідчить досвід, левова частка бажаючих укладають контракт до 15–17 серпня. Найпопулярніші спеціальності на контракті – «Журналістика», «Психологія», тобто гуманітарне спрямування. Це тренд по всій Україні. Але, якщо говорити про здобуття другої вищої освіти, то помітна затребуваність і технічних спеціальностей – «Середня освіта. Математика», «Середня освіта. Фізика», «Середня освіта. Хімія». Цей інтерес продиктований уже реальною необхідністю фахової освіти для викладання природничих дисциплін у навчальних закладах, – зазначив Олексій Хорольський.
Усе частіше вступники на бакалаврат звертають увагу, за словами відповідального секретаря приймальної комісії, й на спеціальність «Менеджмент», яка особливо популярна на магістратурі. Йдеться про такі освітні програми, як «Управління інноваційною діяльністю», «Управління навчальним закладом», «Управління проєктами».
Загалом від абітурієнтів, які бажають здобувати ступінь бакалавра (денна форма) на базі повної загальної середньої освіти, до педагогічного університету цьогоріч надійшло 3,5 тисячі заяв. Утім підбивати будь-які підсумки ще зарано, вступна кампанія у самому розпалі, наголошує Олексій Вікторович і нагадує, що до 11 серпня випускники шкіл іще мають можливість подавати документи для вступу на бакалаврат із заочною формою навчання.
Серед абітурієнтів, які наразі міркують про навчання в педагогічному університеті на контрактній основі, – юна полтавка Вікторія Ширшова. Уже наступного дня після того, як стало відомо, що бюджетні місця розподілені, дівчина вирішила дещо уточнити в закладі вищої освіти, в якому мріє навчатися. Тож поспішала до приймальної комісії.
– Я закінчила Полтавський фаховий коледж нафти і газу, перед цим навчалася в 25-й полтавській школі, – розповіла Вікторія. – Тепер хочу стати студенткою педагогічного університету й здобувати спеціальність «Середня освіта. Образотворче мистецтво». Спеціальної творчої підготовки в мене немає, але я дуже захоплююся рисунком, живописом. Багато чого намагалася опанувати самотужки. Сподіваюся, що в цьому університеті зможу пізнавати секрети улюбленого мистецтва під керівництвом фахівців.
До речі, тим, хто так само, як і Вікторія, наважується на навчання за контрактом, варто знати про можливість оформлення податкової знижки на цю справу. Головне, щоб той із батьків, на кого оформлений контракт на навчання доньки чи сина, був офіційно працевлаштований. Зі сплачених із заробітної плати податків щороку вдаватиметься повертати певну суму, яка, як зрозуміло, ніколи не буде зайвою у родині студента.
***
За інформацією ресурсу vstup.osvita.ua від 2 серпня нинішнього року, у Полтаві найбільша кількість заяв від вступників надійшла до Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» – 5542. Ліцензійний обсяг набору в цей заклад вищої освіти складає 4823 місця.
Найрейтинговіші спеціальності – «Комп’ютерні науки» (443 заяви), «Комп’ютерна інженерія» (307), «Нафтогазова інженерія та технології» (235). Саме за останньою спеціальністю університет отримав найбільше бюджетників – 59. На другому місці за кількістю рекомендованих до зарахування на бюджет – «Будівництво та цивільна інженерія» – 32 вступники; на третьому – «Комп’ютерні науки» – 26.
До Полтавського державного медичного університету абітурієнти подали 2755 заяв при ліцензійному обсязі 1832 місця. За спеціальністю «Медицина» на бюджет рекомендовано 136 вступників. За спеціальністю «Стоматологія» – 10 (конкурс був настільки високим, що навіть навпроти прізвища вступника з балом 195.126 стоїть відмітка: «не рекомендовано на бюджет).
У Полтавському університеті економіки і торгівлі та Полтавському юридичному інституті Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого навчання здійснюється тільки на контрактній основі.

Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий