Усі ми, безперечно, хочемо жити в заможній країні зі стабільною тенденцією до покращення рівня життя. А натомість маємо дефіцит працівників через значну міграцію трудових ресурсів. Простіше кажучи, чимало молоді, висококваліфікованих спеціалістів виїхали за кордон. Прикро не те, що вони шукають більшого заробітку, а те, що це руйнує перспективу України найближчим часом отримати суттєвий економічний поштовх. Добробут не прийде з чиїхось щедрих рук, його потрібно витворити по зернині, зібрати, як надійний механізм, по гвинтику. Виїздять найактивніші, здатні до швидкої адаптації, перенавчання, вивчення мови, а це саме та сила, яка може і повинна бути задіяна в самій Україні.
Своїм завданням нинішня влада в області якраз і розглядає створення привабливого середовища для інвестування, сприяння розвитку малого й середнього підприємництва. Реформа децентралізації на Полтавщині також дозволяє давати оптимістичні прогнози – об’єднані громади вже реалізовують велику кількість проектів, роблячи життя людей на місцях кращим.
Динаміка економічних показників у Полтавській області свідчить про позитивне зростання і розвиток, зазначає директор департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської ОДА Інна ІЩЕНКО.
– Інно Сергіївно, Ви, очолюваний Вами департамент, як і голова ОДА Валерій Головко, робите високу ставку на реформу децентралізації. Чи задовольняє Вас нинішній стан справ щодо об’єднання громад, які досягнення вже є у громад, котрі першими вирішили об’єднатися?
– На сьогодні в області вже створено 46 об’єднаних територіальних громад. У цьому році активізувались райони, які протягом 2015–2017 років лише спостерігали за впровадженням реформи децентралізації. Зокрема в Чорнухинському районі утворено Чорнухинську громаду з центром у селищі міського типу Чорнухи (об’єднала 9 із 13 рад району) та в Зіньківському районі – Опішнянську ОТГ із центром у селищі міського типу Опішня (об’єднала 2 ради). Також в області – першій в Україні – створено ОТГ, у складі якої є місто обласного значення, а саме – Гадяцьку ОТГ.
На сьогодні об’єднано 169 місцевих рад (33,6 відсотка від їх загальної кількості). Це безпосередньо стосується понад 23 відсотків населення області. За результатами реформування фінансові надходження ОТГ зросли від 2 до 5 разів і становлять за 10 місяців 2018 року 1 мільярд 949,3 мільйона гривень.
У першому півріччі 2018 року за результатами діяльності 7 ОТГ Полтавщини увійшли до двадцятки лідерів з фінансової спроможності серед 665 ОТГ України, а саме: Щербанівська ОТГ (1-ше місце), Гребінківська ОТГ, Лохвицька ОТГ, Шишацька ОТГ, Великобагачанська ОТГ, Драбинівська ОТГ, Петрівсько-Роменська ОТГ.
Вагомою є державна фінансова підтримка об’єднаних територіальних громад у вигляді субвенцій (освітньої, медичної, інфраструктурної) – за січень–жовтень цього року громадами вже отримано 655,1 мільйона гривень.
Полтавська область готова до співпраці в багатьох напрямках і багатьох сферах. Одним із кроків на шляху реформування місцевого самоврядування і об’єднання громад є розвиток співробітництва територіальних громад з метою підвищення якості надання послуг населенню, розвитку територій та добробуту громад на основі спільних інтересів та цілей. За даними Реєстру договорів про співробітництво територіальних громад Мінрегіону, механізм міжмуніципальної співпраці активно використовується громадами 21 області України, з яких Полтавська залишається безумовним лідером: із 276 таких договорів, зареєстрованих в Україні, 87, або 31,5 відсотка, діють у нашому регіоні. Серед пріоритетів співпраці громад найбільш поширеними є: забезпечення пожежної охорони та безпеки, поводження з твердими побутовими відходами та екологічні питання, забезпечення надання послуг населенню, ремонт доріг та покращення медичних послуг.
– Сухою мовою фактів, Полтавщина успішна сьогодні?
– Згідно з рейтингом Мінрегіону України Полтавська область є лідером за напрямком “Фінансова самодостатність”. За січень–жовтень 2018 року до бюджетів усіх рівнів надійшло 28,2 мільярда гривень, у тому числі до Державного бюджету – майже 19 мільярдів. Високий рівень сплати податків є показником ефективної і злагодженої роботи промислових та агропромислових підприємств, а також сприятливого бізнес-клімату в регіоні.
Вагомим показником економічного зростання нашого регіону та покращення рівня життя населення є збільшення частки Полтавщини у валовому регіональному продукті країни до 5 відсотків, а в розрахунку на одну особу населення в абсолютній величині цей показник склав 81,1 тисячі гривень (по Україні – 55,9 тисячі гривень), і це – найкращий результат серед областей України.
Стійку позитивну динаміку демонструє промисловий комплекс області. Індекс промислової продукції за січень–жовтень 2018 року зріс на 1,6 відсотка, обсяг реалізованої промислової продукції за 9 місяців 2018 року збільшився на 16,1 відсотка і становив 132,2 мільярда гривень, а це – 7,3 відсотка до загальних обсягів по Україні (5-те місце серед регіонів). Позитивну динаміку виробництва стабільно демонструють такі підприємства галузі добувної промисловості та розроблення кар’єрів, як СП “Полтавська газонафтова компанія”, ГПУ “Полтавагазвидобування”, НГВУ “Полтаванафтогаз”, ТОВ “Єристівський ГЗК”, а також підприємства машинобудування – ПрАТ “Завод “Лтава”, ПАТ “Крюківський вагонобудівний завод”, ПАТ “Хорольський механічний завод”, ПП “Лубнимаш”, ПАТ “Полтавський турбомеханічний завод”, ПрАТ “Кременчуцький завод технічного вуглецю”, ПрАТ “Кременчуцький завод дорожніх машин” та інші.
– Великі підприємства наповнюють бюджет області, але ж наш край також традиційно сприймають як аграрний?
– Так, на сьогодні Полтавщина є лідером за темпами зростання сільськогосподарського виробництва – на 22,6 відсотка за підсумками 10 місяців поточного року, в тому числі обсяги в рослинництві збільшилися на 31,1 відсотка, і це – 2-ге місце по Україні за темпами росту. Серед регіонів України за поголів’ям великої рогатої худоби та корів у сільськогосподарських підприємствах область займає 1-ше місце, за поголів’ям свиней – 5-те. За виробництвом молока Полтавщина займає 2-ге місце серед регіонів України. Також область стабільно посідає 1-ше місце серед інших областей за виробництвом молока в сільськогосподарських підприємствах.
У 2018 році наша область є одним із лідерів в Україні з виробництва зерна, сої, соняшнику, цукрових буряків. За останніми даними, аграріями зібрано понад 5,5 мільйона тонн збіжжя. У цьому році очікується рекордний валовий збір зернових культур – 6,1 мільйона тонн.
– Є історичні приклади, коли економіка суттєво пожвавлювалася за рахунок масштабних будівельних проектів, то що будується у нас в області зараз?
– Полтавська область посідає 6-те місце за відсотком у загальному обсязі виконаних робіт по Україні та 3-тє – за показником виробничої активності у розрахунку на 1 особу постійного населення. У січні–жовтні 2018 року підприємствами області виконано будівельних робіт на суму 5 мільярдів 520 мільйонів гривень, що на 1 мільярд 38,3 мільйона гривень більше, ніж за відповідний період минулого року.
Важливим показником успішного розвитку інфраструктури регіону є відновлення діяльності обласного комунального підприємства “Аеропорт-Полтава”, який у грудні 2017 року отримав статус міжнародного. На ремонтні роботи з відновлення будівлі аеропорту та злітної смуги вже спрямовано понад 49 мільйонів гривень. Відремонтований аеропорт дозволяє приймати авіалайнери типу Boeing- 737, Airbus, Embraer, ТУ-134, Falkon-900 тощо. 29 липня аеропорт прийняв перший внутрішній рейс, а 17 серпня – перший міжнародний рейс.
Активно створюються нові виробничі об’єкти в агропромисловому комплексі області. Так, у 2018 році відбувся запуск 3 нових елеваторів агропромхолдингу “Астарта-Київ” у рамках інвестиційної програми “Зерно Астарти”. Інвестиції у будівництво Яреськівського, Лутовинівського та Скороходівського елеваторів склали близько 32 мільйонів євро.
У 2018 році у філії “Кременчуцька” ТОВ “СП “НІБУЛОН” завершено роботи з будівництва додаткових ємностей зі зберігання зерна та монтажу автомобілерозвантажувача. Впровадження цих об’єктів дозволило суттєво збільшити обсяги зберігання зернових і олійних культур.
– Показники економічного зростання доводять, що в області є серйозна перспектива розвитку, але звичайний громадянин хоче чути і знати, як це вплине конкретно на його добробут, скажімо, на медичну галузь?
– Щорічно зростає фінансування з обласного бюджету на сферу медицини, зокрема на ремонт закладів охорони здоров’я у 2018 році передбачено спрямувати понад 190 мільйонів гривень, що майже в 11 раз більше, ніж у 2014-му. Згідно з планами МОЗ та Мінрегіону на цей рік в області заплановані будівництво 26 нових амбулаторій, реконструкція 14 та капітальний ремонт 6 існуючих будівель амбулаторій із виконанням енергозберігаючих заходів і доступності для маломобільних груп населення. З метою покращення надання медичної допомоги, в тому числі у сільській місцевості, з Державного бюджету з початку року надійшло 1,8 мільярда гривень медичної субвенції.
Полтавська область стала пілотною в рамках співпраці з Проектом Світового банку “Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей” – у липні цього року ЦПМСД області отримали 35 автомобілів марки “Сітроен Берлінго” на загальну суму понад 675 тисяч доларів США. Також придбано 7 автомобільних пересувних комплексів “Амбулаторії на колесах” вартістю близько 1,1 мільйона доларів США, оснащених найсучаснішою технікою для оперативної діагностики.
А в Полтавській обласній клінічній лікарні імені М. В. Скліфосовського відкрито реконструйоване відділення нейрохірургії. На його осучаснення витратили більше 22 мільйонів гривень.
З метою удосконалення організації кардіологічної допомоги в області продовжуються роботи з реконструкції та добудови кардіологічного диспансеру.
– Початкова освіта тепер також серйозно реформується у бік покращення якості надання освітніх послуг. На що можуть у цій сфері розраховувати діти та батьки учнів?
– На виконання урядових реформ у галузі освіти здійснюється оптимізація мережі загальноосвітніх закладів шляхом створення опорних шкіл та “нових українських шкіл”.
На сьогодні в області діють 607 закладів загальної середньої освіти, серед яких 46 опорних шкіл з 41 філією. До 2020 року заплановано створити 86 опорних шкіл. Одним із пріоритетних напрямків діяльності освітньої галузі Полтавщини є створення доступності приміщень для забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами навчатися в закладах загальної середньої освіти. Загалом у 2018 році заплановано освоїти на створення доступності будівель для осіб з обмеженими фізичними можливостями 900 тисяч гривень у 29 закладах освіти області. У 2018/2019 навчальному році функціонують 192 заклади загальної середньої освіти з інклюзивним навчанням, де в 401 інклюзивному класі навчаються 548 учнів.
Також діють 44 заклади дошкільної освіти, в яких виховуються та навчаються 82 дитини, та 15 інклюзивно-ресурсних центрів, які створені для забезпечення права на здобуття освіти дітей з особливими освітніми потребами віком від двох до вісімнадцяти років.
Забезпечено стовідсоткове підвезення учнів (15,2 тисячі дітей) та вчителів сільської місцевості до місць навчання, яке здійснюють 325 шкільних автобусів.
– Міжнародний досвід, який використовують на місцях, – це також дуже цікава тема. Що конкретно вже вдалося втілити останнім часом? Із ким з партнерів співпрацюєте на міжнародному рівні?
– Для розвитку області активно впроваджується такий інструмент міжнародної співпраці, як міжнародна технічна допомога, яка суттєво впливає на соціальний та економічний розвиток її отримувачів. Сьогодні в області реалізуються 35 проектів міжнародної технічної допомоги, які діють на обласному рівні та на території 17 районів, 6 міст обласного значення, 2 міст районного значення та 13 об’єднаних територіальних громад Полтавської області.
Партнерами області є: Уряд США, країни Європейського Союзу, Уряд Федеративної Республіки Німеччина, Уряд Швейцарської Конфедерації, Уряд Канади, Північна екологічна фінансова корпорація (НЕФКО), Регіональний Екологічний Центр для Центральної та Східної Європи, Європейський банк реконструкції та розвитку, Фонд східноєвропейського партнерства з питань енергоефективності та довкілля (Е5Р), Міністерство закордонних справ Республіки Литва, Офіс Управління ООН з обслуговування проектів в Україні (ЮНОПС) та Дитячий Фонд Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ).
Це велика робота, за яку ми вдячні громадам і владі на місцях, які не чекають, що прийде колись слушний час, а розробляють документацію, ставлять перед собою амбітні цілі і втілюють мрії своїх людей.
Основними напрямками освоєння коштів міжнародної технічної допомоги є: розвиток урядування та громадського суспільства, у тому числі підтримка реформи децентралізації; впровадження енергоефективних заходів та захист навколишнього середовища; охорона здоров’я; удосконалення освіти, науки, культури; розвиток аграрного сектору; підтримка національної безпеки та оборони; економічний розвиток; розвиток інфраструктури та соціальний захист.
– Підтримка малого й середнього підприємництва – це та рушійна сила, що має позитивно вплинути на створення нових робочих місць. Скажіть, що вдається зробити для цього в області?
– Підприємництво є надзвичайно важливим для забезпечення сталого економічного розвитку області та виконує важливі функції насичення ринку товарами і послугами, формує конкурентне середовище, створює нові робочі місця.
На створення сприятливих умов для розвитку підприємництва спрямована Комплексна програма розвитку малого та середнього підприємництва у Полтавській області на 2017 – 2020 роки, в рамках якої запроваджено пілотний проект щодо фінансово-кредитної підтримки підприємців за умови створення нових робочих місць. За період дії Програми надано фінансову підтримку на реалізацію бізнес-проектів на загальну суму 1,2 мільйона гривень. Тематика представлених проектів дуже різна, зокрема: виготовлення продукції з пророщеного зерна, вирощування сільськогосподарських культур, надання інформаційних послуг, реалізація лікарських засобів, виробництво піци та кондитерських виробів.
Реалізація обласної та місцевих програм розвитку підприємництва сприяла створенню за 9 місяців поточного року 4925 робочих місць, а до кінця 2018 року їх очікувана кількість становитиме 6180 місць.
Полтавська область є одним із пілотних регіонів, у яких реалізується програма “Рука допомоги”. Метою проекту є надання допомоги вимушеним переселенцям і членам малозабезпечених сімей отримати гідну роботу або започаткувати власний бізнес.
У рамках цього проекту працевлаштовано 534 особи, з яких 101 – внутрішньо переміщені особи. З метою організації підприємницької діяльності 43 учасникам пілотного проекту надано фінансову допомогу на поворотній основі шляхом оплати витрат на закупівлю обладнання та матеріалів. На сьогодні проведено закупівлю обладнання та матеріалів на суму майже 3 мільйони гривень.
Для популяризації підприємництва та продукції виробників області за ініціативою голови облдержадміністрації у 2018 році започатковано обласний конкурс “Кращі товари Полтавщини”. Конкурс відбувався у двох номінаціях: харчові продукти та вироби народних художніх промислів. Він об’єднав 43 учасників.
За підсумками обласного конкурсу “Кращі товари Полтавщини” було видано промоційний двомовний каталог “Кращі виробники Полтавщини”.
У серпні цього року полтавці та гості міста із задоволенням взяли участь у святковому уїк-енді – ярмарку кращих товарів Полтавщини, на якому свою продукцію та витвори мистецтва представили 40 виробників і майстрів народних художніх промислів, зокрема солодощі, джеми, хлібобулочні вироби та різні вишивані вироби, килими, витинанки й інші вироби хенд мейд.
Успішна реалізація заходів Програми позитивно вплинула на збільшення сектору малого та середнього бізнесу порівняно з попереднім роком. Малих підприємств у 2017 році налічувалось 9609, що на 14 відсотків більше, ніж у попередньому році. Середніх підприємств – 567, що на 4 відсотки більше проти рівня 2016 року. Найбільша кількість представників малого бізнесу (близько половини) працювала в сільському господарстві та роздрібній торгівлі, в будівництві та промисловості – близько 20 відсотків, решта – у сфері надання послуг. Загалом у малому та середньому підприємництві зайнято 82,4 відсотка усіх працівників.
Це все – велика щоденна робота, яку неможливо виконати без підтримки тисяч людей, усіх, хто живе, працює, народжує й ростить дітей на Полтавщині, усіх, хто бачить майбутнє своїх родин в процвітаючій Україні. А такою її можемо зробити тільки разом, спільними зусиллями.
Прес-служба департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської облдержадміністрації
Вам також може сподобатись
«Або ми комплектуємо підрозділи немотивованими чи умовно мотивованими людьми, або кажемо, що у нас нема солдатів, заморожуємо конфлікт і чекаємо наступного нападу росіян», – майор Роман Істомін
Українці зможуть передплатити пресу за програмою «Зимова єПідтримка»
Щит, що зупиняє ворога
ВПО та учасники бойових дій можуть безкоштовно перевезти речі в межах України
Зігрій своїх, щоб вороги палали!