Племінна птиця

Племінна птиця

Завершується пора забою птиці, яку відгодовували на м’ясо. Водночас варто й про потомство потурбуватися. Комплектуючи стадо, треба залишати одного півня на кожні десять курок, одного качура – на п’ять качок, одного гусака – на чотири гуски, одного індика – на десять індичок. Для одержання харчових яєць наявність у стаді самця не обов’язкова.
Попередній добір півників за загальним розвитком і ростом гребеня роблять у двомісячному віці. Курочок несучих порід за цими ж ознаками добирають у тримісячному віці, а м’ясо-яєчних – в чотиримісячному.
Востаннє відбирають курей на плем’я восени з урахуванням походження, статури і здоров’я, а також продуктивності.
Молоді кури, які почали рано нестись – у 4–6-місячному віці, – будуть хорошими несучками. Ті ж, які почали пізно нестися, – погані несучки, і їх наступного літа після припинення яйцекладки слід вибракувати.
Кури, які несуться, мають добре розвинений червоний гребінь і сережки, великий м’який живіт і широко розставлені лобкові кістки. Після припинення яйцекладки гребінь у курок зменшується, стає зморшкуватим, сухим, тьмяно забарвленим.
Коли кури линяють, вони не несуться. Рано починають линяти погані несучки. Хороші несучки линяють пізно восени – таких і слід залишати на плем’я.
* * *
Племінна качка насамперед повинна бути вагою не менше 3 кг, мати всі ознаки породи, відзначатися правильною будовою тіла та міцною статурою. Відбираючи птицю, її обмацують руками. Ширину і глибину тулуба визначають так: великими пальцями обох рук обхоплюють спину, а рештою – грудну кістку між ногами. Таким чином перевіряють форму і симетричність грудної кістки, відстань між лобковими кістками. У такий же спосіб визначають і ширину таза.
Подібний огляд птиці допомагає безпомилково відбирати найкращі екземпляри для батьківської зграї, вибраковуючи недорозвинену та з прихованими травмами.
Не варто залишати також ту птицю, яка довго линяє. Важливий показник, на який слід зважити, залишаючи качок на плем’я, – несучість.
* * *
Добираючи гусей у племінне стадо, варто залишати не тільки великих, а й таких, які в молодому віці майже не хворіли і чиї продуктивні якості перевірені. Гусаків на плем’я залишають віком до 4 років, а гусок – до 6–8.
На якість потомства цих птахів насамперед впливає гусак. Тому відбір самця має бути особливо ретельним. Найкращий період продуктивності у гусей – другий, третій і четвертий роки використання.
Відбираючи гусей, звертають увагу на вираженість породи, живу вагу, статуру, оперення і м’ясні форми.
Від правильного виділення із маси і утримання самців значною мірою залежать інкубаційні властивості гусячих яєць. Якщо гусак у племінний сезон знижує живу вагу, то буде знижуватись і запліднення яєць гусок. Таких гусей додатково підгодовують.
При тривалому утриманні гусей без заміни спостерігається їх спорідненість, наприклад: «брат і сестра», «дочка і батько», «син і мати». Щоб уникнути цього, самців слід замінювати кожні три роки, взявши яйце або добовий молодняк з іншого господарства, ліпше з іншого населеного пункту.
При родинному спаровуванні потомство зазвичай вироджується – має знижену життєздатність, недостатньо високу продуктивність, частішають випадки каліцтва.
Самички починають нестися напровесні. Зазвичай вони зносять від 10 до 25 яєць, після чого починають їх насиджувати. За умови відсутності яєць у гнізді яйцекладка може продовжуватися до двох місяців.
* * *
Відбираючи індиків, найголовніше пам’ятати, що вага майбутнього потомства залежить від самця. Чим він важчий, тим крупніші виростуть індичата.
До того ж вони мають бути з широкими грудьми, добре оперені, з ясними очима. Самець повинен добре стояти на ногах. У так званих тяговиків міцно поставлені ноги – вони не повинні розташовуватися близько одна до одної і не мають «дивитися» в різні боки. В жодному разі не можна залишати на плем’я самців і самок з кривими ногами (рахітними) і кривими фалангами – передадуться потомству в спадок.
Дуже важких, а також маленьких самичок не варто залишати. Перші через незграбність чавлять яйця. Маленькі, найімовірніше, – недорозвинені. Відбираємо лише красивих середніх. Вага самок не відіграє ролі в передачі вагових якостей потомству.
Насамкінець варто звернути увагу на вдачу птиці. Задерикуватих, метушливих і полохливих самок також не варто залишати. Зазвичай вони розпорошують стадо.

Поділися:

Добавить комментарий