Полтавські рятувальники проти «Гераней», «Гербер» і «Шахедів»

Полтавські рятувальники проти «Гераней», «Гербер» і «Шахедів»

З нагоди Міжнародного дня просвіти з питань мінної небезпеки та допомоги в діяльності, пов’язаної з розмінуванням, в Головному управлінні ДСНС Полтавської області відбувся брифінг начальника рятувальників Полтавщини Андрія Хижняка.
Під час брифінгу йшлося про виклики, які постали перед рятувальниками у період війни, коли більшість надзвичайних подій, що трапляються, пов’язані з наслідками ворожих ударів. Досить сказати, що у 2022 році було 32 обстріли Полтавщини, у 2023 – 35, в 2024 – 169.
Тож з початку повномасштабного вторгнення в рази збільшилося навантаження та напрямки залучення особового складу. Підрозділи ДСНС Полтавщини залучаються до гасіння пожеж та ліквідації наслідків обстрілів у Харківській, Донецькій та Сумській областях.
До речі, на Харківщині полтавські фахівці розмінували 223 гектари землі, знищивши 1250 вибухо-небезпечних предметів. При цьому були задіяні підрозділи механізованого розмінування.
– В області створюються нові підрозділи, які відповідають викликам сьогодення. Зокрема, в Полтаві запрацювала оновлена аварійно-рятувальна частина та новостворена
25-та державна пожежно-рятувальна частина. Також організована робота підрозділу з ремонту та технічного обслуговування машин механізованого розмінування, інженерної та іншої спеціальної техніки, – розповів Андрій Хижняк.
Матеріально-технічне забезпечення пожежно-рятувальних підрозділів постійно оновлюється, збільшується кількість сил та засобів для оперативного реагування на усі виклики.
– Завдяки ДСНС України та підтримці міжнародних партнерів наші піротехніки забезпечені необхідним спеціальним обладнанням, захисним спорядженням, сучасними автомобілями для перевезення до місця проведення розмінування, а також для вилучення й транспортування вибухонебезпечних предметів для подальшого їх знешкодження, – наголосив начальник Головного управління.
Лише за минулий рік та на початку цього рятувальники області отримали 101 одиницю техніки. Зокрема, роботизовану, що дозволяє гасити пожежу безпосередньо в її осередку, на безпечній відстані для пожежників. Для досконалого освоєння цієї техніки вісім рятувальників пройшли перепідготовку в Нідерландах.
У Полтавському гарнізоні діють дев’ять розрахунків саперів, які шукають, вилучають та знищують вибухонебезпечні предмети. Нині три з них працюють на Харківщині. Протягом минулого року лише на Полтавщині було виявлено 189 випадків вибухонебезпечних предметів, 333 боєприпаси знешкоджено.
Андрій Хижняк говорить, що найчастіше ворог запускає на нашу територію дрони-камікадзе типу «Шахед» та «Герань-2», які оснащені уламково-фугасними або термобаричними боєголовками. Такі заряди, вибухаючи, створюють додаткову загрозу.
Минулого року піротехніків Полтавщини 34 рази залучали до знищення «Шахедів», «Гераней» та «Гербер».
Трапляється, ворог саджає дрони з датчиками цілі де-небудь у полі, лісі, лісосмугах, на пляжах тощо. Датчики спрацьовують при наближенні до них людини. Внаслідок вибуху людина може загинути або отримати тяжкі поранення.
Є випадки, коли російські безпілотники не долітають до цілі й падають самостійно, скажімо, через те, що в них закінчується бензин, але їхня бойова частина при цьому несе потенційну небезпеку. Тому при виявленні уламків дронів слід телефонувати у службу порятунку за номером 101 або в поліцію за номером 102.
Після отримання такого повідомлення на місце події виїде ідентифікатор, який встановить тип вибухонебезпечного фрагмента та його небезпеку. Піротехніки або ж знищать уламок на місці падіння, або ж спільно з вибухотехніками перевезуть для знешкодження у безпечне місце.
Андрій Хижняк також розповів, що на початку 2022 року, після того, як російські війська кілька днів «блукали» неподалік Гадяча, ДСНС отримала два запити на обстеження сільськогосподарських угідь і двох кварталів лісу. Піротехнічні підрозділи обстежили територію площею близько 180 гектарів й зробили висновок про її безпечність для ведення сільськогосподарської діяльності: вибухових предметів не було виявлено.
За словами начальника ГУ ДСНС у Полтавській області, ситуація з виявленням вибухонебезпечних об’єктів залишається контрольованою. Підрозділи рятувальної служби продовжують нести службу в режимі підвищеної готовності, реагуючи на можливі загрози.
На жаль, під час повітряної тривоги не виключається падіння уламків не тільки російських безпілотників чи ракет, а й зенітних керованих ракет, якими наша протиповітряна оборона збиває ворожу ціль. Людей, які знайшли підозрілі уламки, просять не нехтувати безпекою та дотримуватися наступних правил:
– не торкатися знахідок та не дозволяти це робити іншим;
– не наближатися до уламків, відійти на безпечну відстань;
– повідомити про знахідку в ДСНС за номером 101 або в поліцію за номером 102;
– не фотографувати та не поширювати світлини уламків.

Яна СОКОЛОВА
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий