Плекайте виноградні мрії

Плекайте виноградні мрії

Важлива умова догляду за виноградом – його вчасна обрізка восени. Більшість фахівців радять це робити на початку листопада. Кобелячанин Дмитро Омельяненко займається вирощуванням винограду вже більше десяти років. На його винограднику, котрий чоловік заклав у себе в дворі, ростуть 60 кущів. А ось сортів винограду в Дмитра набагато більше. Адже на кожному кущі він прививає по 2–3 сорти. Садівник розповів про оптимальні терміни проведення осінньої обрізки лози.

Як виявилося, строки цього процесу можна варіювати. Дмитро Омельяненко говорить:
– Усе дуже індивідуально. Листя на винограді пожухло, опустило вуха. Отже, воно вже не віддаватиме поживні речовини в лозу і корінь. Тому я починаю обрізувати. І не забуваю про дефоліацію, тобто видалення листя, яке ще залишається. Так, людям у яких три-чотири кущі, можна й не поспішати. Вони їх встигнуть обрізати і пізніше. А в мене кілька десятків. І робота це забарна. Тому я вже починаю. А вкривати буду вже коли температура повітря буде постійно мінусовою.
Часто радять залишати на лозі вісім-десять вічок. Господар розповів, що це теж не догма. Якщо кущу сім-вісім років і його добре підживлюють, то можна й 20–30 вічок залишити. Правильно обрізати виноград, проріджуючи лозу поточного року так, щоб вона не робила кущ густим. При цьому повністю вирізають приблизно третину стебел і вкорочують слабкі прутики до чотирьох бруньок, а сильні – до шести. Частина лози, що залишається, має бути повністю здеревілою і зрілою, а ось гілки винограду, які тонші за олівець, краще зовсім видалити.
Не варто боятися обрізати виноград. Правильно видаляти щороку 70–80% приросту. Ця рослина має величезну силу росту і може повністю відновитися вже наступного року. Навіть якщо трапилася помилка, видаливши зайве, кущ просто омолодиться, а вже через рік тішитиме повноцінним урожаєм. А якщо недостатньо обрізати виноград, це призведе до його промерзання, хвороб та поганого дозрівання ягід.
Три слушні поради Дмитра про те, як і коли обрізати виноград восени:
– Обрізати виноград можна тоді, коли буде добре дозріла лоза яскраво-коричневого кольору, а все листя опаде. Потрібно залишати тільки здорові та товсті гілки.
– Не жалій виноград. Якщо обрізати тільки верхнє гілля, наступного сезону його стане удвічі більше. Як наслідок – отримаєте багато гілля, яке не даватиме плодів.
– Лоза має розміщуватися горизонтально, тільки тоді вона дає хороший урожай, адже поживні речовини та сік розподіляються між усіма гілками рівномірно.

Підготував Ігор ФІЛОНЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий