Полтавські веслувальники тріумфували на чемпіонаті світу

У столиці Данії Копенгагені 19 вересня завершилася світова першість з веслування на байдарках і каное. Спортсмени збірної України завоювали 5 медалей, з яких 3 золоті, що стало кращим результатом за весь час участі української команди в чемпіонатах світу. За кількістю медалей збірна України повторила свій кращий результат, який продемонструвала в Познані 20 років тому, але тоді наші спортсмени вибороли лише по одній золотій і срібній нагороді та 3 «бронзи», повідомив офіційний сайт Федерації каное України.

Взагалі ж чемпіонат проходив під гаслом «Ми зробили це вперше». Вперше українські веслувальники завоювали 2 золоті медалі в олімпійських видах на одному чемпіонаті. До копенгагенського тріумфу їх взагалі було лише дві (2010 – Інна Осипенко-Радомська, 2014 – Юрій Чебан). Вперше завойовані золоті медалі в олімпійських видах у жіночому каное. Вперше завойована золота медаль в олімпійському виді в чоловічій байдарці. Вперше чемпіоном світу стала українська каное-четвірка. До цього у нас було 11 медалей на чемпіонатах світу і Європи, але жодної золотої (4 срібні, 7 бронзових).
У кожній з дисциплін, які принесли нашим атлетам нагороди у Копенгагені, виступали веслувальники, що представляють Полтавщину. Абсолютною тріумфаторкою Копенгагена-2021 стала вихованка Миколи Мацапури каноїстка Людмила Лузан, в активі якої повний комплект нагород (це також відбулося вперше і стало кращим показником в історії українського веслування). «Золото» Людмила виборола у парі з Анастасією Четвериковою на дистанції 500 метрів. Незважаючи на складний олімпійський сезон, наші дівчата зробили те, що від них очікувала, напевно, вся веслувальна громада України. Пара Лузан/Четверикова потужно стартувала і лідирувала після половини дистанції з перевагою 0,73 секунди від білорусок. На другій половині наші спортсменки зберегли свою швидкість і навіть збільшили перевагу над переслідувачками. Отже, 1.55,85 – Людмила і Анастасія додають до олімпійського «срібла» золоті нагороди чемпіонату світу.
Минуло лише сорок хвилин, після проходження всіх необхідних чемпіонських процедур після фінішу «каное-двійки, 500» (зважування човна та інтерв’ю прес-службі міжнародної федерації каное), і Людмила виходить на старт доволі виснажливої п’ятисотки в одиночній категорії (незрозуміло, чому організатори не поставили цей вид хоча б за півтори години після «двійки»). Наша спортсменка привчила вболівальників до перемог на дистанції 500 метрів – в останні два роки вона не програвала в цьому виді на великих міжнародних стартах – чемпіонаті Європи-2021 та двох етапах Кубка світу. Але цього разу часу для відновлення все ж таки не вистачило – це зазначала і Людмила, і головний тренер збірної України Юрій Чебан, відзначивши при цьому дуже грамотне тактичне проходження дистанції. Але 0,69 секунди все ж відділило українку від другої золотої медалі. Втім, срібло на 500-метрівці вона оцінила належно. Хоч спочатку і засмутилася. «Мені завжди треба тільки «золото», – з посмішкою сказала Людмила після фінішу, але потім зазначила, що головну задачу того дня – перемогти в олімпійському виді – вона виконала.
Ще одну – бронзову – нагороду Людмила виборола також на дистанції 500 метрів у складі жіночої «четвірки» разом з тією ж Анастасією Четвериковою, а також Юлією Колесник і Оленою Циганковою. Надзвичайно близько наша спортсменка була до потрапляння на п’єдестал і у спринті (200 метрів). Від чергової медалі її відділило лише 0,13 секунди. Людмила стала четвертою, але відзначимо, що це найкращий результат збірної України в цьому олімпійському виді на чемпіонатах світу.
Ще два «золота» в скарбничку збірної України принесли чоловічі «четвірки» у змаганнях як каноїстів, так і байдарочників. За пострадянський період українська каное-четвірка неодноразово підіймалася на п’єдестал чемпіонатів світу і Європи. Цього разу на чемпіонство був націлений екіпаж, зібраний із спортсменів, які мають неабиякий досвід виступів саме в екіпажах (і двійках, і четвірках) – Віталій Вергелес, Андрій Рибачок, Юрій Вандюк і Тарас Міщук, що представляє Полтавщину. На половині дистанції український екіпаж йшов лише п’ятим, поступаючись лідерам – іспанцям – майже секунду. Але це, як то кажуть, був тільки початок. На другій половині хлопці показали просто феноменальну швидкість – пройшли її на 1,2 секунди (!) краще. Підтримати такий темп нашої четвірки ніхто не спромігся. Отже, українська каное-четвірка вперше підіймається на вищу сходинку п’єдесталу чемпіонату світу. Це п’ята медаль збірної України в каное-четвірці на чемпіонатах світу (до цього були 2 «срібла» і 2 «бронзи»).
Першу медаль на чемпіонатах світу і одразу «золоту» виборола й чоловіча четвірка байдарочників в олімпійському виді. Хоч відібратися на Олімпійські ігри, в силу різних причин, нашим хлопцям не вдалося, але на світовій першості вони повністю реабілітувалися. Наш земляк Олег Кухарик разом з Дмитром Даниленком, Ігорем Труновим та Іваном Семикіним вперше піднялися на найвищу сходинку п’єдесталу. Як і передбачалося, фінал вийшов дуже напруженим. Достатньо сказати, що після першої половини дистанції вісімка байдарок йшла в діапазоні однієї секунди (!), а українці в цій компанії були другими з відставанням від білорусів у 0,5 секунди. Втім, другу половину вони пройшли на 0,4 секунди швидше, ніж першу, що й стало запорукою історичного успіху.
За підсумками чемпіонату світу українська команда посіла 3-тє місце в командному заліку. Після виступу в Копенгагені у активі збірної України стало 10 золотих медалей, а всього за часів незалежності наші атлети здобули 50 нагород (10–13–27). До Копенгагена-2021 чемпіонами світу в пострадянський період ставали 9 спортсменів, на цій же першості в Україні з’явилося одразу 10 чемпіонів світу з веслування на байдарках і каное.