Полтавська журналістика  із давнини до сучасності

Полтавська журналістика із давнини до сучасності

Історія промовляє датами і фактами, тож день 21 лютого нинішнього року вже занесено у столітній літопис філологічного факультету Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка. Вагомою подією стало й відкриття нової спеціальності – «журналістика», відтак із 2007–2008 навчального року в університеті діє уже факультет філології та журналістики. І ось тут, в оновленій 301-й аудиторії, пройшло урочисте відкриття Центру дослідження полтавської журналістики.
На свято короленківці запросили цілу когорту газетярів, радійників, телевізійників, і переважно це були представники старших поколінь полтавської журналістики, яких добре знають в області: Віра Чазова, Валентин Посухов, Ніна і Микола Ляпаненки, Наталія Іванченко, Дмитро Старіков і дещо молодші, так само відомі своїми творчими набутками – Олександр Макаренко, Анатолій Мішин, Євген Лопушинський…
Усіх вітала в студентській аудиторії доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри журналістики Надія Баландіна, наголосивши, що гостей зібрали, щоб і поділитися радісною новиною, і прислухатися до їхніх порад, адже попереду велика робота, яка вимагатиме спільних зусиль. Ініціатором створення Центру став доктор філологічних наук, професор, ректор університету Микола Степаненко. Він у своєму слові зазначив:
– Сьогоднішня подія – черговий крок на шляху становлення нашої фаховості. Уже маємо кабінет журналістики і ось відкриваємо ще один мистецько-пізнавально-навчальний центр, тому що без історії ми не можемо просуватися вперед. У нас багато студентів досліджують історію журналістики в крайовому вимірі. Як колись, чекати випускників журфаків Київського і Львівського університетів, які приїздили в Полтаву за розподілом, нині вже не випадає. Щоб мати кваліфікованих спеціалістів на медійних просторах Полтавщини, їх треба готувати самим. Запевняю, що нам це вдається. На цьому шляху були труднощі, нам бракувало досвіду, але ми пережили адаптаційний період, маємо кафедру й тішимося нашими випускниками, які гідно виконують свою журналістську місію.
Він подякував за спонсорську допомогу в ремонті аудиторії й облаштуванні Центру народному депутатові України Русланові Богдану (ВО «Батьківщина»), який також взяв участь в урочистостях і наголосив, що з повагою ставиться до журналістів і вважає їх однією з найпотужніших сил у нашій країні, тож важливо виховувати чесних професіоналів.
Кожна ідея має своє підґрунтя – так і тут однією із спонук створити Центр дослідження полтавської журналістики став той факт, що недавно свій Музей історії полтавської преси редакція громадсько-політичної газети «Зоря Полтавщини» передала на збереження до педуніверситету. Як розповіла Надія Баландіна, одержавши цікаві унікальні експонати, вони з колегами вирішили якомога ширше представити історію крайової журналістики. Про неї вже розповідають і тематичні стенди, і технічні пристрої, якими послуговувалися в роботі журналісти радіо й телебачення. Як зазначали у своїх виступах ветерани журналістики, у них є ще чим поповнити експозицію Центру.
Головний редактор «Зорі Полтавщини» Олександр Макаренко поділився спогадами про те, що студенти факультету журналістики Київського держуніверситету свого часу також мали свою легендарну 32 аудиторію і кабінет журналістики, досі пам’ятають і лекції, і настанови своїх викладачів, які тоді рясно цитували класиків. А тепер ми із власного досвіду знаємо, що журналістика є дзеркальним відображенням суспільства і часу, в якому живемо. Він також висловив сподівання, що експонати редакційного музею будуть збережені і прислужаться молодим журналістам. Адже історія безперервна, її творили й ті наші колеги, яких уже немає поруч у житті, – того дня ми ніби зустрілися з ними на відеоекрані в аудиторії Центру.
Декан факультету філології та журналістики ПНПУ Оксана Кирильчук зазначила, що вона і її колеги мають чимало планів і сподіваються на співпрацю з медійниками у підготовці фахівців журналістики і в науковій, дослідницькій діяльності. Центр збагачуватиметься новими експонатами, і вже сьогодні тут є такі, що полтавцям можуть позаздрити й столичні музеї. Зокрема це – журналістське посвідчення Дмитра Прилюка, який свого часу працював у «Зорі Полтавщини», а згодом багато років очолював факультет журналістики Київського державного університету імені Т.Г.Шевченка, світлини патріарха українського гумору Олександра Ковіньки й карикатури-ілюстрації до його творів.
Гості Центру поділилися своїми спогадами, враженнями, висловили чимало пропозицій, ознайомилися з унікальними виданнями, які зберігаються в університетській книгозбірні, з експонатами, представленими у Центрі. Отож перший крок у спільній справі науковців і медійників уже зроблено.

Лідія ВІЦЕНЯ
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий