…Після темряви нічної знову сходить сонце

…Після темряви нічної знову сходить сонце

Православна церква України отримала томос про автокефалію

Нова радість стала, яка не бувала, – цьогорічне Різдво новостворена Православна церква України зустріла незалежною, рівною серед інших 14 помісних православних церков світу. Основою її існування став підписаний 5 січня і вручений наступного дня Вселенським патріархом Варфоломієм томос. Цю патріаршу грамоту про надання автокефалії одержав у патріаршому соборі Святого Георгія на території Вселенського патріархату у Стамбулі під час Божественної літургії митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

Усі небайдужі до цієї історичної події українці мали змогу стати її очевидцями, адже вперше в історії християнства все, що відбувалося у ті дні на Фанарі, кілька українських телеканалів транслювали у прямому ефірі. До величної події була прикута увага провідних ЗМІ світу. В церемонії підписання і вручення томосу взяли участь Президент України Петро Порошенко із дружиною та велика делегація у складі Голови Верховної Ради України Андрія Парубія, першого віце-прем’єр-міністра Степана Кубіва, віце-прем’єра Геннадія Зубка, міністра закордонних справ Павла Клімкіна, міністра оборони Степана Полторака, міністра молоді та спорту Ігоря Жданова, третього Президента України Віктора Ющенка, лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва. Були присутні і представники Вселенського патріархату та делегації з усього світу. Спеціально прибули до Стамбула, щоб стати свідками унікальної події, і багато вірян з України й українці, що нині живуть у Туреччині.
* * *
Цікаво простежити хронологію подій, які відбулися цими днями і вже навічно вписані в новітню історію. Можна оглядатися й на кілька століть назад, говорячи про нашу омріяну церковну незалежність, але почнемо відлік із 15 грудня 2018-го, коли на об’єднавчому соборі у Святій Софії Київській було створено Православну церкву України, а її предстоятелем обрано митрополита Переяславського і Білоцерківського Епіфанія, представника Української православної церкви Київського патріархату, який був намісником патріарха Філарета. Тоді ж увечері патріарх Варфоломій привітав Епіфанія і запросив його на Фанар для співслужіння й отримання томосу. А вже 16 грудня під час служби у Константинополі за присутності Варфоломія ім’я Епіфанія вперше згадали у диптиху предстоятелів помісних православних церков. Повідомлялося, що текст томосу Синод Вселенського патріархату схвалив ще раніше, 29 листопада 2018 року. Це документ, це указ, який визначає статус церкви, визнає і проголошує її незалежність. Він видається один раз і набуває чинності з моменту його підписання.
“4 січня 2019 року ієромонах Лука, відомий на весь світ іконописець і каліграф, привіз до Константинополя текст-оригінал томосу про надання автокефалії Православній церкві України. Текст каліграфічно оформлений на пергаменті з благословення ігумена Ксенофонтського монастиря на Афоні, архімандрита Олексія”, – повідомив із посиланням на сайт Бігорського монастиря в Македонії один із ієрархів ПЦУ митрополит Олександр (Драбинко).
Вранці 5 січня у патріаршому храмі Святого Георгія документ про автокефалію Православної церкви України підписав Вселенський патріарх Варфоломій. У молебні перед цією унікальною подією взяли участь предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній, митрополит Олександр (Драбинко), митрополит Симеон (Шостацький), митрополит Луцький і Волинський Михаїл (Зінкевич). Молитва звучала українською мовою. Текст томосу було зачитано із амвона грецькою. Прочитав молитву також патріарх Варфоломій, затим у храмі розгорнули сувій із томосом, і відбулося його підписання Вселенським патріархом. 12.40 за київським часом – із цього моменту існує канонічна українська церква.
Після того, як Петро Порошенко подякував Вселенському патріарху Варфоломію за підписання томосу і запросив його до Києва, у патріаршому храмі зазвучала українська колядка – “Нова радість стала”, її підхопила вся делегація, і здавалося, що українці всього світу в ту мить відчували, яка особлива радість осяяла їхні серця.
Президент України написав у Twitter: “Серед 15 зірок автокефальних православних церков з’явилася українська зірочка. Ми чекали на це багато років. Це – історична подія і великий день, коли ми почули молитву українською мовою у храмі Святого Георгія”.
Прес-служба Православної церкви України повідомила, що після того “відбулася перша зустріч Вселенського Патріарха Варфоломія і митрополита Київського і всієї України Епіфанія. Спілкуються грецькою мовою. Резиденція Константинопольського Патріарха, 5 січня 2019 р.”. У ній взяв участь і Президент України Петро Порошенко.
Того ж дня колишній екзарх Константинополя в Україні архієпископ Даниїл пояснив у коментарі Бі-Бі-Сі: “Сьогодні дуже важливий день, можна вітати Україну. Проте завтра найважливіший день – співслужіння та вручення томосу”.
* * *
І ось – неділя, 6 січня. У Стамбулі православні, які дотримуються григоріанського календаря, зустрічають день Богоявлення (Водохреща). У патріаршому храмі Святого Георгія на території Вселенського патріархату служба Божа починається з освячення води. І ми, телеглядачі, почуваємося учасниками унікальної – першої спільної божественної літургії Вселенського патріарха Варфоломія та митрополита Київського і всієї України Епіфанія. Вона відбувається грецькою мовою, але окремі її епізоди прозвучали українською. Після читання проповіді патріарх Варфоломій передав митрополиту Епіфанію посох митрополита і томос про автокефалію Православної церкви України. А той факт, що вручення відбувалося в контексті богослужіння, свідчить про його незмінність – це Божий Промисел, дія Духа Святого, це подвійне Різдво для України – нова радість стала!
Вселенський Патріарх наголосив: “Час настав для славної Святої митрополії Києва отримати духовну незалежність, будучи включеною до тіла помісних та святих Православних автокефальних церков, шляхом включення шанованого імені Вашого блаженства (митрополита Епіфанія) до канонічного православного диптиха… Сьогодні, офіційно і канонічно, ви стаєте п’ятнадцятою церквою у благословенному хорі автокефальних церков”.
І звернувся до Президента України, зокрема наголосивши: “Ми вітаємо почесну присутність серед нас в цей священний момент Глави України, Його Високоповажності пана Петра Порошенка, який так ревно наближав цей великий і славний день, ставши провідником найпотаємніших жадань і палких прохань свого народу, спраглого свободи і незалежності… Ми висловлюємо вдячність, схвалення і благословення від імені Церкви-Матері всім вам. Ця Церква завжди буде на вашій стороні, сподіваючись, молячись і працюючи за ваше зростання і прогрес у Христі…”
Митрополит Епіфаній подякував патріархові Варфоломію за визнання, зокрема промовивши: “Як після темряви нічної знову сходить сонце, так і нині давня несправедливість завдяки мудрості Вашої Всесвятості та Священного синоду матері-церкви усунута, а справедливість відновлена”. Він також наголосив, що це єднання стало можливим і завдяки великій роботі на розбудову церкви предстоятеля колишньої УПЦ Київського патріархату Філарета та за підтримки Української держави і Президента України. Предстоятель Православної церкви України також попросив Його Всесвятість, матір-церкву і всі помісні церкви молитися про справедливий мир для України. “Віримо, що як Бог почув наші щирі спільні молитви про мир і єдність для нашої церкви та виконав на благо те, про що ми просили, так Господь почує і ці молитви та дасть державі нашій мир і єдність, а народу українському – благополуччя і процвітання”.
* * *
У своїй промові з нагоди вручення томосу Президент України Петро Порошенко зокрема сказав: “Сьогоднішня подія в історії нашої крани збережеться в одному ряду з Володимировим хрещенням і з проголошенням незалежності України. Православний світ запам’ятає день, коли до родини церков-сестер увійшла рівноправна Церква України… Сьогодні наша Православна церква готова до самостійного буття. Український народ дякує Богу, і те, що сталося, – це справжнє диво, яким ми завдячуємо волі Творця…
А томос для нас – це фактично ще один акт проголошення незалежності України. Він довершить утвердження самостійності Української держави, укріпить релігійну свободу, міжконфесійний мир. І він посилить права і свободи громадян, особливо тих, які перебували поза спілкуванням із Вселенським православ’ям і яких несправедливо таврували неканонічністю. Його Всесвятість цими днями особливо наголошує на важливості відновлення спілкування мільйонів і мільйонів українських вірних з повнотою світового православ`я. Крім того, для нас, українців, власна Церква – це гарантія нашої духовної свободи. Це запорука суспільної злагоди. І я, як Президент, гарантую від імені держави, що Україна поважатиме релігійний вибір і свободу віросповідання кожного громадянина…”
По завершенні літургії у патріаршому храмі Святого Георгія гості з України взяли участь у церемонії освячення води у затоці Золотий Ріг на Босфорі.
* * *
Нова радість стала – маємо свою Церкву, любов’ю і молитвою об’єднується Україна. Пам’ятаємо й про те, що це – лише початок великої роботи на шляху до справжньої єдності. Відомо, що 31 грудня 2018 року предстоятель РПЦ Кирило надіслав листа патріарху Варфоломію, в якому в досить різкій формі закликав його не надавати томос Українській церкві, погрожуючи йому Страшним судом. Так просто з нашою перемогою наші вороги не змиряться, але ми вже звільнилися від московського гніту – маємо духовну незалежність. Бог – не там, де сила, а там, де правда, – віримо в це. І на сьогодні вже більше 40 парафій МП в Україні перейшло до ПЦУ. Ще не було повідомлень про те, яка ситуація на Полтавщині, але, думаю, і тут процес приєднання не за горами. Попереду і непростий шлях до визнання іншими помісними православними церквами їхньої 15-ї посестри – Вселенський патріарх Варфоломій закликав предстоятелів автокефальних православних церков підтримати надання автокефалії новоствореній Православній церкві України.
“Поступово всі увійдуть у молитовне єднання і зі Вселенським патріархом, і з Українською церквою… Якщо ми православні, то повинні триматися єдності”, – сказав почесний патріарх Православної церкви в Україні Філарет цими днями. Так має бути, хай і не відразу – це пророчі слова. Нині ж згадаймо пророцтво нашого національного генія – Тараса Шевченка. Ці рядки були написані ще 21 жовтня 1845 року (“Стоїть в селі Суботові”) :
“Не смійтеся, чужі люде!
Церков-домовина
Розвалиться… і з-під неї
Встане Україна.
І розвіє тьму неволі,
Світ правди засвітить,
І помоляться на волі
Невольничі діти!..”
* * *
Молитва рідною мовою – то молитва душі нашої, молитва за мир і розквіт України, кожної родини. Віра зцілить наші рани, розвіє пітьму, а “після темряви нічної знову сходить сонце”, ми знаємо!..

Лідія ВІЦЕНЯ
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий