Спосіб життя, у тому числі фізична активність, мають неабияке значеня для нашого здоров’я. Регулярна фізична активність – один з ключових чинників у підтримці здоров’я, а достатня кількість та регулярність фізичних навантажень – один із основних профілактичних заходів у запобіганні виникненню неінфекційних захворювань.
Регулярна фізична активність знижує ризики виникнення злоякісних новоутворень, розвитку гіпертонічної хвороби, надмірної ваги, а також сприяє розвитку фізичної витривалості, покращенню психоемоційного стану та формує відчуття впевненості в собі, зазначає лікар-методист КП «Кременчуцький обласний клінічний шпиталь для ветеранів війни Полтавської обласної ради» Олександр ОШУРКО.
Особливості фізичного навантаження різняться від віку, рівня фізичної підготовки, а також загального стану здоров’я. Передусім варто пам’ятати, що в дітей необхідно формувати навички заняття фізичною культурою змалечку. Дорослим же варто збільшувати фізичне навантаження та час активності поступово.
Для того, щоб фізичні вправи приносили задоволення, зміцнювали та підтримували стан вашого здоров’я, рекомендуємо обрати такий вид активності, який до вподоби саме вам: їзда на велосипеді, швидка ходьба, прогулянка на свіжому повітрі, йога, танці тощо. Основне – це регулярні, системні та збалансовані фізичні навантаження.
Тарілка здорового харчування
«Тарілка здорового харчування» створена експертами Гарвардської школи громадського здоров’я. Це керівництво для здорового, збалансованого харчування, подане у формі простої і зрозумілої інфографіки (https://moz.gov.ua/article/health/porivnjajte-svoju-izhu-z-tarilkoju-zdorovogo-harchuvannja). Це сучасна модель здорового харчування, що відображає збалансоване щоденне меню. Прихильність моделі здорового харчування дозволяє мати високу фізичну й розумову працездатність та низький ризик небезпечних захворювань.
Стежте за тим, що написано на етикетках продуктів, та обирайте продукти, які містять менше солі і вільних цукрів. Вживайте достатню кількість води, пийте, коли відчуваєте спрагу, адже зневоднення – також небезпечний стан для здоров’я. Обмежте споживання калорійних, солодких напоїв, обмежуйте вживання алкогольних напоїв.
Алкоголь під час війни: шкода чи користь?
Існує хибне уявлення, що вживання алкоголю може бути гарним способом зняти стрес, але це зовсім не так. Вживання алкоголю у таких ситуаціях становить додаткову загрозу як вашому життю й здоров’ю, так і життю тих, хто поруч.
Щоденні корисні звички захистять від раку
Науковці переконані, що близько половини смертей від раку можна було б уникнути. Розповідаємо про прості правила, що допоможуть значно знизити ризики раку.
Щоби знизити ризик раку, відмовтеся від куріння; не зловживайте алкогольними напоями; захищайте шкіру від сонця; правильно харчуйтесь і обмежте вживання червоного м’яса; підтримуйте здорову масу тіла; будьте фізично активними; проходьте профілактичні огляди у свого лікаря, вчасно звертайтеся за медичною допомогою.
Зберігайте психологічну рівновагу і внутрішній баланс
Тривога за майбутнє (своє, своїх рідних та своєї країни), розгубленість – це абсолютно нормальні почуття у часи, коли є соціальна невизначеність і політична напруга. Вам може бути важко сконцентруватися на конкретних справах та виконанні буденних задач. Пропоную кілька порад, як впоратися з таким станом і вберегти своє здоров’я.
Зрозумійте свої почуття
Прислухайтесь до своїх почуттів і, головне, не бійтеся їх. Намагайтесь не піддаватися паніці і не створюйте паніку. Підтримуйте зв’язки з близькими. Знайдіть собі корисне заняття.
Спокій та рівновага гарантовано підтримуються, якщо у людини є чим зайнятися, особливо, якщо це заняття важливе й для інших людей. Вчасно їжте і відпочивайте вночі. Нічний сон дає змогу відновити сили, позитивно відображається на самопочутті.
Поради для здорового сну
Сон відіграє надзвичайно важливу роль у житті людини, впливає на її самопочуття. Наприклад, достатня кількість якісного сну сприяє захисту психічного та фізичного здоров’я, покращує якість життя.
Спробуйте зменшити рівень стресу. Не потрібно перейматися через усі події, що відбуваються навколо. Краще зосередитися на питаннях, які виникають перед вами та рідними. Відмовтеся від яскравого світла.
Облаштуйте спальне місце. Важливо, щоб була комфортна температура для сну. Провітрюйте спальню перед сном.
Уникайте ситної вечері. Контролюйте екранний час. Відмовтеся від скролінгу новин перед сном.
Одягайте для сну спеціальний комфортний одяг.
Не забувайте про фізичну активність.
Започаткуйте ритуали заспокоєння і розслаблення.
Дотримуйтеся режиму.
Якщо вночі ви не мали повноцінного сну, а вдень є бажання і можливість поспати, не відмовляйте в цьому.
Рекомендована кількість сну для здорової дорослої людини становить 7–8 годин. Якщо вам не вдається заснути протягом приблизно 20 хвилин, займіться чимось іншим – почитайте або послухайте заспокійливу музику. Коли відчуєте втому, можна вже вкладатися до сну.
Якщо ви відчуваєте пригніченість, дратівливість, напругу, тривогу, якщо у вас порушився сон, якщо ви не справляєтеся з емоціями – зверніться за допомогою.
З найкращими побажаннями міцного здоров’я! Бережіть себе та своїх близьких!
Підготовлено за матеріалами КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради».