Подарунки в день Святого Миколая, ефективна робота – впродовж року

Подарунки в день Святого Миколая, ефективна робота – впродовж року

Кожного року все більше українців відкривають серця, двері своїх домівок, щоб прийняти у власні родини дітей, які з різних причин не мають батьківського піклування. Упродовж останніх кількох років державна політика також спрямована на впровадження нових, саме сімейних методів виховання.

Два роки тому створило дитячий будинок сімейного типу і подружжя гадячан – Анатолій та Наталія Марченки. А нещодавно, у день Святого Миколая, родину відвідав голова Полтавської облдержадміністрації Олег Синєгубов. Він привітав сім’ю зі святом, вручив малечі подарунки, поспілкувався із засновниками дитбудинку сімейного типу.
Добротний, затишний та світлий будинок з мансардою був куплений за кошти Державного бюджету в сумі 1 млн 750 тис. грн. Наразі у ньому проживає дев’ять дітей, двоє з яких є рідними подружжю. У кожного є власна кімната із сучасним ремонтом, облаштована всім необхідним. А напередодні Нового року майже у кожній кімнаті різнобарвними вогниками засяяли новорічні ялинки, розвішені святкові гірлянди, а в оселі панує атмосфера свята і довіри.
Клопотів у такому сімействі вистачає, але всі дружно в міру своїх можливостей і сил наводять лад в оселі, обійсті, всі навчилися слухати один одного і поступатися, коли виникають розбіжності. Старші діти піклуються про менших. Сімейні справи також вирішуються гуртом. А кожного вечора сім’я збирається у великій ошатній залі за спільним дозвіллям. Глава родини у всьому підтримує свою дружину, яка працює старшою медичною сестрою у Гадяцькій ЦРЛ. Так вона може більше часу приділити дітям, започатковувати з ними нові традиції, підготувати до дорослого життя. Планів у родини також багато. В першу чергу керівник області пообіцяв посприяти Марченкам у розв’язанні проблеми із забезпеченням доступу дітей до комп’ютерної техніки, адже наразі в родині є лише один ноутбук, який подарувало керівництво району. Всі діти ходять до загальноосвітньої школи, тому змушені вчити біля нього уроки по черзі.
Діти різнобічно обдаровані, відвідують гуртки та секції, вивчають іноземні мови та займаються спортом. Родина мріє створити на території садиби майданчик для дозвілля, зміцнення здоров’я та занять фізичною культурою.
***
На території Гадяцького району, на березі мальовничої річки Хорол, розташована Розбишівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Полтавської обласної ради. У шести корпусах нині перебуває 112 дітей, з яких четверо – діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.
Голова ОДА Олег Синєгубов також відвідав цей навчальний заклад та поспілкувався з його керівницею Катериною Литовченко. Вона зазначила, що нинішні вихованці школи потрапляють сюди за висновком обласної медико-педагогічної консультації, нерідко з родин, які перебувають у важких соціальних та економічних умовах.
– У школі працюють 16 дефектологів, три психологи та два логопеди. Наші учні потребують особливої корекції, з ними мають працювати фахівці, які вміють це робити, мають відповідну освіту і підготовку. Також до нас потрапляють діти зі складними умовами виховання в родинах, з якими не займаються батьки, а також діти, які потерпають від психологічного тиску, – розповіла Катерина Литовченко.
В інтернаті вихованці навчаються за спеціальною програмою і закінчують лише курс неповної середньої школи. Підготовка до самостійного життя, опанування професіями, адаптація у суспільстві – це ті завдання, які належить виконувати спільними зусиллями педагогів, вихованців, громад. Голова ОДА Олег Синєгубов акцентував на розвитку професійних можливостей дітей не лише за вибором наставників з інтернату, а й з урахуванням можливостей і бажань учнів.
«Поїздка у цей навчальний заклад саме у День Святого Миколая була запланована не випадково. Так, ми повинні показувати всю свою турботу дітям з особливими можливостями та потребами. Але водночас вона не повинна зводитися лише до вручення їм подарунків. Ми хочемо знати, що їм необхідно, щоб ці діти не відчували себе покинутими і знайшли себе у житті. Вони повинні стати успішними і професійними, не перебуваючи все життя на утриманні держави», – наголосив голова облдержадміністрації».
Начальник служби у справах дітей Полтавської ОДА Ірина Фоменко зазначила, що нині в інтернатних закладах перебуває чимало дітей, які мають родичів і навіть одного з батьків. У сучасних реаліях багато інтернатів не дають змогу дітям повністю реалізувати свої таланти, досягти професійного зростання, зробити кар’єру. Будинки сімейного типу у світі визнані ефективнішими за інтернати, тому останні потрібно реформувати за європейськими стандартами.
***
У Гадяцькому дитячому будинку для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківської опіки, всі 17 вихованців навчаються у загальноосвітній школі. Будинок відрізняється від багатьох схожих тим, що тут активно впроваджують сімейні форми виховання, діти проживають у корпусах по двоє, троє і четверо осіб у сучасно вмебльованих кімнатах. Для творчого, професійного та фізичного розвитку – спортивний зал, міні-кухні в кожній секції, кімнати для психологічного розвантаження. Про ставлення тут до дітей говорить сама реакція вихованців на приїзд гостей. Діти щиро радіють подарункам, поводяться невимушено і легко йдуть на контакт з гостями та прибулими.
Керівник закладу Анатолій Деркаченко розповів: «Нині в нас працюють практичний психолог, соціальний педагог, які здійснюють корекцію розвитку кожної дитини. Діє мережа гуртків за інтересами.
Нерідко наші підопічні прибувають з проблемних сімей, де батьки не приділяли їм достатньо уваги, і головним «виховуючим» фактором стала вулиця. Заклад робить акцент саме на сімейні форми виховання. Ми намагаємося створити всі умови, щоб дитина відчувала себе у справжній родині. Звісно, в ідеалі родинне виховання є найкращим, але коли сім’я не виконує своїх обов’язків, ці обов’язки покладаються на державу. Наше завдання – створити дітям такі умови, щоб вони відчували любов, тепло, турботу, затишок і радість дитинства.
У нас немає випадкових співробітників, всі вони прийшли сюди за покликом серця. Тому багато господарських питань вирішуємо власними силами, не залучаючи інші організації. Приміром, якщо потрібно десь провести дрібний ремонт. Останній капітальний ремонт був проведений три роки тому. Тоді ми здали в експлуатацію оновлений медичний пункт. Самі довели до ладу і територію навколо будинку. В дитячих житлових комплексах постійно напередодні початку нового навчального року проводимо поточні ремонти».
Влітку 2017 року в Україні розпочалась реформа з незвичною назвою «деінституціалізація» (ДІ). На першому її етапі була проведена оцінка інтернатних закладів держави. За даними статистики, у них перебуває близько 106,7 тисячі дітей. При цьому 92,3% з них мають хоча б одного з батьків, і лише 7,7% – сироти. На другому етапі реформи, яка стартувала цього року, має відбутися розвиток соціальних, освітніх та медичних послуг у громадах з поступовою трансформацією цих закладів відповідно до регіонального плану. Починаючи з 2025 року, більшість дітей-сиріт житимуть у будинках сімейного типу.

Юлія ХОМЕНКО.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий