Поцілунок герані й інші томатні “екзоти”

Поцілунок герані й інші томатні “екзоти”

Селекціонери багатьох країн уже створили тисячі сортів помідорів. Їх стає дедалі більше. Пропонуємо характеристики кількох із них, що, на нашу думку, заслуговують на увагу й розповсюдження.

Смугастий пустотілий. Дуже цікавий сорт, який важко переплутати з іншими. Його характерна ознака – чудернацької форми плоди, схожі на перчини. Здається, що рожеві, із цупкими стінками томати хтось розмалював пензлем, вибравши для цього блідо-оранжевий колір. Щоправда, не надто соковиті помідори вагою до 150 г не годяться для отримання соку, а от для фарширування це – ідеальний варіант. І в салаті вони смакують добре. Серед основних характеристик Смугастого пустотілого – висота пагонів до 2 м (їх обов’язково треба підв’язувати!), середньопізні терміни достигання, висока врожайність, а також потреба у великій кількості сонця. У напівтіні врожай смугастих помідорчиків знижується наполовину. Навіть в умовах спекотного літа цей сорт дає свій основний урожай у другій половині серпня. Але непокоїтися через ураження плодів фітофторозом не слід – він стійкий до хвороб, у тім числі й до цієї напасті.
Карбон. Ранній сорт, що теж не боїться фітофторозу. Кущі виростають заввишки 1 м і не потребують прищипування точок росту. Якісне насіння сходить повільно, але дружно. Цікава особливість – плоди на пагонах формуються різного розміру. В спеціалізованій літературі зазначається, що дрібніші плоди так і залишаються круглими, а от крупніші набувають трохи сплюснутої форми. Але всі помідори врешті-решт темнішають поблизу квітконіжки. Загалом середня вага томатів сорту Карбон – 200 г. Урожай не можна назвати рекордним, але він однозначно гідний зусиль городника і затрат на купівлю насіння, грунту й добрив. У дощове літо ці помідори стають трохи водянистими, але в сезон, коли дощі йдуть нечасто, в них накопичується дуже багато цукру, що робить їхній смак неперевершеним.
Поцілунок герані. У цього сорту чудернацькі і назва, і форма невеликих за розміром плодиків, і листя, дуже схоже на картопляне. А як красиво цвітуть томатні кущі сорту Поцілунок герані! Мабуть, саме це й надихнуло селекціонерів дати йому таку романтичну назву. Уявіть собі кетяги із кількох десятків квітів, що вкривають молоді рослини яскравим каскадом, між якими одразу ж починають зав’язуватися плодики видовженої форми із гостреньким «носиком». Вони ідеальні для консервування в невеликих банках. Цей сорт – детермінантний, тобто низькорослий, плоди достигають рано. Щоб кущі тримали форму й не розпадалися під вагою великої кількості невеликих помідорчиків (середня вага одного – 30 г), їх бажано підв’язувати. До речі, якщо висадити розсаду Поцілунку герані на високі грядки, можна обійтися й без підв’язування.
Білий черрі. Говорячи про дрібноплідні сорти, не можна не згадати цей особливий сорт. Щоправда, дрібненькі круглі помідорчики у стадії товарної стиглості мають яскраво-жовте, а не біле забарвлення. Але вони настільки декоративні, що рослини цього сорту стануть справжньою окрасою овочевої клумби поруч із декоративною капустою і кучерявою петрушкою. Заслуговує на увагу й надзвичайний смак плодів, що тільки віддалено нагадує томатний. У свіжому вигляді вони дуже схожі на екзотичні фрукти. До речі, Білий черрі – один із небагатьох сортів, що прекрасно розмножується самосівом. Навесні зі сходів, які неодмінно з’являються на попередньому місці вирощування томатів, треба лише вибрати найсильніші рослини й пересадити їх на підготовлену грядку. Серед переваг цього незвичайного сорту – відсутність потреби в пасинкуванні й підв’язуванні кущів. Через те, що вони майже не уражуються хворобами, немає необхідності обробляти їх «хімією». А значить, екологічно чисті золотисті помідорчики можна сміливо давати навіть малюкам, схильним до алергії. А які вони гарні в банці разом із томатами попереднього сорту! Таке асорті прикрасить будь-який святковий стіл своєю яскравістю і неперевершеним смаком.
Санька. Цей ультраранній сорт хоч і не належить до помідорних «екзотів», але, безумовно, заслуговує на увагу й місце на грядці. Перші округлі, невеличкі за розміром плоди достигають трохи більше, ніж через 2 місяці після висіву насіння на розсаду. Санька – доволі урожайний детермінантний сорт. Із одного куща висотою не більше 70 см за сезон можна отримати
3–4 кг помідорів відмінного смаку. Серед головних сортових переваг – стійкість до хвороб і таких несприятливих погодних факторів, як недостатнє освітлення, нестача грунтової вологи, значні температурні коливання.

Підготувала агроном Марія ПРИХОДЬКО.

Поділися:

Добавить комментарий