Пологи… в автомобілі швидкої допомоги

Любов Носик, Віта Голуб, Вікторія Голуб, Тетяна Масич.

Пологи… в автомобілі швидкої допомоги

Особливість першого місяця року в тому, що він багатий на свята й вихідні. Та не для всіх: є служби, які працюють цілодобово, незалежно від того, робочий це чи неробочий день. Одна з таких служб – Кобеляцька підстанція екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Те, як проходитиме чергування, ніколи не можна спрогнозувати, але випадок, який трапився нещодавно, унікальний навіть у практиці медиків, які мають не один десяток літ професійного стажу…

Із фельдшером Вітою Голуб (зазначу, забігаючи наперед, що в Кобеляцькій ПЕМ також працює повна її тезка), ми колись зустрічалися у зв’язку з неординарною подією, яка сталась на її чергуванні: прямо в автомобілі швидкої допомоги їй довелось приймати пологи. Тоді жінку з Іванівки доставили в пологове відділення з новонародженою донькою.
– І знову дівчинка! – говорить Віта про своє чергування в ніч з 10 на 11 січня. О 4 годині 3 хвилини на планшет надійшло повідомлення з центральної диспетчерської служби Полтави: село Бережнівка, пологи.
Віта Голуб пригадала, що два тижні тому виїжджала за вказаною адресою. Жінка при надії, потребувала консультацій, але про пологи тоді мова не йшла. Медики не виключали, що й цього разу може бути аналогічна ситуація. На виклик поїхали медики Віта Голуб, Любов Носик і водій Юрій Кіптілий.
О 4 годині 20 хвилин фельдшери прибули за вказаною адресою і побачили, що… дівчинка вже з’явилась на світ. 27-річна жінка, в якої це були п’яті пологи, розповіла, що події розгортались досить стрімко: через кілька хвилин після дзвінка на 103, вона народила доньку. На щастя, по-перше, бригада швидкої допомоги забезпечена акушерським набором, по-друге, в породіллі не було патологій, по-третє, на виклик приїхали два фельдшери, які діяли швидко й злагоджено: провели відповідні процедури на місці й доставили маму з новонародженою у райлікарню, де в дитячому відділенні передбачені місця на такі екстраординарні випадки. До речі, вага дівчинки – 2600 грамів.
На наступне чергування заступила інша Вікторія Голуб. Вона розповіла:
– 11 січня о 20 годині 05 хвилин на планшет з центральної диспетчерської служби Полтави надійшло повідомлення: Орлик, пологи. На виклик виїхали фельдшери Вікторія Голуб, Тетяна Масич і водій Руслан Костін. Орлик – це не Бережнівка: і відстань у кілька разів більша, і стан дороги в кількох місцях незадовільний. Коли приїхали, породілля вже чекала з речами. Розповіла, що це треті пологи, а перейми розпочались дві години тому. Дорогою перейми стали посилюватись. Ми рахували їх частоту і реально розуміли, що родова діяльність увійшла в активну фазу. І, як би не старався водій, але з нашими дорогами практично не було шансів встигнути доїхати до лікарні.
Фельдшери це розуміли й стали готуватись приймати пологи.
– Десь поблизу Деменків, а можливо, ближче до Василівки (нам не до того було), на світ з’явився хлопчик вагою 2700 грамів і зростом 47 сантиметрів. На щастя, пологи в автомобілі швидкої допомоги закінчились добре: породіллі й новонародженому надали необхідну медичну допомогу й передали колегам із дитячого відділення. Обидві Віти Голуб згадують свої чергування з гумором. Тоді ж їм було не до сміху: максимум зібраності, зосередженості, уваги… Згадали й теоретичні знання і життєвий досвід. Можна сказати, що в обох випадках жінкам пощастило. Але чи варто випробовувати долю, ризикувати здоров’ям і життям дитини?
– Хочеться, щоб нас почули майбутні мами: відповідально ставтеся до такого важливого у вашому житті моменту, як материнство. Завчасно звертайтеся в медичні заклади, а якщо в силу обставин цього не зробили, – не сидіть вдома до останньої хвилини, а викликайте “швидку”, щоб ми встигли довезти до лікарняного закладу, – сказали фельдшери, в голосі яких було більше тривоги, ніж у діях деяких майбутніх матерів.
* * *
Коментар завідуючого Кобеляцькою підстанцією екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, заслуженого лікаря України Івана СУПРУНЕНКА:
– Випадки народження дітей у автомобілі швидкої допомоги чи вдома – це результат недолугої медичної реформи, яка проводиться в Україні. Це – закриття пологових відділень, значне недопрацювання на місцях Центрів ПМСД, органів місцевого самоврядування. Згідно з наказом департаменту охорони здоров’я ОДА № 775 «Про організацію надання акушерської допомоги жінкам Кобеляцького району», підстанція забезпечує надання невідкладної медичної допомоги та транспортування ургентних акушерських випадків згідно з розробленими маршрутами – до обласного перинатального центру Полтавської обласної клінічної лікарні імені Скліфосовського, Кременчуцького перинатального центру другого рівня або Горішньоплавнівської місцевої лікарні.
Приймати пологи в екстремальних умовах – в автомобілі на наших розбитих дорогах – ризиковано й небезпечно. Тим більше, що фельдшер – не акушер-гінеколог і навіть не акушер. Це ж добре, якщо фізіологічні пологи, а не дай Боже патологія, кровотеча… Тоді можемо втратити і породіллю, і дитину. Звертаюсь до всіх, хто відповідає за цю ділянку роботи, з проханням своєчасно виявляти, особливо соціально неадаптованих жінок, направляти й транспортувати до медичних закладів. Заодно інформую, що в зв’язку з реорганізацією медичної допомоги виклики на номер 103 надходять до центральної диспетчерської служби Полтави, а потім переадресовуються на планшет Кобеляцької підстанції. Буває досить складно додзвонитись на номер 103, а через відсутність інтернет-зв’язку виклики невчасно надходять на планшет. Вплинути на цю ситуацію ми не можемо, тож приносимо вибачення за технічні проблеми, які позначаються і на роботі підстанції.

Наталя ПУЗИНА
Журналіст

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий