Полтавщина готова взятися за утилізацію місцевих небезпечних відходів

Полтавщина готова взятися за утилізацію місцевих небезпечних відходів

Нині наша країна, на жаль, посідає перші місця у світі за обсягами непереробленого сміття на душу населення. Скільки його накопичилося, підрахувати доволі складно, але якби вдалося скласти такий рейтинг, то Полтавщина точно була б не на останніх позиціях. Бо в нас доволі висока щільність населення. Тому, хочемо ми того чи ні, а шукати шляхи вирішення екологічних негараздів доведеться.
Полтавці все більше цікавляться, як правильно без шкоди для здоров’я утилізовувати небезпечні ртутні термометри, акумулятори, батарейки чи люмінесцентні лампи. А головне – як навчити цьому підростаюче покоління. Адже з року в рік ми використовуємо все більше техніки, яка має ртутні елементи. Чи не вийде так, що ще за якийсь десяток років ми настільки забруднимо цим важким металом землю, що зробити щось буде просто неможливо. Окрім цього, Полтавщина потребує нового сміттєпереробного заводу, бо ж ресурси Макухівського сміттєзвалища вичерпалися вже давно.

Екологічним ініціативам – зелене світло

Активісти ГО “Еколтава” спільно з міською радою ініціювали розробку програми поводження з твердими та небезпечними відходами. До обговорення запросили небайдужих полтавців. Висловити свою думку можна було на сайті міської ради, заповнивши відповідну форму. Нещодавно голосування завершилося, а програма поводження з твердими побутовими відходами у місті була представлена у міській раді. Зі слів технічного фахівця ГО “Еколтава” Максима Макухи, потрібно запозичувати європейський досвід і встановлювати контейнери, які можна замикати на ключ, за додаткову плату доручити двірникам контролювати процес роздільного збору сміття та за можливості долучити до цього контролю представників ОСББ. Також активісти пропонують збільшити тариф на вивезення відходів та карати штрафними санкціями осіб, які викидають сміття у недозволених місцях. І, що не менш важливо, громадські екологи наполягають на придбанні екобуса для утилізації небезпечних відходів.
Заступник міського голови з питань ЖКГ Олексій Чепурко додав, що готується технічна тендерна документація на придбання цього року п’яти сміттєвозів з боковим завантаженням і трьох – із заднім. Додатково планують придбати 70 контейнерів, у які викидатимуть будівельне сміття. Також з цього року комунальники огородять усі сміттєві майданчики у місті, щоб вони не перетворювалися на стихійні сміттєзвалища.

Програми і перспективи

Програму під назвою “Екологічна ініціатива” планує реалізовувати з цього року Полтавська обласна рада. Про це на своїй сторінці у соціальній мережі розповів голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький. Програма реалізовуватиметься коштом профільних мікрогрантів. Вартість одного проекту – до 20 тисяч гривень. Зі свого боку Полтавська обласна рада створить на базі одного з комунальних підприємств належні умови для допомоги у транспортуванні небезпечної продукції до місць утилізації. Приміром, придбає спеціальний автомобіль. Загальна вартість програми поки невідома. Всі охочі долучитися до її створення можуть подати свої пропозиції профільному відділу обласної ради.
* * *
Про необхідність будівництва сміттєпереробного заводу говорив голова ОДА Валерій Головко. Бо це не лише вирішення екологічних проблем нашого регіону, а й реальна можливість створити нові робочі місця та заробляти кошти для бюджету. Зазначалося, що з розробкою проекту майбутнього заводу допоможе чеська компанія Sewaco. Вона також готова знайти частину грантового фінансування на будівництво.
Реалізація обох програм конче потребує створення окремих пунктів збору небезпечних відходів у Полтаві та області. Закупівля спеціальних контейнерів також обійдеться у кругленьку суму. Окрім цього, потрібно знайти віддалене від помешкань людей місце для захоронення особливих відходів та визначити маршрут транспортування. Варто також налагодити співпрацю з приватними ліцензованими компаніями, які візьмуть на себе левову частку роботи. Станом на початок 2016 року їх було понад 300 в усій Україні. Зараз дещо менше, адже частина з них втратила ліцензію Мінекології.
Нині у Полтаві працює лише один пункт приймання небезпечних відходів на базі ТОВ “ІМАР”, що має ліцензію на здійснення таких операцій. Принести термометри, що вийшли з ладу, та відпрацьовані люмінесцентні лампи полтавці можуть за адресою: вул. Пушкіна, 119-а, кімн. 7. А пунктів збору відпрацьованих акумуляторів та батарейок набагато більше. Головне – не лінуватися збирати їх окремо від звичайного побутового сміття та не викидати разом із харчовими відходами. Ігнорування цього правила призводить до того, що часто небезпечні відходи опиняються на Макухівському сміттєзвалищі. А звідти фільтрат небезпечних речовин потрапляє у навколишнє середовище.
Світовий досвід
Для більшості розвинених країн світу проблема утилізації небезпечних побутових відходів також актуальна. У деяких плата за забруднення навколишнього середовища може здатися аж надто великою. Зокрема у Сполучених Штатах Америки питання вирішується на федеральному рівні та на рівні штатів. А вартість розміщення тонни небезпечних відходів на Алясці – 125 тисяч доларів. Видалення хімічно небезпечних відходів здійснюється приватними компаніями, які мають відповідні ліцензії.
Японці одними з перших задумалися над проблемою утилізації твердих побутових відходів. У жителів острівної держави просто немає вільної території для захоронення сміття. Тож повторна переробка непотребу – галузь, яка динамічно розвивається. А от Європа охоче експортує небезпечне сміття до країн третього світу. Україна ризикує також стати такою собі “країною третього світу”, куди будуть завозити небезпечні відходи. Про це вже попередили екологи. Причини – відсутність урегульованої системи утилізації та перевезення відходів, наднизькі тарифи на їх захоронення. Приватні іноземні компанії сплачують критично мало коштів за захоронення 1 тонни свого сміття на території нашої держави. У Європі тарифи в кілька разів вищі.
Тож чи не пора задуматися над тим, яке довкілля ми залишимо прийдешнім поколінням?

Юлія ХОМЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий