Піщанська об`єднана територіальна громада: європейські перетворення в сільській глибинці

Піщанська об`єднана територіальна громада: європейські перетворення в сільській глибинці

У рамках адміністративної реформи на Полтавщині вже створена 41 об’єднана територіальна громада (ОТГ). Один із найактивніших осередків децентралізації влади – Кременчуцький район. На його території діють п’ять об’єднаних громад. Одна з них – Піщанська.

Із чого все почалося

Піщанська об’єднана територіальна громада була створена однією з перших на теренах Полтавщини – у серпні 2015 року, тобто через півроку після прийняття Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Згуртуватися навколо Піщаного висловили бажання шість невеликих сіл – Кривуші, Ковалівка, Гориславці, Миловидівка, Олефірівка й Коржівка.
– Поруч із нами – потужне промислове місто Кременчук. Там робочі місця, розвинена інфраструктура, але проблеми сільських територій йому не потрібні, тож ми б і далі залишалися зі своїми проблемами наодинці. Створення об`єднаної територіальної громади стало для нас шансом зберегти сільську територію й покращити добробут жителів за рахунок державної підтримки. І ми цим шансом скористалися, – розповів про передумови створення Піщанської ОТГ її голова Олександр Красницький.
Перетворення, яких зазнали села, що увійшли до об’єднаної громади, вражають! Так, у Кривушах, де не було вуличного освітлення, тепер уночі видно, як удень. Капітального ремонту дочекалися навчальні заклади та сільські амбулаторії.
За два роки існування Піщанської ОТГ на її території не закрився жоден соціально значущий заклад. Загалом за цей період вдалося розробити і реалізувати більше 30 проектів із загальним кошторисом понад 10 мільйонів гривень. І кожен із них спрямований на покращення життя селян.

Сільська школа майбутнього

Піщанська ОТГ прийняла на баланс чотири освітніх заклади – гімназію в центральному селі, навчально-виховні комплекси в Гориславцях і Кривушах, дитячий садок у Піщаному.
Позитивні зміни від створення ОТГ мешканці Гориславців відчули одразу на прикладі місцевої школи. Навчально-виховний заклад, що розміщується в будівлі 1960 року, отримав нове життя, причому за гроші не батьків, а територіальної громади. В приміщенні повністю замінили покрівлю, відремонтували й осучаснили класні кімнати. Навчально-виховний комплекс у Кривушах з літа тішить око пластиковими енергозберігаючими вікнами, уроки фізкультури проходять у капітально відремонтованому спортивному залі.
У центральному селі знаходиться велика й простора гімназія, де вчаться близько 350 учнів. Замість старих вікон там тепер – сучасні склопакети, й це дає змогу суттєво економити на обігріві навчального закладу, капітально відремонтовані навчальні кабінети, облаштували зручні санвузли. Шкільний харчоблок після його оновлення наразі нагадує операційну. Загальна вартість проекту, що передбачає також зовнішнє утеплення стін і ремонт покрівлі приміщення гімназії, – близько 4 мільйонів гривень. Реалізація – за кошти з Державного фонду регіонального розвитку й громадівські.
У планах голови Піщанської ОТГ і очолюваної ним громади – створення в Піщаному опорної школи й розширення дитячого садочка. Той дошкільний заклад, що працює нині, усіх дітей не вміщає. Своєї черги чекають ще 120 малюків…

Фізкабінет, електрокардіограф, швидка медична допомога

Реформа медицини в Піщанській об’єднаній громаді стартувала задовго до її початку загалом по Україні. Завдяки акумуляції значних коштів на місці за рахунок державної субвенції й власних надходжень вдалося придбати санітарний автомобіль, тож жителі навіть віддалених сіл тепер оперативно отримують якісну медичну допомогу.
Із січня 2017 року Піщанська амбулаторія, що обслуговує більше 6 тисяч селян, підпорядковується Пришибському центру первинної медико-санітарної допомоги.
– Раніше всі наші мешканці повинні були обслуговуватися у Кременчуцькому центрі первинної медико-санітарної допомоги. Коли була створена Піщанська об’єднана територіальна громада й ми отримали повноваження в сфері первинної медицини, то почали цікавитися, як освоюються кошти держсубвенції, що йдуть на Кременчуцький медичний центр. Схопилися за голову… Намагалися вести перемовини із районною радою, але зрештою вирішили, що доцільніше буде створити свій центр первинної медико-санітарної допомоги на базі Пришибської амбулаторії, щоб контролювати самостійно використання коштів і, найголовніше, якість медичних послуг, – зазначив Олександр Красницький.
Сказали – й зробили! Новостворений центр наразі працює для чотирьох із п’яти об’єднаних територіальних громад Кременчуцького району – Піщанської, Пришибської, Омельницької та Недогарківської – й обслуговує понад 17 тисяч пацієнтів різного віку. Амбулаторія в Піщаному – сучасний медичний заклад. Після ремонту замість обідраних коридорів – комфорт і затишок. Та не милуватися відремонтованими приміщеннями приходять хворі в медичний заклад, а за кваліфікованою допомогою. Вони й отримують її. Так, у Недогарківській і Максимівській амбулаторіях з’явилися сучасні електрокардіографи. Закупили холодильники для зберігання в них вакцин, поповнили запаси медичного інструментарію. Чи в багатьох сільських амбулаторіях працюють фізкабінети? А в Піщанській такий кабінет, обладнаний сучасною апаратурою, є!
Найнагальніша проблема медичної сфери життя Піщанської об’єднаної громади – нестача лікарів. На жаль, попри прекрасні умови праці й близькість до великого міста, не надто прагнуть спеціалісти їхати в село…

Європейський стандарт і сільський формат

Кожен, хто виїжджає з Кременчука у київському напрямку, обов’язково минає Піщане. Вулиці цього села приємно вражають своєю доглянутістю. Скрізь – квітники, нова бруківка, акуратні автобусні зупинки. Видно, що в селі дбають про благоустрій. І опікується цим новостворене комунальне підприємство «Комунсервіс».
За приміщенням сільської ради знаходиться старий сільський стадіон. Довгий час там був пустир. Тепер на прибраному й окультуреному (а вночі – й освітленому) майдані селяни відзначають дні села, інші свята. Погуляти й розважитися у Піщане приїздять навіть мешканці Кременчука.
***
В результаті об’єднання навколишніх сіл в єдину громаду спільний дохід зріс, за словами голови Піщанської ОТГ Олександра Красницького, у п’ять разів. З’явилися гроші на ремонт дитсадків і шкіл, для асфальтного покриття в межах населених пунктів. Оновлені сільські амбулаторії й ФАП надають медичні послуги такої ж якості, що й міські медичні заклади. Школярі навчаються тепер у класах, устаткованих не обшарпаними паперовими географічними картами, а сучасними засобами, мають змогу відвідувати гуртки.
За словами міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадія Зубка, результативність адміністративної реформи визначається не кількістю створених ОТГ, навіть не їх фінансовою спроможністю, а тим, наскільки змінюється якість життя мешканців кожної об’єднаної територіальної громади. І вона таки змінюється – поступово, із проблемами й часто – супротивом з боку районної влади, але – динаміка цих змін позитивна. І Піщанська ОТГ, що успішно діє в Кременчуцькому районі, – яскравий доказ того, що запущена в Україні децентралізація влади справді актуальна і справді реалізується за зразком розвинених європейських країн.

Юлія ДУМКА-КОНДРАТЬЄВА
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий