Пневмонія у дітей: пізнє звернення і самолікування – це найпоширеніші батьківські помилки

Найчастіше причиною пневмонії є віруси та бактерії, що проникають в організм переважно повітряно-крапельним шляхом і викликають запалення нижніх дихальних шляхів. Про все це говоримо із завідуючою пульмонологічним відділенням міської дитячої клінічної лікарні Полтави, головним позаштатним фахівцем з дитячої пульмонології департаменту охорони здоров’я ОДА Вікторією ВОЛОШИНОЮ.
– Вікторіє Валеріївно, із чим найчастіше потрапляють до вашого відділення маленькі пацієнти?
– Провідною патологією пацієнтів нашого відділення є гострі бронхіти. У структурі захворюваності їх завжди більше, ніж пневмоній. Також у нас лікуються дітки з хронічною бронхо-легеневою патологією та ГРВІ. Пневмонія (запалення легень) зустрічається з частотою 10–12 випадків на тисячу дитячого населення Полтави та області на рік.
Пневмонія – це запалення легень, що найчастіше виникає як ускладнення гострого респіраторного захворювання. Тобто починається все з підкашлювання, підвищення температури тіла, інтоксикаційного синдрому. При хорошому функціонуванні імунітету в дітей проблеми й закінчуються на рівні ГРВІ, ринофаринготрахеїту. Але в разі ослабленого імунітету розвивається пневмонія.
Серед причин пневмонії у дітей раннього віку (до 6 місяців) провідну роль відіграють вірусна інфекція, золотистий стафілокок, гемофільна паличка та грамнегативна флора. У старших дітей найчастіше збудниками пневмонії є пневмокок, гемофільна паличка, а також атипова мікрофлора – хламідії та мікоплазма. Ці різновиди пневмоній дещо різняться у своєму перебігу, але на початку спостерігаються зазвичай характерні симптоми ГРВІ: підвищення температури до високих показників, млявість, знижений апетит, поява кашлю, нежитю.
– ГРВІ лікується амбулаторно на рівні дільничного лікаря. За якими ознаками батькам не прогавити момент ускладнення, коли інфекція переростає у запалення легень?
– Млявість та відсутність апетиту, лихоманка протягом 2–3 днів на фоні ГРВІ – це нормально. А насторожити батьків повинна висока лихоманка, що тримається більше 3–4 діб, глибокий кашель та ознаки дихальної недостатності – це коли дихання шумне, із залученням додаткової мускулатури: міжреберних м’язів, черевного пресу. За таких симптомів треба негайно бити тривогу. Золотим стандартом для діагностики пневмонії є рентгенографія грудної клітки і обов’язковий загальний аналіз крові, за яким можна побачити зміни запального характеру.
Якщо лихоманка, виражений інтоксикаційний синдром, посилення кашлю тримаються більше 3–4 діб, вдома сидіти категорично не можна – потрібен повторний огляд лікаря.
За класифікацією запалення легень буває кількох видів. Дрібні вогнища на рентгенограмі свідчать про вогнищеве запалення. Такі пневмонії при відносно задовільному стані дитини можна лікувати й амбулаторно – якщо малюк добре засвоює і їжу, і рідину, й таблетовані антибіотики, а лікар стовідсотково впевнений, що батьки виконуватимуть усі його призначення.
Але коли уражуються великі ділянки легеневої тканини, пневмонія може бути сегментарною, полісегментарною або й дольовою. Якщо інтоксикаційний синдром виражений, обсяг ураження легеневої тканини великий, дитину, безумовно, потрібно госпіталізувати для проведення внутрішньовенної антибактеріальної, інфузійної та симптоматичної терапії.
– Яких помилок найчастіше припускаються батьки у лікуванні?
– Зазвичай це пізнє звернення і, безумовно, самолікування. Часто дітям починають давати широко розрекламовані препарати комплексної дії, яких у аптеках – величезний асортимент. Жодного лікувального ефекту вони не мають, просто усувають симптоми. А вірусна інфекція, як і будь-яка інша хвороба, має свої стандарти лікування. Крім того, доволі часто застосовуються неефективні народні засоби. Компреси, трави – то ще нехай, але якщо починають дитину вигрівати дідівськими методами…
– Невже й досі хтось використовує, вибачте, кізяки?
– Уявіть собі, не часто, але буває…
– Чи завжди потрібно лікувати кашель?
– Як правило, все починається із сухого, малопродуктивного (без відкашлювання мокротиння) кашлю. Буває, що дитина через такий надсадний сухий кашель просто не може спати. Тоді, безумовно, треба допомагати – давати протикашльові або відхаркувальні препарати, але тільки за призначенням лікаря. Плюс обов’язково багато питва. Коли ж кашель виходить на стадію продуктивного і дитині вже не важко і не боляче відкашлювати мокротиння, на етапі одужання муколітичних препаратів можна не давати взагалі. Організм далі спрацює самостійно.
Але зазвичай пацієнти, які потрапляють до нас у відділення, муколітиків потребують. Це може визначити тільки лікар.
– Скільки триває лікування пневмонії?
– Схеми прийому антибактеріальних препаратів різні. Це може бути один препарат, або комбінація двох препаратів, або послідовне їх призначення. Ступенева терапія – це коли антибіотик спочатку призначається внітрішньовенно, а з полегшенням стану, появою апетиту, нормалізацією температури пацієнт переводиться на препарати цього ж ряду, але у таблетках чи сиропах. При важкому перебігу буває і 3, і 4 курси антибіотика. Середній термін перебування у стаціонарі з пневмоніями становить 8–9 днів, при тяжкому перебігу захворювання курс стаціонарного лікування подовжується до 2–3 тижнів.
– Навіщо організму потрібно багато рідини, адже це також навантаження?
– Для дезінтоксикації. Кілька перших діб із моменту захворювання в організмі циркулює дуже багато токсинів, які його отруюють. Щоб «вимити» ці токсини, і потрібно багато питва. Причому пити ми рекомендуємо дрібно. Не склянку за раз і потім годину перерви – потрошку, але часто, по кілька ковтків кожні 5–7–10 хвилин. Тоді вода засвоюється легше й діє ефективніше.
– Кошмар нашого дитинства – банки й гірчичники – уже відійшов у минуле?
– Відійшов. Причому банки – дуже давно. Гірчичники в аптеках ще продаються, але вони мають хіба що відволікальний ефект і не більше того.
У приміщенні, де знаходиться хвора дитина, обов’язково потрібні провітрювання і вологе прибирання. Коли температура знижується, дитина стає активнішою, обов’язково необхідні прогулянки на свіжому повітрі. Дієта – молочно-рослинна; смажене, копчене, солоне і жирне в раціоні не потрібне. Із молочних продуктів краще обирати кисломолочні. З пиття – теплі чаї, морси, але не газовані напої.

– Чи залежить рівень захворюваності від пори року?
– Безумовно, в осінньо-зимовий період пневмоній більше, але в теплу пору року їх також вистачає. Даються взнаки моря, перельоти, кондиціонери. Випадки бувають дуже тяжкі.
– У якому віці діти найбільш схильні до запалення легень?
– Найчастіше у віці від року до семи, коли у малюка розширюється коло спілкування, він починає відвідувати садочок.
– Які профілактичні заходи можна порадити?
– Найчастіше збудником пневмонії стає пневмококова інфекція, проти якої розроблена пневмококова вакцина. Дітям, котрі хворіють на запалення легенів часто, ми її рекомендуємо, хоча в календарі обов’язкових щеплень її немає. Та й коштує вона недешево, тому, з мого досвіду, роблять її одиниці. А от проти гемофільної інфекції, яка також є збудником пневмонії, щеплення є обов’язковим і входить до складу комплексних вакцин.
Запобігати пневмонії – це запобігати гострим респіраторним вірусним інфекціям. А їх найлегше уникнути, якщо не контактувати з хворими людьми. На жаль, це неможливо. Але треба знати, що воротами будь-якої інфекції найчастіше є слизова оболонка носа. Дуже важливо, щоб у дитини було вільне носове дихання. Бо якщо інфекція потрапляє через рот, вона «приживається» одразу. Ніс треба промивати двічі на добу: вранці після сну, щоб нормалізувати вологість, увечері – щоб вимити все, що накопичилося за день. Ізотонічні сольові розчини для цього в аптеках продаються в широкому асортименті, стандартної концентрації. Профілактично можуть призначатися полівітаміни з мікроелементами курсами два рази на рік.
Батьки повинні завжди пам’ятати: дитині потрібні адекватний побут (щодо прибирання, вологості приміщення, провітрювання) і раціональне харчування. Дуже важливий режим, адже досить не виспатися, й чутливість до інфекцій підвищується в рази. Треба слідкувати за осанкою, бо її порушення призводить до порушення розташування внутрішніх органів. Замість тривалого сидіння за комп’ютером потрібні прогулянки на свіжому повітрі. Це нескладні банальні речі, від яких залежить імунітет дитини.
До здорового способу життя привчайте малюка власним прикладом, і результат обов’язково вас порадує.
Ольга ЩЕГЛОВА.

Вы можете оставить комментарий, или Трекбэк с вашего сайта.

Оставить комментарий

Вы должны Войти, чтобы оставить комментарий.