Покрова  Пресвятої Богородиці

Покрова Пресвятої Богородиці

Повна назва великого свята – Покрова Пресвятої Владичиці нашої Богородиці й Приснодіви Марії. Відзначається воно завжди 14 жовтня і є одним із найшанованіших у нашому народі.

Події, з якими пов’язане встановлення свята Покрови, відбулися 910 року в Константинополі, у Влахернському храмі Божої Матері, де зберігалася Риза Богородиці з омофором та частиною пояса. У тяжку годину, коли місто оточили ворожі війська, в храмі зібралися численні богомольці, вони благали Спасителя і Його Пречисту Матір про заступництво. Серед молільників був блаженний Андрій зі своїм учнем.
Глянувши вгору, блаженний побачив під склепінням храму Богородицю, а навколо Неї – ангелів і святих. Андрій запитав в учня, чи бачить той Пресвяту Заступницю, і він відповів ствердно. Обоє удостоїлися честі спостерігати звершення цього чуда. Небесна Владичиця стала на коліна й довго молилася, обливаючи Своє пречисте обличчя сльозами. Потім зняла з голови покров і розгорнула його над богомольцями, немовби охороняючи їх від ворогів видимих і невидимих.
Праведники розповіли про своє видіння людям у церкві й вістка швидко розлетілася містом. Ворожа сила, яка тяжіла над столицею, загрожуючи християнству та його святиням, надовго відійшла з Візантії.
У Київській Русі свято Покрови Пресвятої Богородиці почали відзначати ще з часів Хрещення. І нині цього дня ми благаємо у Цариці Небесної захисту й допомоги: «Пом’яни нас у Твоїх молитвах, Госпоже Діво Богородице, щоб не загинули через примноження гріхів наших, покрий нас від усякого зла й лютих напастей; на Тебе бо надіємось і, Твого Покрову свято шануючи, Тебе величаємо».
* * *
Найстарішою церквою, присвяченою Покрові, в Україні є церква в селі Сутківці Хмельницької області, зведена 1467 року як фортеця. Перлинами української архітектури вважаються Покровський собор у Харкові, збудований 1689 року, та київська трибанна церква Покрови на Подолі, що зведена 1766 року видатним архітектором Григоровичем-Барським.
У Полтаві Свято-Покровська церква ПЦУ височіє на землях колишнього однойменного монастиря. Площі було виділено міською радою в 1992 році, того ж року за проектом архітекторів Валерія Трегубова та Сергія Шпіки розпочали будівництво храму. Споруджувався він винятково на пожертви людей. Перед Покровою в 1996 році храм було освячено.
Покрова в Україні одночасно є і святом козацтва, адже славні воїни нашої землі вважали, що покров Богородиці захищає їх від бід і смертей. У новому січовому таборі найперше будували Покровську церкву, а для воєнних походів використовували її похідний варіант з іконою Пресвятої Покрови. Перед важливою подією козаки завжди молилися святій покровительці. На Покрову на Січі відбувалися вибори нового отамана. Відомий дослідник звичаїв українського народу Олекса Воропай писав, що після зруйнування Запорозької Січі в 1775 році козаки, що пішли за Дунай, взяли із собою образ Покрови Пресвятої Богородиці.
У селах після Покрови вирували весілля. Неодружені дівчата молилися святкового дня до Богородиці про омріяне заміжжя. Заміжні ж просили ласки, аби подружнє життя було щасливим. На Покрову старша в родині господиня знімала вишитого рушника з-над Богородичної ікони й розвішувала його над вхідними дверима хати, щоб усі рідні були протягом року здоровими.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий