Писанка-красуня, диво-оберіг…

Писанка-красуня, диво-оберіг…

Українська писанка по праву вважається шедевром декоративно-ужиткового мистецтва. У давнину під час її створення майстрині читали молитви та задумували добрі побажання для людини, якій писанка призначалася. Виконані на писанці зображення, а також використані кольори барвників мали глибоку символіку, бо ж святкове яєчко дарували на знак примирення, побажання здоров’я, краси, сили, врожаю, застосовували як засіб для запобігання стихійним лихам та іншим негараздам.
Традиційна писанка пишеться на повному яйці, адже воно є символом Всесвіту із зародком життя всередині. Вважається, що за відсутності тріщин повне яйце може зберігатися десятки й навіть сотні років (жовток всередині засихає).

Для створення писанки знадобляться ціле яйце, оцет, барвники і ємності для їх розчинення у воді, ложки, віск, свічка, сірники (запальничка), серветки, а також спеціальний інструмент – писачок. Саме за допомогою писачка розпис наноситься на яйце.
Уважно огляньте яйце, чи немає на ньому тріщин. Протріть яйце оцтом, щоб фарба до нього краще бралася. За бажанням, можна намалювати на поверхні яйця візерунок простим олівцем. Але досвідчені майстрині радять не надто перейматися виконанням «правильного» малюнка, адже чарівність ручної роботи – в її приємній недосконалості й теплоті.
Розігрійте писачок над запаленою свічкою і гарячим вмочіть у розігрітий віск. Дехто робить інакше – кладе шматочок воску в лієчку писачка, але в такому разі він дуже швидко тане й розтікається на яйці.
Намалюйте писачком, наприклад, лінію, яка розділить яйце на дві половини. Потім виконайте на кожній із цих площин якусь частину задуманого візерунка (кілька пелюсток квітки чи пагінці, листячко). Усе, що буде написане на білому яйці, залишиться й надалі білим.
Тепер покладіть яйце на ложку й акуратно занурте в розчин із жовтим фарбником. Якщо фарба якісна, через кілька хвилин яйце пофарбується. Обережно вийміть його ложкою і ледь-ледь промокніть серветкою, щоб не стерти віск.
Далі знову вмочіть писачок у гарячий віск і виконайте елементи візерунка, які мають бути жовтими. Занурте яйце в червону фарбу й продовжуйте працювати за таким алгоритмом до повного втілення задуму. При цьому не забувайте, що порядок фарбування вимагає принципу «від найсвітлішого кольору до найтемнішого».
Наостанок залишиться видалити з писанки віск. Робити це потрібно над свічкою. Розписане яйце має бути сухим. Піднесіть його до вогника збоку (а не зверху, бо вогонь може зіпсувати писанку кіптявою) й тримайте на відстані 0,5 см від язичка полум’я. Віск, що розтає, акуратно витирайте серветкою. Так, повільно, повертаючи яйце різними боками до свічки, видаліть увесь віск.
Створену своїми руками писанку подаруйте дорогій вам людині.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий