Полтавська Оаза Шанувальників Української Книги

Полтавська Оаза Шанувальників Української Книги

“Полтавська Оаза Шанувальників Української Книги” – так розшифровується багатозначна назва універсальної книжкової виставки-ярмарку “ПОШУК”, яка два дні працювала у Полтаві за участю видавництв із Київської, Харківської, Тернопільської, Львівської, Сумської і Полтавської областей. Урочиста церемонія її відкриття відбулася в Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І.П.Котляревського. Біля входу в бібліотеку гостей зустрічали артисти полтавських театрів, у яких усі безпомилково впізнавали видатних майстрів слова, міцно пов’язаних своїм життям і творчістю з Полтавщиною, – Івана Котляревського, Миколу Гоголя, Лесю Українку. Метушлива гоголівська Солоха першою розглядала виставки полтавських майстрів народного мистецтва, а вже в приміщенні захоплено коментувала ярмаркові скарби видавництв, розкладені на столах. Тут уже було велелюдно й гамірно, прелюдією до дійства звучало музичне асорті від ансамблю народних інструментів “Гротеск” Полтавського музичного училища імені М.В.Лисенка. Перші відвідувачі книжкового ярмарку розглядали представлені видання, обирали те, що кожному до душі, а вибір був на всі смаки.

Ліричними рядками про благословенний полтавський рідний край нашого земляка, Шевченківського лауреата, письменника Івана Цюпи розпочав захід його ведучий, кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент кафедри журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка Гліб Кудряшов. Він дуже влучно зазначив, що “тут зібралися ті, хто шукає книгу та все пов’язане з нею: автори шукають видавця, видавці – свою автуру, читач шукає книгу, а книга – свого читача”, бо ж сьогодні цей шлях дещо ускладнений через проблеми книгорозповсюдження. А відтак назва заходу має ще одне важливе визначення.
Відкриваючи книжковий ярмарок, заступник голови обласної держадміністрації Микола Білокінь наголосив, що для Полтавщини це велике свято:
– Ми намагалися зробити все для того, щоб ви мали змогу тут гарно відпочити, поспілкуватися, придбати цікаві видання у цьому книжковому вулику, який нагадує сьогодні обласна бібліотека. Дякую всім авторам, книговидавцям, усім читачам, хто сьогодні тут. Адже відомо, що людина перестає мислити, коли перестає читати.
Ініціатором, натхненником, ідейним поводирем виставки ведучий назвав директора департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Вікторію Пилипенко, вона ж щиро розповіла, вітаючи учасників урочистостей:
– Організатори виставки дуже вдячні видавництвам, авторам, книгорозповсюджувачам за те, що вони створюють свято для нашої полтавської родини. Я впевнена, що всі присутні і всі, хто прийде, не пошкодують, що стали першопроходцями, а надалі ця виставка буде проводитися щороку. Сьогодні з нами наші сусіди із Сум, Харкова, Києва, а ще зі Львова, куди нас запрошують щороку на книжкові виставки. Побувавши там, ми зрозуміли, що таке свято нам потрібно організовувати і вдома. Ми дуже вдячні всім, хто нас підтримав. У рамках виставки-ярмарку відбудеться понад 70 різнопланових заходів: це автограф-сесії, презентації, майстер-класи, дискусії, до яких запрошуємо дітей, школярів і дорослих.
Вітали полтавців і гостей на відкритті книжкового ярмарку також директор ПОУНБ імені І.П.Котляревського Тетяна Зеленська, директор Полтавської дирекції ПАТ “Укрпошта” Андрій Рижов, доктор наук із соціальних комунікацій, професор, завідувач кафедри видавничої справи та редагування Інституту журналістики Київського національного університету імені Т. Г.Шевченка, директор “Видавничого центру “Академія” Василь Теремко.

Полтавська Оаза Шанувальників Української Книги
Погашення марки

“Укрпошта” до відкриття виставки випустила марку (за своїм проектом “Власна марка”) із логотипом “ПОШУКу”, і її спецпогашення сувенірним штемпелем було проведене на урочистій церемонії за участю почесних гостей. Перед тим вони одержали від ведучого по одній металевій друкарській літері, а з відтисків їх усіх, як у минулі століття, було набране слово “ПОШУК”. І відразу по завершенні урочистого відкриття на виставці почало працювати міні-відділення “Укрпошти” – щойно придбані книги можна було відправити по всій Україні. А поруч свою виставку представили філателісти. Розрослася тут і пишна крона “Дерева добра” – благодійної акції, де бажаючі мали змогу передплатити різні видання для дитячих закладів.
Більшість із анонсованих заходів книжкового ярмарку відбувалася в бібліотеці імені І.П.Котляревського, але тривали зустрічі і в обласних бібліотеках – для юнацтва імені Олеся Гончара та імені Панаса Мирного, в музеях міста. Загалом у ярмарку взяли участь понад 30 видавництв.
Найчисленнішою делегацією, яка завітала до Полтави, стала львівська – її очолила голова громадської організації “Книжкова толока” Любов Хомчак. Вона розповіла, що від минулого року організація провела уже 15 толок, побувала в різних куточках України, а до Полтави приїхали письменники, майстрині, видавці, і багато з них уперше.
Серед гостей також – відома в Україні львівська письменниця, дослідниця, педагог, громадський діяч Марія Чумарна. Ще до її програмної зустрічі з читачами запитую пані Марію, чи вона також вперше приїхала в наш край. Зовсім не сподівалася почути ось таку відповідь:
– Полтавщина – це моя батьківщина. Мої корені по батькові – село Комишня Миргородського району. Мій дід був знаменитим гончарем, а бабуся – вишивальницею. Вони вимерли від голоду 1933 року. Бабуся пішла виміняти сорочки і рушники на хліб – і не повернулася додому. Напевне, це бабусині гени так діють, що я не можу відірватися від вивчення кодів України, – розповідає пані Марія. – Для мене Україна єдина, а Полтавщина – мої духовні корені. Люблю полтавців, і в мені тече ця така бунтівна кров.

А гостям, і зокрема студентам Полтавського педуніверситету, Марія Чумарна розповідала про коди і символи української вишивки, її тайнопис, символіку українських народних казок, календарно-обрядових пісень, дум.
Письменниці із Львівщини Любов Відута, Людмила Пуляєва, Ліліана Косановська, Лана Перлулайнен, Ольга Береза презентували свої книги, а на вході до бібліотеки бачу, як львівських майстринь оточили молодші школярі 31-ї полтавської гімназії, де вони захоплено долучилися до майстер-класів валяння із повсті, виготовлення прикрас-оберегів із смужок тканини, які наповнювали крупою й різним зерном. А перед тим її клас, розповідає педагог Ольга Швед, побував на зустрічі в дитячій бібліотеці із письменницями Наталею Тріщ та Любов’ю Відутою.

Полтавська Оаза Шанувальників Української Книги
Наталя Нагорна

На виставці можна було навчитися хусткуванню – мистецтву пов’язування хусток, купити глиняний посуд. А в фойє першого поверху бібліотеки Євгенія Коцур із ГО “Книжкова толока” представила фрагмент виставки “Національний одяг західного регіону України”. Вишиванки полтавських майстринь, ляльки-мотанки, витинанки можна було придбати також на вході до бібліотеки.
Письменник і директор видавничого підприємства “Український пріоритет” із Києва Володимир Шовкошитний розповів, що за минулий рік у його видавництві побачили світ 48 нових книг, ще 6 було перевидано. Це книги семи Шевченківських лауреатів, семи номінантів на цю премію, а ще – письменників, знакових для України, тож він пишається своїми авторами. Василь Слапчук, Анатолій Кичинський, Іван Драч, Микола Жулинський – серед них, і їхні книги можна було купити в Полтаві. А поруч із видавцем за столиком із книгами – молодий письменник, учасник АТО Петро Билина. Він знайомив полтавців із своїм виданням – “Війна кличе. Стань переможцем”.
Тема війни нині домінує в багатьох книжках. У Полтаві відомий журналіст і письменник, головний редактор обласної суспільно-політичної газети “Панорама” із Сум Євген Положій презентував свої романи “Іловайськ” і “П’ять секунд, п’ять днів”, а кореспондент телеканалу “1+1” Наталя Нагорна – своє видання “Повернутися з війни”.
Виставки книг видавничого центру “Академія”, видавництва “Смолоскип” (м.Київ), “Апріорі” (м.Львів), “Мандрівець” (м.Тернопіль), “Фабула” (м.Харків) художньо-рекламного агентства “Дивосвіт”, видавництв “АСМІ” і “Полтавський літератор” (м. Полтава), альманаху “Слобожанщина” (м.Суми), виставка творчого доробку Науково-редакційного підрозділу – центру по дослідженню історії Полтавщини Полтавської обласної ради з нагоди 25-річчя діяльності – це лише короткий перелік представлених видань.
Відбулися також зустрічі із полтавськими письменницями Тетяною Луньовою і Раїсою Плотниковою, письменником із Києва Василем Теремком. Пройшла презентація книжкової продукції редакції газети “Все про бухгалтерський облік”. Було проведено семінар за участю видавців, де мова йшла про дотримання поліграфічних стандартів книговидання і книгодруку. Відбувся полілог, присвячений проблемам видавництва на Полтавщині книг мистецької спрямованості. А також працювали виставки картин “Рідне місто” Марини Рожнятовської (з приватної колекції видавця Олексія Петренка), ілюстрацій “Світ захоплень видавця” Ганни Грибан, листівок, антистрес-альбомів про Полтаву “Творчий кетяг молодої мисткині” Марії Панченко.

Полтавська Оаза Шанувальників Української Книги
стародруки

Зацікавили відвідувачів інсталяція “Гутенбергова робітня”, що розповідала про техніку “високого друку”, яким користувалися у 18–20 століттях, та виставка стародруків із фондів Полтавського національного педагогічного університету.
Відбувся конкурс “Мистецтво друку”, в якому взяли участь представлені на ярмарку видавництва. І – урочисте закриття виставки, де подяки і грамоти одержали переможці конкурсу: видання “Симон Петлюра у боротьбі за самостійну Україну” (видавництво “Смолоскип”), “Молитви до Небесних Сил на захист українського народу” (релігійне видавництво “Святих Володимира та Ольги”), “Афиновий ведмедик. Календар мрійників” (“Vivat”), “Феномен Львова” (“Апріорі”), “Полтавщина. Пам’ять віків” (“Полтавський літератор”).

Лідія ВІЦЕНЯ
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий