Полтавські громади в контексті світових ідей

Полтавські громади в контексті світових ідей

Днями в аеропорту «Полтава» пройшов перший регіональний фестиваль ідей розвитку громад Полтавської області – IDEA FEST Poltava Region 2021. За прикладом інших регіонів держави, його мета – сприяти обміну креативними ідеями, досвідом та історіями успіху місцевих громад, об’єднати професіоналів з різних сфер, надихнути людей на зміни. Захід був організований Полтавською обласною асоціацією органів місцевого самоврядування за сприяння Полтавської обласної ради та Полтавської обласної державної адміністрації.
Під час фестивалю діяло одночасно 18 локацій, які працювали у форматі «Світового кафе» за різними напрямками: інфраструктура, бізнес, земельний аудит, агросфера, енергозаощадження, благоустрій, екологія, громадські бюджети Полтавщини, освіта, медицина, культура, туризм, молодь, спорт, інклюзія, інформаційно-комунікативні інструменти. Професійні спікери ділилися передовим досвідом створення та реалізації проектів. Також учасники мали змогу долучитися до постійної центральної локації – Project Work – дорожня карта реалізації проектів. У форматі відкритих бесід керівники громад більше дізналися про державно-приватне партнерство.
З вітальним словом до учасників фестивалю звернулися голова обласної ради Олександр Біленький, голова облдержадміністрації Олег Синєгубов, голова секретаріату Української асоціації районних і обласних рад Юрій Андрійчук та президент World Trade Center Kyiv Генрі Штеренберг.
Варто нагадати, що вже наступного року за державний кошт має розпочатися будівництво сучасної злітно-посадкової смуги в аеропорту. І згодом такої можливості для проведення подібних заходів може і не бути, бо голова Полтавської ОДА налаштований оптимістично – летовище буде використовуватися належним чином. В рамках фестивалю він порадив учасникам з регіонів проявляти активність, писати проекти, шукати інвесторів.
Від громад ми наразі очікуємо цікавих гарних ідей. Вони мають навчитися їх «продавати» спочатку нам, а ми будемо відстоювати їх на рівні Києва. Дійсно, зараз так склалося, що в центральних органах влади є дуже багато достойних ідей. І всі вони підкріплені фінансово. Наразі ми відходимо від того, що «латаємо діри», які з’явилися за роки незалежності держави. Це такі проблеми, як перекриття дахів, утеплення приміщень шкіл. Звичайно, ми й надалі продовжимо цим займатися, всі соціальні проекти будуть реалізовуватися. Однак основні зусилля спрямовуємо на інші цілі. Наприклад, держава оголосила конкурс на сучасні парки у кожній ОТГ. Полтавщина має подати 60 проектів на Центральний офіс Президента. Але це зовсім не означає, що 60 нових парків вдасться створити на умовах співфінансування. Відберуть лише найкращі проекти. Також нині розпочинається втілення в життя спортивного проекту – реформи спортінтернатів ДЮСШ. Ми, як і інші області держави, вже запропонували свої ідеї і будемо їх захищати, як це було свого часу з басейном на вулиці Петра Юрченка. Тоді наш проект отримав 105 мільйонів гривень для повного завершення будівництва. Громадам нині дуже складно реалізувати свої гарні ідеї. Вони повинні вчитися складати свої проекти, їх відстоювати, шукати гроші. У цьому процесі обласна влада виступить партнером, наголосив Олег Синєгубов.
Голова обласної ради Олександр Біленький зазначив у ході спілкування з журналістами, що обласна рада теж готова допомогти громадам впроваджувати креативні проекти та залучати гроші. Також він має ідею створення презентаційного майданчика Полтавщини у столиці. Так можливості та переваги області будуть представлені для більшої кількості інвесторів, зокрема іноземних. З його слів, ідея фестивалю – стимулювати громади просувати власні ідеї. Полтавська область – єдина в Україні, яка реалізовує громадські бюджети в межах цілого регіону на власних онлайн-платформах.
Разом з головою ОДА він долучився до роботи локації «Державно-приватне партнерство» та взяв участь в обговоренні теми можливого будівництва на території Полтавщини заводу з переробки відходів. Досвідом з будівництва подібного заводу ділилися запрошені гості з Західної України.
Громади можна порівняти з коренями нашого глобалізованого світу, які необхідно звести докупи, переконані іноземці. У них демонструють високий рівень самоорганізації та рішучості. Цього ж іноземні компанії вимагатимуть від українських громад, зауважив бізнес-стратег Генрі Штеренберг.
– Сьогодні закон про децентралізацію дає громадам можливості і незалежність. Ми хочемо побачити ті проекти, які доцільно фінансувати, привести у громади стратегічних партнерів, збудувати канали дистрибуції локально виробленої продукції по всьому світу. Ми повинні розробити стратегічний план розвитку кожної конкретної ОТГ, міста, району, області мінімум на десять років. Тільки тоді ми можемо розраховувати на конкретні капіталовкладення, розвиток нових робочих місць, додаткові кошти до бюджетів. Але в той же час я, як іноземець, хочу бути впевненим, що моїм дітям буде де займатися спортом, що я зможу нормально провести час із родиною. Ці питання ми хочемо всі разом вирішувати. Під час свого візиту наша організація звернула увагу на три аспекти. В першу чергу – довіра. Ми вибудовуємо ці мости довіри. В листопаді будемо приймати делегацію Конгресу США. І мені особисто б хотілося, щоб вони відвідали саме цей об’єкт. Друга проблема – центральне планування економіки де-факто не може працювати в демократії. І третя проблема, яку вирішив закон про децентралізацію, – ментальна залежність. Українці спочатку чекають, поки їм скажуть, що робити, а лише потім ідуть і роблять. Сьогодні децентралізація дала можливість громадам взяти справи у свої руки і почати діяти. Наразі моя особиста мета – змінити імідж України в світі, щоб її економічний статус дорівнював геополітичному значенню. Щоб усі розуміли, що це центр Європи, який може постачати в усі куточки планети практично будь-яку продукцію.
«З початку липня громади отримали можливість повністю адмініструвати свої території, зокрема й за рахунок відкриття Земельного ринку. У цьому їм всіляко допомагатиме Всеукраїнська асоціація районних та обласних рад», – повідомив голова Секретаріату УАРОР Юрій Андрійчук.
По завершенні заходу відбулася лотерея, в якій було розіграно додаткові бали для учасників проекту «Бюджет участі Полтавської області», а також дві путівки з обміну досвідом у Польщі для керівників громад.

Юлія ХОМЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий