Платити чи сидіти без світла, або  Наскільки обґрунтовані претензії енергетиків до громад?

Платити чи сидіти без світла, або Наскільки обґрунтовані претензії енергетиків до громад?

З початку року увага керівників місцевих громад прикована до проблеми плати за електроопори, на яких розміщені елементи вуличного освітлення. Відповідний договір пропонує укласти їм АТ «Полтаваобленерго». При цьому сума абонплати для деяких незаможних громад виявилася непосильною. У номері за 2 лютого ц.р. «Зоря Полтавщини» порушувала цю болючу проблему.

Нині масове відключення вуличного освітлення в населених пунктах територіальних громад області призупинилося. Однак конфлікт повністю не вдалося врегулювати, він лише «поставлений на паузу». «Полтаваобленерго» запропонувало компроміс – відчутно знизити плату з 18 гривень за одну електроопору до 3. Сільські ради вважають таку постановку питання теж неправомірною і планують проведення сесій, на яких збираються висунути свої зустрічні вимоги акціонерному товариству.
Днями «Полтаваобленерго» нарешті офіційно прокоментувало ситуацію, що склалася, посилаючись на відповідні законодавчі аспекти. В адміністрації підприємства вважають, що їх вимоги правомірні, адже кожне використання їхнього майна потрібно врегульовувати. Наприклад, обленерго отримує кошти за використання електроопор під телекомунікаційне обладнання. За аналогією обленерго хоче отримувати гроші й за «прокат» опор, на яких встановлено елементи вуличного освітлення. Втім, пропонує відчутно зменшити плату.
«Об’єкти вуличного освітлення в населених пунктах області переважно розміщені на опорах, які є власністю АТ «Полтаваобленерго». – йдеться в офіційному повідомленні. – «Згідно з ч.1 ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Таким чином, без згоди власника ніхто не може користуватись його майном. Оскільки об’єкти вуличного освітлення розміщені на опорах АТ «Полтаваобленерго», таке розміщення підлягає правовому врегулюванню сторонами, у т.ч. шляхом укладання відповідних договорів. Прямих норм законодавства щодо цих питань немає, разом з цим існує нормативний акт, який регулює подібні правовідносини. Таким нормативним актом є Закон України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж». Цим Законом врегульовано відносини між власниками інфраструктури об’єкта доступу (АТ «Полтаваобленерго») та особами, які мають намір отримати доступ до інфраструктури об’єкта доступу, одним з яких згідно з абз. 12. ч.1 ст.1 Закону є опори ліній електропередачі. Керуючись ч.1 ст. 8 Цивільного кодексу, яка визначає, що якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини. Аналіз правового статусу сторін та правовідносин, які виникають при розміщенні на опорах Товариства об’єктів вуличного освітлення та телекомунікаційних мереж, вказує, що використання опор Товариства в цих випадках є аналогічним. Тому застосування норм Закону України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж» до відносин з власниками об’єктів вуличного освітлення є цілком правомірним. Разом з цим з урахуванням соціального значення об’єктів вуличного освітлення для населення Полтавської області АТ «Полтаваобленерго» визнало за доцільне визначити розмір плати за доступ до інфраструктури до об’єктів електроенергетики в бік зменшення у порівнянні з нормами, визначеними Законом України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж» та нормативними актами, виданими на його виконання».
Варто додати, що ціна в 3 гривні за кожну електроопору не остаточна. А ось про остаточну громади знатимуть найближчим часом. При цьому їхнє керівництво не сидить склавши руки. Днями відбулася позачергова сесія Диканської селищної ради, інформує місцеве видання «Трудова слава». На ній першочергово розглядали і це болюче питання. Депутати вирішили звернутися до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, голови Полтавської обласної ради, голови Полтавської обласної державної адміністрації, народного депутата України Олега Кулініча з проханням допомогти розв’язати проблему. До АТ «Полтаваобленерго» було направлене звернення з вимогою не відключати нічне освітлення диканських вулиць і надати документи, які підтверджують право власності товариства на самі електроопори та землю, на яких вони розміщені. Тож, як бачимо, на швидке розв’язання проблеми розраховувати не доводиться.
Після численних звернень голів громад на виїзне засідання комісії з питань бюджету та управління майном Полтавської обласної ради, яке відбулося нещодавно, були запрошені і представники «Полтаваобленерго». Проте вони його проігнорували. А ось голова комісії Лариса Босенко наголосила, що претензії акціонерного товариства до полтавських громад нічим не обґрунтовані. Адже така плата до цього часу ніким не врегульована.
Використані матеріали відкритих інтернет-ресурсів.

Юлія ХОМЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий