Полтавець, на честь якого назвали кратер на Місяці

Полтавець, на честь якого назвали кратер на Місяці

Видатний український вчений, радіофізик і радіоастроном Семен Якович Брауде народився 28 січня 1911 року в Полтаві, у сім’ї службовців. Закінчив Полтавську професійно-технічну школу і 1928 року вступив на фізичний факультет Державного фізико-хіміко-математичного інституту в Харкові (нині – Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна). У цьому інституті він навчався до 1932 року, після чого майже десятиліття викладав, здобувши звання доцента. Разом з тим Семен Брауде проводив активну науково-дослідну діяльність, яка стала покликанням усього життя.

У повітрі й на морі

Упродовж 1933–1955 рр. він працював в Українському фізико-технічному інституті (УФТІ), що в Харкові. Це був перший на території України науково-дослідний заклад фізичного напряму. Саме тоді в надрах радіофізики зароджується новий напрямок, пов’язаний із розвитком обороноздатності – радіолокація, основне завдання якої – спостерігати на значних відстанях об’єкти, здатні відбивати електромагнітні хвилі (кораблі, літаки, танки тощо). Тож Семен Брауде взяв активну участь у розробці та випробуваннях надвисокочастотного радіолокатора, який функціонував на довжині хвилі 64 сантиметри. Цей унікальний радіолокатор був сконструйований 1938 року в Харкові і давав змогу визначити всі три координати об’єкта. Харківський радіолокатор успішно функціонував у системі протиповітряної оборони під час Другої світової війни. Пристрій не лише завчасно сповіщав про наближення повітряного противника, а й невдовзі зміг видавати точні цілепокажчики для вогню зенітної артилерії.
У перше десятиліття після Другої світової війни наукова доля привела Брауде на Військово-морський флот, де вчений проводив експерименти з поширення радіохвиль над поверхнею штормового моря. До того часу радіолокаційне виявлення плаваючих об’єктів було утруднене віддзеркаленнями від водної поверхні, яка завжди тією чи іншою мірою неспокійна. У тих дослідах зародився новий науковий напрям у радіофізиці – радіоокеанографія. Піонерські праці Брауде стали класикою в цій галузі. Ними доведено можливість дистанційного, за сотні кілометрів, визначення стану водної поверхні, передбачення наближення штормів, а також розв’язано найважливіші проблеми морської навігації та зв’язку.

Піонер радіоастрономії

У 1957 році Семен Брауде став проводити дослідження в новій на той час галузі науки – радіоастрономії. Зокрема заснував у Чугуївському районі на Харківщині радіоастрономічну обсерваторію, де очолюваний ним колектив створив низку високоефективних широкосмугових декаметрових телескопів. Найбільший із них – УТР-2, що не має аналогів, – був запущений 1972 року в районі села Гракове поблизу Харкова і досі залишається найчутливішим радіотелескопом декаметрового діапазону у світі. Це велика антена, площа якої приблизно 150 000 кв. м. У середині 1970-х років Брауде очолив роботу зі створення системи інтерферометрів декаметрового діапазону, яка отримала назву Український радіоінтерферометр Академії наук (скорочено – УРАН). Систему УРАН ввели в дію на початку 1990-х років. Вона охоплює п’ять радіотелескопів, розміщених на території України. Згаданий вище УТР-2 є базовою антеною. Чотири інших радіотелескопи утворюють з ним чотири радіоінтерферометри. Вони розміщені в м. Зміїв (Харківська обл.), поблизу Полтави, поблизу м. Шацьк (Волинська обл.) та неподалік Одеси. Це дає змогу спостерігати космічні джерела з найвищою для цього діапазону роздільною здатністю в одну секунду.

Сонце, пульсари, космічний фон

Радіоастрономічні інструменти, сконструйовані Брауде, його колегами й учнями, дали змогу дослідити радіовипромінювання Сонця, пульсарів, космічного фону, виміряти протяжні радіоджерела. Він та його колеги склали перший у світі каталог космічних радіоджерел та їхніх спектрів у декаметровому діапазоні (понад 4000 об’єктів).
З активною участю С. Я. Брауде в Національній академії наук України було створено дві установи – Інститут радіофізики та електроніки (1955) та Радіоастрономічний інститут (1985). Багато років він був заступником директора цих установ. Автор понад 300 наукових праць. Семен Якович Брауде помер 29 червня 2003 року в Харкові. У 2000 році на його честь було названо астероїд, а 2009-го – кратер на зворотному боці Місяця. З ініціативи Українського інституту національної пам’яті згідно з Постановою Верховної Ради «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2021 році» ювілей видатного українського вченого відзначається цьогоріч на державному рівні.

Північно-східний міжрегіональний відділ
Українського інституту національної пам’яті.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий