Поле покликало  великого хлібороба

Поле покликало великого хлібороба

Останніми роками ми починаємо звикати до змін у погоді, які часто синоптики називають «гойдалками». І не даремно, адже зранку «плюс», а до вечора помітний «мінус»; зранку мороз, йде сніг, що потім переходить в льодовий дощ, а далі – в дощ. Це відбувається і з атмосферним тиском, що особливо відчувають метеозалежні люди.
І ось після морозів, серед цих «гойдалок», напрочуд теплим, тихим і сонячним видався двадцять шостий день лютого.

А наступного дня мені зателефонував Семен Свиридонович Антонець, Герой України, Герой Соціалістичної Праці, засновник ПП «Агроекологія», патріарх органічного землеробства. Він розповів: «Сьогодні об’їхав поля господарства. Уявляєте, яке це щастя такого по-весняному теплого сонячного дня побачити все так дороге мені, кожне поле. Світить сонце, градусів 10 тепла, високе голубе-голубе небо, а повітря не передати: чисте, прозоре, ніби настояне на чомусь особливому, цілющому. Так і хочеться вдихнути його на повні груди. Їдемо повільно, вдивляюся в кожне поле і згадую його багатолітню історію. Ось 150-гектарне поле озимого ріпака. Минулого року тут було жито на зелений корм, зібрали його, внесли виготовлений в господарстві компост, заробили в ґрунт, а в кінці літа посіяли ріпак, рослини в доброму стані.
Зупиняємося біля поля, де минулого року був соняшник. Стебла залишили на зиму. Пам’ятаю, як осінню на них осідав туман і краплини вологи стікали по стеблу в землю. А взимку ці стебла затримували сніг.
На полях еспарцету та люцерни залишили на зиму отаву, яка затримувала сніг, буде хорошою мульчою. А головне, що покрита органічними рештками земля неглибоко промерзає. Теплий сонячний день, коли інтенсивно танув сніг і кругом дзюрчали струмки води, а на таких полях ніде не стікала вода, а напувала землю. Радію, що буде волога і буде врожай.
Поруч зі мною в автомобілі були мої однодумці, поціновувачі органічного землеробства: моя надія і опора по життю, дружина Марія Паньківна та водій Сергій Рубенович».
Закінчуючи нашу розмову, Семен Свиридонович сказав: «Уже 50 років на посаді керівника господарства. Щороку мали добрі врожаї!»
Потім я розповів Семену Свиридоновичу про деякі новини з питань органічного виробництва. Зокрема про те, що Європейський ринок органічних продуктів за підсумками 2019 року зріс на 8% (до 45 млрд євро). Такі дані є у звіті, опублікованому Дослідницьким інститутом органічного сільського господарства (FiBL). Площа органічних сільгоспугідь згідно з дослідженнями FiBL збільшилася більш ніж на 0,9 млн га у всій Європі і на 0,8 млн га в країнах Європейського Союзу. Зокрема Франція повідомила про приріст на 206 тис. га, Україна – майже на 159 тис. га, Іспанія – на 108 тис. га. В цілому майже 16,5 млн га сільськогосподарських угідь в Європі є екологічно чистими (в т. ч. ЄС: 14,6 млн га).
Найбільшою країною за площами органічних угідь залишається Іспанія з показником 2,4 млн га. За нею йдуть Франція (2,2 млн га), Італія (2,0 млн га). Країна з найвищою часткою органічних земель у світі – Ліхтенштейн. Тут вони займають рекордні 41%. В Австрії, наприклад, – 26%. І тільки 12 європейських країн мають органічні сертифікати на більш ніж 10% угідь.
Крім площі, збільшується також кількість виробників. За даними FiBL, в Європі налічувалося 430 тис. виробників органічної продукції (+2,8%), а в ЄС – майже 343 тис. (+5%).
Дослідники також звертають увагу на те, що європейські споживачі витрачають все більше коштів на екологічно чисті продукти. Загальноєвропейський показник становить 56 євро на людину в рік, а в країнах ЄС – 84 євро. Споживчі витрати на органічні продукти на душу населення за останнє десятиліття збільшилися вдвічі, констатують в FiBL.
2 лютого 2021 року завершився перехідний період дії Закону України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» щодо маркування органічної продукції. І хоча закон ще не впроваджений повною мірою, оператори ринку як органічної, так і загалом харчової продукції мають бути готові до нових правил маркування.
За словами експерта проекту ЄС «Підтримка впровадження сільськогосподарської та продовольчої політики» (SAFPI) Юлії Мовчан, відповідно до закону маркуватись як органічні можуть тільки продукти, отримані в результаті ведення органічного виробництва, які мають відповідний сертифікат.
Також закон містить заборону на використання для маркування продукції, яка була отримана не в результаті органічного виробництва або є продукцією перехідного періоду, будь-яких позначень та написів «органічний», «біодинамічний», «біологічний», «екологічний», «органік» та/або будь-яких однокореневих та/або похідних слів від цих слів з префіксами «біо-», «еко-» тощо будь-якими мовами. Тобто екопиво, екочіпси, біойогурт чи органічна полуниця можуть так називатися лише за наявності відповідного сертифіката.
У програмному варіанті про Стратегію розвитку експорту продукції сільського господарства, харчової та переробної промисловості до 2026 року органіка визначена як стратегічна основа. Про це повідомив міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко під час урочистого відкриття Українського національного павільйону ORGANIC UKRAINE BUSINESS HUB на міжнародній виставці органічних продуктів BIOFACH eSpecial 2021. За його словами, Україна входить до ТОП-3 найбільших експортерів органічної продукції до ЄС і має неймовірний потенціал зростання.
«Ми бачимо, що з кожним роком розширюється географія експорту української органічної продукції до Європи, Азії, США, Канади, при цьому всі виробники прагнуть експортувати продукцію з доданою вартістю. Вважаємо, що забезпечення органічного сектору належною законодавчою базою, адаптація до вимог регламентів ЄС максимально посилять довіру імпортерів української органічної продукції до України як торгового партнера і забезпечать максимально дієвий контроль за суб’єктами українського ринку та підвищать рівень їхньої відповідальності», – стверджує Роман Лещенко.
Він також додав, що позиція Міністерства аграрної політики та продовольства України полягає в підтримці проектів виробництва органічної продукції, максимальному залученні міжнародної технічної допомоги, взаємодії з представниками органічного сектору для максимального розвитку цього напряму.
«Я радий такій інформації, – сказав Семен Свиридонович. – Є 40-річний досвід роботи органічного виробництва. ПП «Агроекологія» – сильний полігон для проведення Міжнародних днів поля, проведення на полях і фермах господарства наукових досліджень, є прекрасний сучасний Центр органічного землеробства для проведення наукових конференцій різного рівня, семінарів з ведення органічного виробництва, є всі умови для широкого впровадження органічного виробництва як основи збереження і примноження родючості ґрунтів, виробництва екологічно безпечної продукції для здорового харчування людей, охорони навколишнього середовища».
Хотілося б, щоб у високих владних кабінетах прислухалися до цих слів великого хлібороба, всіляко сприяли поширенню його досвіду, наданню землям ПП «Агроекологія» Статусу особливо цінних наукових земель, а Центру органічного землеробства (с.Покровське) – Статусу Національного Центру органічного землеробства. Це було б здійсненням мрії всього життя Семена Свиридоновича Антонця.
Микола ОПАРА,
кандидат сільськогосподарських наук, професор кафедри землеробства і агрохімії ім.В.І.Сазанова Полтавського державного аграрного університету, заслужений працівник сільського господарства України, заступник голови з наукової роботи Громадської спілки «Полтавське товариство сільського господарства».

Поділися:

Добавить комментарий