Одне із пріоритетних завдань працівників Державного архіву Полтавської області – виявити, систематизувати та представити у публічний простір відомості про безпідставно репресованих осіб тоталітарним режимом упродовж ХХ ст. Відповідний проєкт за назвою «Український мартиролог ХХ ст.» було започатковано Державною архівною службою (Головним архівним управлінням УРСР) ще 1989 року і заявлено у Міжнародній раді архівів як частина великого міжнародного проєкту ЮНЕСКО зі створення електронної енциклопедії «Порушення прав людини: міжнародний довідник архівних джерел».
Після прийняття Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні» (1991), почали складатися регіональні та тематичні бази даних на репресованих. Нині вони існують практично у всіх державних архівах, які прийняли на зберігання архівно-слідчі справи та інші документи, дотичні до політичних репресій. Це насамперед центральні державні архіви та державні архіви областей, а також галузеві державні архіви Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ України.
Від 2019 року розпочато зведення баз даних до централізованої й онлайн загальнодоступної бази, що розміщена на вебсайті Державної архівної служби України і дає можливість забезпечити споживачам інтелектуальний доступ до архівних документів про політичні репресії на найпершому інформаційному рівні просто з мережі Інтернет. Інформація, що містить база даних «Український мартиролог ХХ ст.», надає стислу інформацію про жертви політичних репресій 1920–1950-х років: фотопортрет або кілька фотографій (за наявністю), ім’я жертви, національність та коротка характеристика роду занять, дати життя, відомості щодо арешту та ув’язнення, реабілітації, посилання на архів, де зберігаються архівно-слідчі справи та інші дотичні матеріали.
На початковому етапі роботи над цим проєктом Державним архівом Полтавської області було визначено для опрацювання перелік першочергових репресивних фондів: прокуратури Полтавської області, м. Полтава (ф-5464), Полтавського обласного суду, м. Полтава (ф-6038), Полтавського кущового народного суду, м. Полтава (ф.р.-2020), затверджено склад робочої групи.
Після наради, що відбулася у Державній архівній службі України за участю голови Укрдержархіву Анатолія Хромова 19 березня 2021 року, робота над поповненням бази даних для проєкту «Український мартиролог ХХ ст.» активізувалася і набула системного характеру. З квітня 2021-го по грудень 2024 року Державний архів Полтавської області щомісячно надсилає відомості на 120–150 позицій для поповнення бази даних до Центрального державного аудіовізуального архіву України.
Упродовж 2024 року державним архівом було надіслано 1440 позицій на безпідставно репресованих громадян. Станом на 10.12.2024 року Державним архівом Полтавської області на платформі «Український мартиролог ХХ ст.» представлено понад 6600 позицій. Загальна ж кількість позицій всеукраїнської бази даних на сьогодні складає 139700. Архівістами робиться усе можливе для відновлення історичної правди та пошанування пам’яті жертв політичних репресій.
Тарас ПУСТОВІТ,
заступник директора Державного архіву Полтавської області.
Вам також може сподобатись
Мін’юст відновив роботу всіх основних сервісів порталу ЄДР
Створено онлайн-платформу про державну програму протезування
Кадирівці пропонували здатися в полон, але «Мед» обрав бій до останнього патрона Мама полеглого на Курщині 24-річного Віктора Медяника добивається присвоєння синові звання «Герой України»
Гороскоп на 2025 рік для всіх знаків зодіаку Що очікувати в рік зеленої дерев’яної Змії
Батько з сином загинули в один день: на Полтавщині попрощалися з солдатами Анатолієм та Євгенієм Шаповалами