Поділюся насінням ранніх, соковитих помідорів

Поділюся насінням ранніх, соковитих помідорів

Отримали листа від нашого постійного дописувача Руслана Духова. Він презентує нові сорти томатів, які цьогоріч випробував на своїй ділянці.

«Цей сезон для мене ювілейний, – пише Руслан Духов. – Рівно 20 років тому я зібрав свою першу колекцію із 50 сортів помідорів, склав невеличкий каталог насіння і почав пропонувати вирощувати помідори. З кожним роком я все більше і більше захоплювався рослинами. Кожного сезону до рук потрапляли нові сорти. Я їх вирощував, тестував у різних умовах та уважно вивчав їхній потенціал. Відбирав лише найкращі. Так і сформувалася моя сьогоднішня колекція із 300 сортів помідорів, яка і зараз поновлюється відбірними новинками.
Помідори – найкращі овочі. Вони за багатьма показниками випереджають інші городні культури, щедро дарують і врожай, і красу своїх плодів, особливо якщо вирощуєш унікальні сорти, спроможні перевершити всі очікування. У моїй колекції таких сортів багато – від маленьких кімнатних до високорослих гігантів. Зокрема – Великий Зак, Мексика, Серце Буйвола, Планета. Уявіть собі томат вагою до 1300 грамів, саме такої ваги виріс сорт Великий Зак, трішки меншими були Велика дівчинка, Церква, Цукровий Бізон. Крім традиційних червоних та рожевих томатів, вирощую жовті, помаранчеві, зелені, різнокольорові, коричневі і сині, як баклажани. Форма теж різна – круглі, довгасті, шишкоподібні, ребристі, перцеподібні, квадратні, грушеподібні. Одні ростуть поодинці на стеблині, інші звисають, немов виноградні грона, до десятка й більше штук. Вражень від вирощених сортів багато, тому хочеться розповісти колегам про деякі з них.
Візьму, для прикладу, Ведмежу лапу. Це унікальний високорослий сорт. Якщо вам поталанить посадити у себе на городі 30 кущів, ви повністю забезпечите себе на зиму томатним соком. Судіть самі – за один раз з куща можна зібрати десятилітрове відро помідорів. А за сезон їх буде приблизно до 20–25 кг з куща. Наголошую – лише з одного куща! Плоди червоні, плоско-округлі, масою до 500–600 г, а деякі важать кілограм. До того ж дуже солодкі й м’ясисті.
Найліпшим ультрараннім томатом, на мою думку, є сорт Прима. Плоди достигають уже через 85 днів після появи сходів. Товарні якості відповідають усім вимогам – немає плями біля плодоніжки, кругла форма, не репається, солодкий, добра лежкість, понад 2 тижні зберігає твердість і соковитість, а найголовніше – встигає віддати основний урожай до спалаху фітофтори. Навіть у вересні Прима може дати другий урожай (у серпні відростають нові пасинки й рясно цвітуть). Кущ – заввишки до 70 см. Я зриваю тільки перші 3–5 пасинків, решту залишаю. І результат не змушує себе чекати. За короткий час кущі рясніють плодами вагою 90–130 г. Якщо ж Приму не пасинкувати, помідорів буде ще більше, тільки вага плодів значно зменшиться – до 60–90 г. Вирощую цей сорт уже 15 років, і найбільший урожай отримав торік – один із пасинкованих кущів дав 11 кг. За всі роки вирощування середній урожай був 7–8 кілограмів з куща. Приму можна не підв’язувати, але я підв’язую усі низькорослі сорти (це поліпшує циркуляцію повітря).
Унікальний смугастий сорт Шерхан сподобався мені тим, що можна саджати його компактно, всього через 20–25 см. Це відразу вирішує проблему «малоземельних» дачників. Шерхан потребує мінімум догляду – тільки прополювання, не треба пасинкувати. Плоди перцеподібної форми, їх можна фарширувати.
Зелена бомба – це новий сорт і в нашій країні ще не поширений. Плоди за смаком нагадують якийсь тропічний фрукт із цитрусовими нотками. Кущ заввишки до 1,2 м, термін достигання – ранній, плоди сливоподібні, розміром з гусяче яйце, вагою близько 200 г та більше. Зелена бомба дає відмінний урожай – 10 кг із куща. З нього виходить приємний сік, звичайно, не для борщу. Думаю, що любителі екзотики будуть із задоволенням смакувати цим соком взимку. Листя міцне, не уражається хворобами. А кущі добре переносять високу температуру.
Для томатного соку й засолювання ми використовуємо сорт Зуб Дракона. Жодного разу не підводив. І ви, якщо хочете мати якомога раніше солодкі та соковиті плоди, посадіть у себе цей сорт. Скажу відверто – за весь час вирощування я ще не зустрічав такого солодкого та смачного помідора, як Зуб Дракона. Сорт суперранній, середньорослий – кущ заввишки до 1 м. Плоди – довгі сливки до 12 см. Зуб Дракона достигає одночасно з ультраранніми низькорослими сортами. Це означає, що він встигне віддати врожай до спалаху фітофтори, тому його можна посадити навіть без підв’язки. Та, на відміну від низькорослих помідорів, він буде родити до осінніх заморозків, за умови, що ви його підв’яжете. Цей сорт підходить для консервації і також для соку. І взагалі, культивуючи цей сорт, ви будете мати багато помідорів, бо на кущах їх зав’язується так багато, що навіть сусідам вистачить роздати…
Ми цей сорт вирощували для вас, любі читачі, збирали насіння, щоб усім вистачило! Тому, не порушуючи багаторічну традицію, охочим надішлю для розведення безкоштовно трохи насіння помідора Зуб Дракона. Тільки одне прохання: надсилаючи листа до мене, вкладайте підписаний конверт зі зворотною адресою».
Адреса для листів:
індекс – 51610,
с. Мишурин Ріг, Кам’янський р-н,
Дніпропетровська обл., вул. Тюркіна, буд. 41,
Руслан Духов.
Ел. пошта – doohoff@ukr.net

Добавить комментарий